Od piatka až do nedele sa v bližšom i vzdialenejšom regióne koná množstvo podujatí, ktoré stoja za návštevu. Ich sumár vám prinášame v našich Tipoch na víkend.

Piatok 14. september

Dedičstvo Karola Veľkého

SNG Zvolenský zámok, Zvolen – 10:00 h

V Stĺpovej sieni Zvolenského zámku v piatok dopoludnia sprístupnia unikátnu výstavu Dedičstvo Karola Veľkého – Včasný stredovek ako kolíska európskej kultúry. Výstava je výnimočná aj tým, že po štyroch storočiach prináša na Zvolenský zámok ako jeden z exponátov Svätoštefanskú korunu, ktorá tu bola uložená v rokoch 1619 – 1621. Výstava potrvá do 9. decembra 2018.

Požiarne útoky v meste pod Urpínom

Štadión SNP, Banská Bystrica – 10:30 h

Od stredy 12. septembra je Banská Bystrica mestom hasičov. A bude ním až do soboty 15. septembra. Mesto pod Urpínom je v týchto dňoch dejiskom Majstrovstiev sveta v hasičskom športe, ktoré sa každý rok konajú v jednej z členských krajín Medzinárodnej športovej federácie hasičov a záchranárov. Na Slovensku sa konajú po prvý raz v histórii. Na Štadióne SNP bojuje o víťazstvo viac ako 600 profesionálnych a dobrovoľných hasičov z asi 30 krajín. Dnes sú na programe štafety – od 10:30 h štafeta žien 4×100 m s prekážkami, od 14:00 h si v rovnakej disciplíne zmerajú sily muži. Podujatie vyvrcholí v sobotu 15. septembra požiarnymi útokmi – o 10:00 h ženy a o 12:00 h muži. Záverečný ceremoniál so slávnostným odovzdávaním cien víťazom sa začne o 18:00 h.

Na Krpáčovo za pivom aj dobrou zábavou

Krpáčovo, Hotel Polianka – 14:00 h

Aj tento rok sa budú na Krpáčove narážať sudy s pivom, aby návštevníci a návštevníčky Krpáčovského pivného festivalu mohli ochutnať čapované pivá zo širokej ponuky slovenských remeselných pivovarov a tentoraz aj kočovných pivovarníkov. Prvé pivá narazia v piatok o 14:00 h v Garage Pube a reštaurácii Hotela Polianka. Večer sa o zábavu postará banskobystrická rocková kapela Ex VF. Program druhého dňa pivného festivalu, soboty 15. septembra, by sa dal zhrnúť do štyroch slov – pivo, jedlo, súťaže, muzika. Začne sa o 11:00 h „ochutnávaním a mudrovaním o kvalite jednotlivých pív, potom príde na rad „slepá degustácia“ a večer opäť zábava – koncert Los Babraccos.

GymnAFest vol.2: Koncerty a palacinky

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 15:00 h

Program tohtoročnej Francúzskej kultúrnej jesene je bohatý. Jedným z podujatí je piatkový koncert GymnAFest vol.2, v ktorom mladé talenty z Banskej Bystrice, Zvolena aj iných miest zaspievajú po francúzsky. Predstaví sa viac ako dvadsať účinkujúcich. A U Francúza – Jazz Klub 12 na Hornej ulici, bude potom After Party.

Jazzový večer

Škola Barmana, Banská Bystrica – 19:00 h

Patrícia Páleníčková (gitara, spev) a Pavol Pondelík (tenor saxofón), vám spríjemnia piatkový večer v bare Škola barmana na Starohorskej. Komorný jazzový koncert sa začína o 19:00 h.

Morčatá na úteku, Hovädá aj Grobiani

Klub 77, Banská Bystrica – 20:00 h

V Klube 77 zahrajú v piatok večer tri kapely. Grobiani (Bratislava a okolie) ponúknu zmes veselého punk rocku. Hovädá.sk (Nitra) hrajú melodický punk-rock s vtipnými textami zo života a Morčata na útěku (Brno) parodujú známe české aj zahraničných pesničky so svojimi vtipnými textami. V Klube 77 bude v piatok večer určite veselo!

Sobota 15. september

Šport aj zábava pre malých aj veľkých

Banská Bystrica, Podháj – 10:00 h

Súťaže a rôzne sprievodné akcie čakajú účastníkov 7. ročníka obľúbeného Športovo-spoločenského dňa, ktorý sa uskutoční v sobotu na futbalovom ihrisku v Radvani – Kráľovej. Budú to zaujímavé športové aktivity ako parkour, bodyzorbing, lezenie, lukostreľba, laserová streľba či streetball. Ale aj tvorivé dielne, maľovanie na tvár, skákanie na nafukovacom hrade či trampolíne. Jednoducho, sobota pre malých aj veľkých.

Za vôňou slivkového lekváru

Špania Dolina – 10:00 h

Viete, čo sú to slivkové gombovce? Slivkové gule! Ochutnať ich môžete v sobotu na piatej Slivkovej paráde na Španej Doline. Dokonca môžete aj súťažiť v ich jedení. No nielen gombovce ale aj ďalšie domáce špeciality zo sliviek vám narobia chúťky na tomto podujatí, ktorému dominuje varenie slivkového lekváru. Variť sa bude, samozrejme, tradičným spôsobom, v kotle. Chýbať nebude ani súťaž o naj slivovicu. Zabavia vás ľudoví rozprávači Kmotrovci z folklórnej skupiny Bažalička ako aj heligonkári a mužská spevácka skupina FS Vepor z Klenovca.

Deň s útulkáčom

Lunterov ranč, Kráľová pri Zvolene – 10:00 h

Deň plný radosti môžete zažiť aj so psíkmi z útulku. Taký deň poteší všetkých, ktorí milujú zvieratká, no iste najmä deti, ktoré si budú môcť vyskúšať, ako sa cvičí psík. No a psíky budú súťažiť v rôznych disciplínach, napríklad v aporte klobásy a mnohých ďalších. Podujatie moderuje Janka Hospodárová a program je naozaj bohatý a rozmanitý. Viac sa o ňom dozviete v evente na Facebooku.

Útek do divočiny

OD Kaufland, Brezno – 10:00 h

Máte chuť niekam utiecť? Tak utekajte! Zapojte sa do trailového behu, ktorý vás povedie malebnou krajinou cez Laznú dolinu, Dedečkovu chatu a Skalku. Okruh má 11 km a prevýšenie 550 m. Štart a cieľ je pri Kauflande v Brezne. Registrovať sa môžete od 8:30 do 9:30 h pri štarte.

Versus v Literárnej bašte

Literárna bašta, Banská Bystrica – 17:30 h

Neprešlo ani 365 dní a v Banskej Bystrici sa opäť stretne výnimočná zostava progresívnych poetov a poetiek. V sobotu Literárna bašta vo svojich priestoroch na Katovnej ulici okrem diskusií uvedie aj krst novej knihy a na festival prijal pozvanie výnimočný hudobný hosť, skupina Kolowrat. Čítajte viac v našom článku:

Festival poézie Versus v sobotu aj s Milou Haugovou, Szczepanom Kopytom a skupinou Kolowrat

Gašparko a radca z pekla

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Rozprávka cez víkend musí byť! V sídliskovom Divadle pod balkónom sa v sobotu odohrá príbeh z dávnych čias ľudových bábkarov, v ktorom účinkujú drevené marionety a aj storočný verklík, čiže flašinet. Gašparko a radca z pekla prídu na scénu o 17:00 h.

Sobota na korčuliach

Zimný štadión, Banská Bystrica – 18:00 h

Teda nie celá sobota od rána do večera! Na verejné korčuľovanie je v sobotu vyhradený čas od 18:00 do 19:30 h. Nie je to veľa, ale aj hodinka a pol v pohybe na ľade iste príjemne osvieži.

Rytmus a Gipsy.cz pod holým nebom

Amfiteáter, Banská Bystrica – 19:00 h

Kráľ slovenského hip-hopu a jeden z najpredávanejších interpretov slovenskej hudobnej scény Patrik Rytmus Vrbovský a skvelá česká hip-hopová skupina Gipsy.cz, ktorá vystúpila už vo viac ako 36 krajinách sveta, koncertujú v sobotu večer na banskobystrickom amfiteátri.

Modré hory opäť v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 20:00 h

Modré hory už do banskobystrickej Záhrady priviedli Astronautalisa a Aby Wolf a tentoraz privedú ďalšieho luxusného hosťa, prapodivného pesničkára z Los Angeles. Andy the Doorbum sa vracia na Slovensko! Pesničkár, básnik, všetko… Na jeho koncert určite nezabudnete.

Nedeľa 16. september

Pirohy, biatlon aj remeslá

Zvolen, Námestie SNP – 9:00 h

Na zvolenskom námestí to v nedeľu bude žiť. Hudba, šport, tradičné remeslá aj Olympiáda vo varení bryndzových pirohov. Tie sa začnú variť už o 9:00 h. Od 10:00 h štartuje Rodinná olympiáda – voľné športové aktivity pre rodiny s deťmi, Biatlon (nielen) pre hendikepovanýchDetská škola varenia. Podujatie bude sprevádzať jarmok tradičných remesiel, k dobrej nálade prispejú detské folklórne súbory Podpoľanček, Chrustárik a Rozmarínček.

Televízia na bystrickom námestí

Námestie SNP, Banská Bystrica – 13:30 h

Na bystrické námestie príde v nedeľu televízia JOJ a privezie so sebou kopec dobrej zábavy. Deti sa môžu tešiť na blok s Rik-om, príde Sníček, Adelka Heftyová aj Hanička a Murko. Všetkým zahrajú a zaspievajú Lina Mayer, Peter Cmorík, Celeste Buckingham, Zuzana Smatanová aj bratislavská new-age popová kapela King Shaolin. Počas dňa budú autogramiády obľúbených moderátorov a hercov TV JOJ, súťaže, hry a živé vstupy priamo do vysielania televízie a o 19:30 h pôjdu Noviny TV JOJ naživo z námestia.

 Kalevala, Grimner, Vorgrum

RC Tartaros, Banská Bystrica – 18:30

Európske turné pagan/folk metalových kapiel z rôznych kútov sveta sa v nedeľu zastaví aj v banskobystrickom rockovom klube Tartaros. Na koncerte vystúpia Vorgrum (pagan metal) z Argentíny (19:00 h), Kalevala (folk metal) z Ruska (20:10 h) a Grimner (folk/viking metal) zo Švédska (21:20 h).

Posledná husička v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Posledná husička, tragikomédia o tom, ako si vie niekto udržať moc, v podaní Kremnického divadla v podzemí, môže byť peknou bodkou za víkendom. Je príbehom politického činiteľa, ktorý demaskuje podstatu svojho celoživotného úspechu – ako si udržať moc. Ako byť najväčším chlebodarcom a zároveň martýrom zbožňovaným svojím ľudom a pritom si všetko nechať pre seba. Hra súčasného českého dramatika S.d.Ch. so slovenskými hercami kombinuje činohru a bábkové divadlo, nechýba jej suchý anglický humor, ale ani šťavnaté čuchové vnemy. Účinkujú: Eugen Libezňuk, Vladimír Zboroň, Mária Benkovská, Martin Kollár. Réžia: Karel Král.