Aj keď názov vrchu znie Krahulský Štít, nie je ani zďaleka taký náročný na výstup, ako štíty tatranské. Stojí v blízkych Kremnických horách a ponúka tak zaujímavý tip napríklad na jesenný víkendový výlet.

Tento výlet sa dá z dedinky Krahule absolvovať aj s deťmi, ale na svoje si príde určite aj každý senior. My sne si zobrali so sebou našu 2.5 ročnú dcérku a starú mamu. Aj keď pre istotu sme mali so sebou kočík, skoro vôbec sme ho nepotrebovali a bol skôr na obtiaž.  Malá skoro celú cestu bežala a stará mama ledva s dychom za ňou stačila.

Krahule sú krásna dedinka nad Kremnicou a jeseň jej krásu ešte znásobí. Na Krahulský Štít sa dostaneme jednoducho, od obecného úradu pôjdeme smerom na severozápad, čo je mierne stúpanie po hlavnej ceste. Po príchode na križovatku zabočíme podľa smerovníka doľava. Prejdeme popri kostole svätého Jána Nepomuckého  a na križovatke pod cintorínom zabočíme doľava, na lúky ponad Krahule.

Celá trasa je vlastne úsekom známej Barborskej Cesty, ktorý spája hlavne banské pamiatky v oblasti stredného Slovenska. Od obecného úradu by trasa mala trvať 45 minút a jej dĺžka je 2.7 kilometra.

Po prechode lúkami ponad Krahule na konci zabočíme doprava a pokračuje pomedzi rady stromov, kde sa nám otvorí čiastočne výhľad na Štiavnické Vrchy. Pokračujeme doprava pomedzi „bránu“ v rade stromov a pomalým stúpaním sa po neskoršom odbočení doľava sa dostaneme na začiatok lesa. Tu začne najväčšie stúpanie celého výletu, kde nás na konci lesa čaká čistinka s týčiacou sa vyhliadkou na vrchole Krahulského Štítu.

Počas šliapania na vrchol rozhľadne sa postupne otvára výhľad na všetky strany, pričom najlepší je na juhozápad, priamo na Kremnicu. Pri lepšej viditeľnosti vidieť bájne Sitno ako na dlani. Na severovýchode môžeme pozorovať vysielač na Skalke a skoro priamo na sever je vidieť kostol svätého Jána Krstiteľa spadajúci pod Kremnické Bane, ktorý je aj jedným z geografických stredov Európy.

Pre tých, čo majú radi náročnejšiu turistiku, odporúčam prejsť sa hore od Kremnice, kde sa určite aspoň na konci každý trochu zapotí. Cesta naspäť na Krahule, keďže je viacmenej z kopca, trvá o niečo kratšie. Pokiaľ máte v rodine starších ľudí a menšie deti, určite ich zoberte práve sem.

Táto trasa je nádherná v každom ročnom období a obzvlášť večerom, keďže najlepší výhľad je na západ. Rád sa tam vraciam a keď sme na Krahuliach, tak si túto prechádzku dáme skoro vždy. Pokiaľ sa ocitnete na Krahuliach alebo okolí, určite si dajte túto trasu na svoj zoznam toho, čo treba vidieť.