Pán Igor Bobák svoju štyridsaťročnú zbierku lyží a rôznych artefaktov spojených s týmto športom rozšíril natoľko, že sa rozhodol otvoriť si múzeum. Od prvého septembrového dňa roku 2007 je v Podkoniciach otvorené Slovenské lyžiarske múzeum.

lyžiarske múzeumMúzeum v Podkoniciach je špecializované len na oblasť týkajúcu sa histórie lyžovania. Za krátku dobu zožalo múzeum veľký úspech nielen u nadšencov tohto športu, ale aj u širšej verejnosti. Hlavným cieľom Igora Bobáka bolo pri jeho budovaní reprezentovať a zviditeľniť vidiek, rozvoj vidieckeho turizmu na Slovensku. Celá zbierková expozícia zahŕňa artefakty až za posledných 130 rokov. Doteraz obsahuje 650 exponátov lyží, lyžiarskych palíc a 85 kusov lyžiarskych topánok.

Expozíciu sprevádza fotogaléria a textová dokumentácia z histórie slovenského lyžovania a z významných lyžiarskych podujatí. Rovnako sú tu vystavené historické trofeje a víťazné poháre. Jednotlivé predmety sú vystavené v štyroch miestnostiach a zároveň v schodišťovom priestore. Skalná miestnosť v suteréne ukrýva ukážky z obdobia spred 100 rokov, odkazujúce na slovenské začiatky využívania sklzu na snehu.

Okrem lyžiarskej výbavy tu uvidíte sane či krňačky, ktoré sa využívali na prepravu dreva z lesa a snežnice, ktoré v minulosti slúžili na pešiu chôdzu po snehu. V múzeu je aj takzvaná drevená, preteková a amatérska miestnosť. V drevenej je nainštalovaná zbierka vyše storočných drevených lyží a v pretekovej sú umiestnené lyže významných slovenských lyžiarov doplnené fotodokumentáciou. V priestoroch amatérskej miestnosti sú spolu s vystavenými lyžami, ktoré sa približovali k pretekovým lyžiam aj mnohé vzácne trofeje zo slovenských podujatí. V exteriéri múzea  je  vytvorený skanzen lanoviek a vlekov. Nachádzajú sa tu významné exponáty, ktoré ešte pred niekoľkými rokmi prevážali lyžiarov či turistov vo Vysokých Tatrách, Nízkych Tatrách, Veľkej Fatre, Malej Fatre a v Slovenskom Rudohorí.

Vstupné do múzea je dobrovoľné, no na prehliadku je potrebné sa objednať. Kontakt nájdete na oficiálnej stránke www.lyziarskemuzeum.szm.com. Podobné lyžiarske múzeá sú na celom svete iba tri – jedno v USA, jedno vo Fínsku a tretie v Podkoniciach.