Svah Prašivá je vysoký 1 651,8 m n. m. a známy je vďaka svojim prekrásnym výhľadom. Jeho ohromujúci desať kilometrov dlhý úsek v centrálnej časti hlavného hrebeňa Nízkych Tatier sa dvíha od Hiadeľského sedla (1099 m n. m.) po sedlo pod Skalkou (1500 m n. m.).

SONY DSCPrašivá je horské sedlo tvoriace najzápadnejšiu časť hlavného nízkotatranského hrebeňa a samostatnú časť podcelku ďumbierskych Tatier. Najkratší výstup na Prašivú vedie z kúpeľov Korytnica, do ktorých vedie odbočka z hlavnej cesty od Donovál do Ružomberku. Okrem Malej Chochule (1718 m n. m.) sa na vrchole hrebeňa Prašivá nachádza aj najvyšší bod, ktorým je Veľká Chochuľa (1753m n. m.). Hrebeň Prašivej má podobu impozantného múru so strmo klesajúcimi stenami. Samotný hrebeň je málo zarastený kosodrevinou a jeho prechod pre panoramatické výhľady patrí medzi najkrajšie hrebeňové túry Slovenska.

Výhľady na južnú stranu sú veľmi pekné, už pri prechode hustou kosodrevinou vidno masív Poľany aj Veporské vrchy. Po výstupe na vrchol Prašivej sa ukazuje končiar Malej Chochule a po ľavej strane takmer celá Veľká Fatra. Výhľady sú úžasné na všetky svetové strany. Pod strmými severnými svahmi sa ťahá asi najdlhšia dedina na Liptove, Liptovská Lúžna a za ňou Salatín s okolitými zalesnenými vrchmi. Na severozápade vidno za Veľkou Fatrou Choč (1 611 m n. m.) a Malú Fatru. Na východe je rozložený mohutný hrebeň Nízkych Tatier s dominantnou Skalkou (1980 m n. m.) a Chabencom (1955 m n. m.). Tieto dve hory zakrývajú aj vyššie Dereše, Chopok a Ďumbier, z ktorých nakúkajú len malé kúsky.

Cesta z Korytnice po Hiadeľské sedlo trvá približne jeden a trištvrte hodiny. Z Pohronia vychádzajú trasy na Prašivú z Brusna – Sobotnickou dolinou (túra na približne päť hodín) a z Nemeckej cez Ráztocké lazy (trasa trvá približne štyri a trištvrte hodiny). Z liptovskej strany, z Liptovskej Lužnej do sedla pod Skalkou to vychádza približne na dve hodiny.

Zo sedla pod Skalkou vedie aj neznačený chodník, ktorý však dá zabrať kolenám a navyše jeho využitie je porušením návštevného poriadku NAPANT-u. Miestni však tento chodník často využívajú a volajú ho „chytrô, ale strmô.“