Vrcholec nazvaný Pleše sa nachádza na juhovýchodnej strane Nízkych Tatier neďaleko obce Podkonice, ktorá je od krajského mesta Banská Bystrica vzdialená približne 16 kilometrov.

SONY DSCKopec Pleše sa pýši takmer tisícovou nadmorskou výškou. Dá sa povedať, že pre turistov sem vedie ľahká až stredne náročná turistická trasa, ktorá stojí zato, vďaka nádherným panoramatickým výhľadom. Zaujímavý pohľad sa naskytá napríklad na Ľupčiansky hrad z druhej strany, famóznu a nezameniteľnú panorámu Krížnej, banskobystrický Panský diel či Prašivú s Chochuľami a podobne.

Vrchol je naplno využívaný aj v zimných mesiacoch zásluhou lyžiarskeho strediska Podkonice – Pleše, ktoré sa tiež nachádza od Banskej Bystrice v smere na Slovenskú Ľupču a následne Podkonice. Lyžiarsky svah na Plešoch ponúka údajne v celkovej dĺžke až 5172 metrov zjazdoviek v ľahkej a stredne ťažkej obtiažnosti. K dispozícii je aj bežkárska trasa v dĺžke deväť kilometrov, ktorá je rovnako využívaná aj v teplejších mesiacoch, a to rovným dielom turisticky i cyklisticky. Nachádza sa tu bufet, reštaurácia, neplatené parkovisko, sociálne zariadenie i možnosť ubytovania sa na Chate Pleše.