Panský diel je výrazný hôľnatý vrchol s výškou 1 100,2 m n. m. Nachádza sa v Starohorských vrchoch nad Špaňou Dolinou, pri Banskej Bystrici.

_DSC4731Vrchol viditeľný už z diaľky je rozoznateľný lokálnymi  vysielačmi rozhlasových staníc a GSM signálu, ktorý je určený na pokrytie Banskej Bystrice, Zvolenskej kotliny a časti Horehronia. Je známy predovšetkým vďaka svojim lyžiarskym vlekom a bežkárskym tratiam, ktoré sú naplno využité v zimných mesiacoch.

V tých letných, je Panský diel známy aj prostredníctvom mierne náročnej turistickej trasy vedúcej po modrej značke zo sídliska Sásová, po zelenej a modrej turistickej značke z obce Špania Dolina, či po zelenej značke z dediny Bully pri Donovaloch. Príjemná je aj krátka prechádzka z lyžiarskeho strediska Šachtičky, na ktoré je umožnený prístup osobným motorovým vozidlám. Na Panskom diele sa nachádza spletitosť udržiavaných trás aj lesných chodníčkov, ktoré ponúkajú možnosť turistiky či bicyklovania. V letných mesiacoch športové centrum Šachtičky disponuje detským ihriskom, reštauráciou či vyhliadkovou vežou a okrem iného je tu možnosť aj zajazdiť si na koňoch. Z vrcholu je nádherný výhľad na Banskú Bystricu a všetky svetové strany. Pre fotografov či romantikov je ako stvorená skorá ranná prechádzka s dokonalým úkazom inverzie. Pri dobrom počasí je možné vzhliadnuť aj Kráľovu Hoľu.