Smerovníky v obci sú ako nové a ukazujú smer k jednotlivým liečebným domom, k potravinám či bufetu. Rozlieha sa tu však neslýchané ticho, ktoré sem nepatrí. Nakúpiť môžete len od miestnych, ale aj tých zhliadnete skôr so šťastím. Toto miesto skryté v malebnom prostredí severného úpätia Nízkych Tatier vo výške 830 m.n.m. naozaj spustlo. Korytnica – kúpele, v súčasnosti súčasť Liptovskej Osady.

Prameň Jozef

Cesta za Donovalmi v smere na Ružomberok vedie práve Korytnickou dolinou. Moderný pútač na pomerne veľkom parkovisku pár kilometrov za Donovalmi informuje o odbočke do kúpeľov, v ktorých istým spôsobom zastal čas. Korytnica je známa početnými liečivými minerálnymi prameňmi, najstudenšími zo všetkých žriediel na Slovensku. Kúpele sú však od roku 2002 mimo prevádzky. Voda sa už len balí do fliaš.

Toto miesto však naďalej žije. Liečebné domy síce strácajú svoj punc a rastliny obrastajú čo sa dá, ale pohľad cez rozbité okienko na miesto, kde sa ľudia v minulosti liečili, je nielen pre bývalých návštevníkov nostalgický. Je to ako kúpeľné múzeum. A to bez toho, že by sa o to výraznejšie pričinili ľudia. Vďaka smerovníkom sa dozviete všetko potrebné – kde bola jedáleň či spoločenská miestnosť. Prechádzate sa po cestičke od jedného domu k druhému a v mysli sa vám vynára obraz zašlej slávy. Plné chodníčky ľudí, diskutujúci na lavičke, párik na piknikovej deke. No teraz vidíte len lúku, ktorá obrástla lavičky a smetné koše, kovový pamätník, ktorý sa rozpadáva, ale aj nevyužívaný moderný žltý odpadkový kôš na separované plasty. Vdychujete vôňu kúpeľov a obiehate pramene. Vojtech I, Vojtech II – zatvorené. Nakoniec sa dostanete k prameňu Jozef a osviežite sa liečivou, prenikavo studenou vodou s výraznou chuťou. Radšej si do tašky pribaľte fľaše, lebo táto voda sa najľahšie pije po dúškoch a sedieť pol dňa pri prameni sa neoplatí. Veď Nízke Tatry ponúkajú trasy na príjemné prechádzky či túry. A keď objavíte zatvorený prameň Žofia, ktorý sa nachádza povyše prameňa Jozef, môžete sa smelo vydať na túru.

Kúpeľný dom

Korytnica – kúpele núka turistom jednu značkovanú turistickú trasu. Je to najkratšia výstupová trasa na hrebeň Nízkych Tatier – Prašivú. Modrá trasa vedie na Hiadeľské sedlo (1:40), ktoré je súčasťou Cesty hrdinov Slovenského národného povstania. V Korytnici bola počas SNP zriadená aj povstalecká nemocnica a o jednotlivých frontoch informuje i tabuľa v Hiadeľskom sedle. Nájdete tu tiež informácie o banskom vodovode, ktorý prinášal vodu spod Prašivej až do Španej Doliny. Z Hiadeľského sedla sa dá ďalej zísť po modrej do Hiadľa (za 1:45), na Donovaly (za 2:00, 2:15 cez Kozí chrbát) alebo vystúpiť na spomínanú Prašivú (za 2:15 na Veľkú Chochuľu) a ďalej zamieriť po hrebeni Nízkych Tatier pokiaľ vás nohy unesú. Potom je vhodné zísť do doliny a nasadnúť na autobus.

Vďaka niektorým ľuďom sa v Korytnici výraznejšie prejavuje ruka prírody a preto je ideálnym miestom na zamyslenie. Pocit prázdnoty, ktoré atmosféra vyvoláva neprehluší ani výrazná chuť prameňa Jozef a spomienky nezmaže ani príjemný výstup na Hiadeľské sedlo, kde si v novom turistickom prístrešku vychutnáte z domu prinesený obed. Prístrešok postavili pred rokom a smie sa v ňom aj nocovať.

Netreba chodiť len na príjemné pekné miesta a vyhľadávať nové atrakcie. Aspoň tentokrát obetujte svoj čas miestu, ktoré prebúdza svedomie.

Prehľad všetkých tipov na víkend nájdete na: https://bbonline.sk/tag/tip-na-vikend/