Svah Krížna je vysoký 1574  m.n.m. a od Banskej Bystrice vzdialený iba 18 km smerom na Ružomberok.  Názov Krížna možno preto, lebo sa tu krížia vetry.

SONY DSCRozloha svahu Krížnej je ideálna pre zimné aktivity ako lyžovanie, sánkovanie, snowboarding, freeriding, skialp, ale aj turistiku. V zimných mesiacoch tu nájdete lyžiarsku škôlku s profesionálnymi inštruktormi, reštauráciu Lúčky, Ski servis a široké možnosti ubytovania na svahu, súkromí, či v penziónoch. Na Krížnej sa nachádza tajný vojenský objekt s prísnym zákazom vstupu. Prostredníctvom neho si vrchol nie je možné zameniť s iným podobným. Ak by ste ale Krížnu hľadali na komerčných mapách podľa vojenského objektu, tak ju nenájdete.

Na Krížnu vedie viacero možných ciest z rôznych strán. Napríklad z obce Staré Hory odbočkou do obce Turecká, odkiaľ cesta mieri rovno na vlek na kopci. Turistický chodník do cieľa je smerom po zjazdovke vyznačený zelenou značkou. Tiahne sa dolinou Malá Ramžiná. Zaujímavosťou je, že vo Veľkej Ramžinej v roku 2000 spadla lavína, ktorá zasiahla niekoľko domov v Tureckej.

SONY DSCNa Krížnu je možný príchod aj od obce Staré Hory. Chodník z obce sa tiahne ponad cintorín, po modrej značke. Pomerne strmím úbočím, cez les Starohorských vrchov vedie cesta smerom na Majerovu skalu (1283 m n. m). Pod jej vrcholom, v mieste zvanom poľana Kohútová, sa lesný chodník mení na úzky chodníček, miestami veľmi strmý v podobe skalných schodíkov. Od skaly sa cestou prechádza na horský chrbát zvaný Líška (1445 m.n.m). Tu sa nachádza aj vrcholová stanica niekdajšej lanovky z obce Turecká. Tá však len nedávno vyhorela a ostala z nej už len opustená konštrukcia. Na vrchol Krížnej je to odtiaľto necelých 45 minút.

Z vrcholu Krížnej je nádherná scenéria. Toto miesto je významnou križovatkou turistických trás. Vedie tadiaľto aj medzinárodná trasa E8, z východoslovenskej Dukly až po bratislavský  Devín, ktorá je vyznačená červenou farbou. Rovnakou farbou je označená aj magistrála Veľkej Fatry, ktorá ide na sever – na Ostredok (1592 m.n.m.). Hrebeňom od vojenskej základne vedie chodníček ďalej na horský hotel Kráľová studňa (1300 m.n.m.). Cestu doplnenú výhľadmi sprevádza aj nezameniteľný úkaz ľudskej tvorivosti, kosodrevinová šachovnica. Hotel je prístupný autom, bicyklom či nenáročnou pešou túrou po 14 km dlhej, lesnej ceste zo Zlámanej doliny. Odbočka do doliny sa nachádza neďaleko parkoviska pod Harmaneckou jaskyňou, v smere od Banskej Bystrice na horský priechod Šturec.

Trasy:
Staré Hory – Majerova skala: 2 hodiny (opačným smerom 1,30) – po modrej
Majerova skala – Líška: 0,30 hodiny (0,25) – po modrej
Líška – Krížna: 0,45 hodiny (0,35) – po modrej
Krížna – Kráľova studňa prameň: 1 hodina – po červenej E8
Kráľova studňa prameň – Kráľova studňa hotel: 0,15 hodiny – po červenej
Kráľova studňa prameň – Malá Krížna (Úplaz): 0,45 hodiny – po zelenej
Malá Krížna (Úplaz) – Ramžiná: 1 hodina (1,15) – po zelenej
Ramžiná – Turecká: 0,55 hodiny (1,20) – po zelenej
Ramžiná – Turecká: 0,50 hodiny (1,0) – po žltej