Prírodná pamiatka Králická tiesňava ochraňuje tiesňovitý úsek Farebného potoka od roku 1993. Územím, ktoré sa nachádza juhovýchodne od obce Králiky, vedie náučný chodník.

Farebný potok

Vstup do tiesňavy je situovaný na hlavnej ceste medzi obcami Tajov a Králiky – pár metrov pred najostrejšou zákrutou tohto cestného úseku. V prípade prímestskej dopravy je výhodné vystúpiť na poslednej zastávke v Tajove (Rôtovo) a ďalej ísť peši po hlavnej ceste (smer Králiky). Ďaleko to nie je ani od prvej zastávky v obci Králiky (garáž). Oproti vstupnej ceste do tiesňavy je neprehliadnuteľná informačná tabuľa. Nachádza sa tu aj smerovník a samozrejme turistické značenie náučného chodníka v teréne, v podobe žltého kruhu v bielom štvorci. Jeho značenie sa asi po desiatich metroch vnára do lesa na úzku cestičku. Trasa vedie proti prúdu Farebného potoka. V tomto smere je jej hodinové absolvovanie aj najvýhodnejšie, pretože najkrajšia časť sa návštevníkom zaslúžene odhalí až na záver. Mimochodom, neznačená lesná cesta, z ktorej sa odkloníte, sa nakoniec napája na modrú turistickú trasu z Králik do Banskej Bystrice, vedie k vodnej nádrži Tŕstie.

Králický vodopád

Údolie tiesňavy prerezáva Farebný potok, ktorý sa prediera aj skalnými bralami. Trasa vedie dvakrát i cez samotný potok. Prvý z mostíkov je poškodený, ale zatiaľ stále bezpečne prechodný, druhý strhol potok výrazne nižšie a je nepoužiteľný. Na potrebnom mieste je však náhradná lávka a ak hladina nie je veľmi zvýšená, prechod by mal byť úplne bezproblémový. V súčasnosti si v teréne môžete vyskúšať aj podliezanie spadnutých stromov, prípadne preliezanie. Tiesňava poskytuje svieži vlhký vzduch, tieň a čaro prírody. Trasa je prevažne nenáročná s miernym stúpaním, ktoré zvládnu aj deti. Náročnejší úsek je len ku koncu, pri zostupe k sedem metrovému Králickému vodopádu. Najmä pokiaľ je mokro, je terén veľmi šmykľavý. No ak je sucho, s trochou trpezlivosti zdoláte s deťmi aj poslednú prekážku. Nad tiesňavou potom nájdete prístrešok a verejné ohnisko na opekanie. Trasa ďalej vedie do obce Králiky a končí povyše Obecného úradu.

Výlet si môžete predĺžiť opekaním, hrami v prírode či zhruba trojhodinovou túrou z Králik do Banskej Bystrice (modrá turistická značka).

Prehľad všetkých tipov na víkend nájdete na: https://bbonline.sk/tag/tip-na-vikend/