Neďaleko Banskej Bystrice sa nachádzajú podobné rebríky ako v tiesňavách Slovenského raja. Ešte pred pár rokmi boli drevené, no teraz sú kovové. Vedú exponovaným skalným terénom k skalnej vyhliadke. Bystrický „Slovenský raj“ je ukrytý na úbočí Trávneho Ždiaru, neďaleko Suchého vrchu. Je síce naozaj mini oproti tiesňavám v Národnom parku Slovenský raj, ale je ideálnym miestom na otestovanie vašich schopností. Aj v Slovenskom raji sú mnohé trasy jednosmerné a zvrtnúť sa len tak v pol ceste, že tento rebrík nezdoláte, to naozaj nie je dobrý nápad.

Exponované miesta

Základným východiskovým bodom vychádzky na vyhliadku, je rázcestník „Suchý vrch, rekreačné stredisko“. Z Banskej Bystrice k nemu vedú dve trasy. Po modrej turistickej značke z Tulskej ulice a po zelenej, vhodnej i pre prístup autom, z Mládežníckej ulice. Modrá turistická značka (chodník Kamila Linharta), je pre peších výhodnejšia nielen kvôli absencii motorových vozidiel, ale aj kvôli časovej náročnosti tohto úseku(50 minút, o pol hodinu menej ako po zelenej). Z lúk sa postupne otvára širší výhľad na mesto a v závere trasa lemuje úpätie Suchého vrchu. Približne v polovici trasy je umiestnený prístrešok a za ním hrob neznámeho vojaka, ktorý bojoval v rámci Slovenského národného povstania. Modrá a zelená turistická značka sa spájajú pri prameni Želiarec, ktorý je od východiskového bodu vzdialený ešte necelých 20 minút chôdze po asfaltovej ceste. Príjemné posedenie pred najkrajšou časťou vychádzky poskytuje ďalší prístrešok.

Skalná vyhliadka Trávny Ždiar

O odbočke na vyhliadku informuje len spomínaný turistický rázcestník „Suchý vrch, rekreačné stredisko“, ktorý je neďaleko prístrešku. Postupujúc vyznačeným smerom objavíte parkovisko a pár metrov za ním informačnú tabuľu o vyhliadke a samozrejme odbočku. Popri Chate na Suchom vrchu (nefunkčnej, podobne ako chata Irisa) sa dostanete na lúku s tromi cestičkami. Keďže vyhliadková trasa je kvôli bezpečnosti jednosmerná, je dôležité, aby ste sa vydali cestou, ktorá je úplne naľavo. Vracať sa budete prostrednou. Okruh je značený, ale niektoré modré trojuholníčky na bielom podkladu sú napriek svojej jasnosti viditeľné až zbližšia, napríklad kvôli vyššej tráve. Cesta sa zvažuje do lesa a prítomné skaly sú predzvesťou exponovaného skalného terénu, ktorého zdolanie sprístupňujú rebríky. Množstvo spadnutých stromov dotvára pravú atmosféru tiesňavy a výstup po skalách a skalkách zaručuje neľahkú turistiku, ktorá preverí najmä vašu rovnováhu. Kovové rebríky sú bezpečné, zväčša je pri nich umiestnené aj zábradlie. Vedú i cez skalné úžiny, čo zvyšuje atraktivitu tohto krátkeho výstupu, ktorý je zakončený skalnou vyhliadkou. Pri dobrej viditeľnosti ako prvý upúta hrebeň Veľkej Fatry s dominujúcim vrchom Krížna a Majerovou skalou. Na západe je od Skalky smerom na sever viditeľný hrebeň Kremnických vrchov. Najvýchodnejšie zaujme Panský diel, ktorý už spadá do ochranného pásma Národného parku Nízke Tatry. Nasledujúci zostup tiež nie je najideálnejší. Terén je schodený a pošmyknúť sa môžete aj keď je sucho. Najvhodnejšou obuvou sú preto topánky nad členok.

Absolvovanie trasy s návratom do Banskej Bystrice trvá peši štyri hodiny (i s prestávkou na vyhliadke). K odbočke na vyhliadku však vedú aj turistické chodníky z Malachova (po zelenej za hodinu), Králik (po modrej za hodinu dvadsať) a z Tajova (po žltej za 50 minút), takže nie je nevyhnutné vracať sa tou istou trasou.

Prehľad všetkých tipov na víkend nájdete na: https://bbonline.sk/tag/tip-na-vikend/