Obec Blatnica sa nachádza na západnej hranici Národného parku Veľká Fatra. Najlepšie je dostupná autom, ale ak sa zapriete a využijete verejnú hromadnú dopravu, nádherný výlet určite zmaže spomienky na komplikovanejšie cestovanie. Deň v Blatnici a jej okolí môžu návštevníci stráviť náročne i nenáročne. Vodné schladenie ponúka neďaleký Ďanovský rybník, kde sa dá aj stanovať.

Zrúcanina hradu Blatnica

Samotná obec zaujme nielen klasickými pamiatkami, ale aj ojedinelou architektúrou a predovšetkým filmovými dejinami, ktorými dýchajú mnohé miesta. Môžu vyvolať spomienky na film Jánošík z rokov 1962-1963 od Paľa Bielika alebo z roku 1921 od Jaroslava Siakeľa, či na filmy Martina Ťapáka – Plavčík a Vratko, Zrelá mladosť. V Blatnici sa navyše nachádza Múzeum Karola Plicku, ktorý aj tu nakrúcal osobitý etnografický dokumentárny film Zem spieva (1933). Múzeum je otvorené od utorka do soboty (od 10:30 do 14:00). Návštevníci nájdu v obci aj pamiatky, ktoré pripomínajú tunajšie boje v čase Slovenského národného povstania. Centrálnou spomienkou je pomník na konci Blatnice, pri rázcestí do Gaderskej a Blatnickej doliny. Text prezrádza: „Z dvoch dolín – vrchmi chránený – tu život proti smrti šiel“. Takmer povinnosťou je aj nenáročný výstup na zrúcaninu kráľovského hradu Blatnica, ktorý bol postavený v polovici 13. storočia, aby chránil tzv. magna via (cestu z Nitry na sever). Hrad je situovaný na úbočí Plešovice, severovýchodne od obce Blatnica, no od konca 18. storočia pustne. V súčasnosti sa o jeho záchranu usiluje občianske združenie „Diadém – združenie záchrany hradu Blatnica“. Z cesty medzi Blatnicou a Sebeslavcami resp. Folkušovou je v lete hrad viditeľný len keď presne viete, kde ho hľadať. No vyznačená prístupová cesta (odbočka) k zrúcanine sa nachádza na začiatku Gaderskej doliny. Pohyb po ruinách je len na vlastné nebezpečenstvo.

Pohľad na Pekárovú zo zrúcaniny hradu Blatnica

Čas v okolí Blatnice sa dá stráviť i náročnejším spôsobom. Nadšencov pešej turistiky potešia predovšetkým dva okruhy. Východiskové miesta na Chodník Janka Bojmíra (jedného z nestorov turčianskej turistiky) sú v Gaderskej doline. Trasa vedie cez Konský dol – Muráne – Tlstú – Jaskyňu Mažarná (sídlo pračloveka) a Vápennú dolinu späť do Gaderskej doliny. Druhou alternatívou je o čosi náročnejší okruh cez dva dominujúce vrchy tejto časti Veľkej Fatry: Tlstú a Ostrú. Okruh začína opäť v Blatnici a vedie cez Gaderskú dolinu – Jaskyňu Mažarná – Tlstú – Muráne – Ostrú – Zadnú Ostrú – Misu do Ústia Juriášovej doliny. Blatnická dolina nakoniec vedie späť do Blatnice. Prívržencov cyklistiky v horách a nenáročnej pešej turistiky určite upúta cyklotrasa po časti zelenej turistickej trasy, ktorá sprístupňuje celú Blatnickú dolinu a cyklotrasa do Gaderskej doliny, ktorá vedie po žltej turistickej značke až po Veterné. Z oboch trás sa však cyklisti musia vrátiť tou istou cestou. Zaujímavú odbočku ponúka lom Gaderskej a Dedošovej doliny. Cesta do doliny Selenec (smer Národná prírodná rezervácia Padva) ukrýva turisticky atraktívnu Čertovu bránu, pri ktorej sa nakrúcal i prvý slovenský film o Jánošíkovi (1921, v roku 1975 film zrekonštruoval Ivan Rumanovský).

Vychádzajúc z Gaderskej a Blatnickej doliny sa turisti môžu dostať až na Kráľovu studňu a na hlavný Veľkofatranský hôľny hrebeň Krížna – Ostredok – Borišov. Blatnica je výborným východiskovým bodom aj pre celodenné a viacdňové túry, ktoré sa dajú zakončiť v obci na opačnom konci Veľkej Fatry alebo opäť v Blatnici.

Prehľad všetkých tipov na víkend nájdete na: https://bbonline.sk/tag/tip-na-vikend/