Priestory Thurzovho domu opäť ožijú farbami. Návštevníci Stredoslovenského múzea sa už od štvrtka 4. novembra môžu tešiť na návrat umenia plného spontánnosti, bezprostrednosti a úprimnosti. Svoje diela budú na predajnej výstave prezentovať slovenskí umelci žijúci v srbskej Kovačici.
Predajná výstava Z vrchov do nížin prinesie viac ako 60 jedinečných obrazov zachytávajúcich insitné umenie Slovákov žijúcich „na dolnej zemi“. Maľované príbehy plné farebnosti, folklórnych detailov a naivnou úprimnosťou sa u nás, ale aj vo svete, tešia čoraz väčšej popularite. Svedčia o tom aj snahy o zapísanie insitného umenia z Kovačice do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pomoc v tejto súvislosti poskytlo aj Stredoslovenské múzeum.
„Obrazy z Kovačice ponúkajú špecifický a zároveň atraktívny pohľad na umenie. Prinášajú so sebou niečo, čo častokrát v umení absentuje, a to je spontánnosť, úprimnosť prejavu a nadhľad. Ako kultúrna inštitúcia preto vnímame pozitívne snahy tejto komunity a Srbskej republiky o zapísanie insitného umenia z Kovačice do zoznamu UNESCO. Už pred dvomi rokmi, keď sa výstava v Stredoslovenskom múzeu konala prvýkrát, sme symbolicky stáli na začiatku tohto procesu, svojim dielom sme radi pomohli, a pozorne ho sledujeme doteraz. Dúfam, že naši priatelia sa v dohľadnej dobe dočkajú pozitívnej odpovede a zaslúžene sa zaradia do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva“, uviedol riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.
Záštitu nad podujatím prevzal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter a veľvyslanec Srbskej republiky na Slovensku jeho excelencia Momčilo Babić. Výstava je naplánovaná do 24. novembra a počas jej trvania bude možné zakúpiť si nielen vybrané krásne obrázky, ale aj ďalšie zaujímavé a jedinečné s nimi spojené darčekové a propagačné predmety. „Na predajnej výstave Z vrchov do nížin odprezentujeme 63 umeleckých diel. V roku 2019 sa výstava insitného umenia z Kovačice stretla s obrovským úspechom. Za tri týždne jej trvania ju videlo viac ako 1500 ľudí a verím, že si svojich priaznivcov získa rovnako aj teraz. Súčasťou výstavy budú, samozrejme, aj komentované prehliadky či podujatie Stretnutie s minulosťou, na ktorom prostredníctvom besedy priblížime život dolnozemských Slovákov“, doplnil Marcel Pecník.
Spoluorganizátorom predajnej výstavy je Banskobystrický samosprávny kraj, zakladateľ svetoznámej Galérie Babka – Pavol Babka a Pavel Baláž, zakladateľ Memoriálneho strediska Dr. Janka Bulika Kovačica. Externe na nej spolupracovala etnologička Zuzana Drugová, ktorá už 9. novembra o 16:00 h záujemcov prevedie po tejto výstave prostredníctvom komentovanej prehliadky.