Komisia rozhodcov Oblastného futbalového zväzu Banská Bystrica opäť dáva priestor všetkým tým, ktorí by chceli pôsobiť ako aktívni arbitri. Stačí mať blízko k športu a chuť učiť sa nové veci.

Marcový nábor nových futbalových rozhodcov a rozhodkýň dopadol úspešne. Z dvanástich prihlásených záujemcov si dnes už takmer polovica pravidelne oblieka dres rozhodcu.

„Hľadáme študentov, aktívnych, ale aj bývalých futbalistov, ktorých baví šport a majú chuť stať sa futbalovými rozhodcami. Všetkým záujemcom zabezpečíme bezplatné vstupné školenie, ktoré bude začiatkom augusta. Po absolvovaní kurzu dostanú potrebnú výstroj,“ hovorí aktívny ligový rozhodca Erik Gemzický, predseda Komisie rozhodcov Oblastného futbalového zväzu Banská Bystrica.

Byť futbalovým rozhodcom znamená okrem posudzovania faulov a gólov aj spoznávanie nových miest a ľudí. Nováčikovia začínajú rozhodovať od najnižších súťaží, aby získané teoretické vedomosti vedeli stopercentne zúročiť na futbalovom trávniku.

„Verím, že aj tentokrát sa prihlási z Banskej Bystrice, Brezna a okolia veľa mladých nádejných talentov. Tešíme sa na každého, kto rozšíri našu rozhodcovskú partiu,“ dopĺňa Gemzický.

Práca futbalového rozhodcu je verejnosťou vnímaná rôzne. Mladí rozhodcovia, ktorí sa rozhodli ísť touto cestou si „pískanie“ pochvaľujú.

„Práca futbalového rozhodcu mi dala veľa. Naučila má byť trpezlivejším, odolnejším voči ľuďom či prostrediu. Nie je to pre mňa len práca, ale aj hobby. Keď už som nemohol ostať pri futbale ako hráč, tak som rád, že som sa mohol stať rozhodcom. Práca rozhodcu mi ukázala pravidlá, ktoré väčšina ľudí nepozná a pomohla mi pochopiť futbal viac do hĺbky,“ opísal svoje pocity z rozhodovania mladý rozhodca oblastných líg Martin Fuchs.

Rozhodovanie je určite psychicky náročné, ale mladý rozhodca svoju voľbu stať sa rozhodcom určite neľutuje. „Miloval som futbal od prvých chvíľ môjho mladého života a milujem ho dodnes. Hráčom byt nemôžem a byť rozhodcom je preto veľmi dobrá náhrada. Ako rozhodca vidím futbal inak ako ostatní a zároveň je to celkom dobre platená pohybová aktivita. Napriek tomu, že rozhodujem 4 až 8 dní v mesiaci, je táto práca dobre finančne ohodnotená. Motivujúca je určite aj možnosť posunúť sa do vyšších líg,“ dodáva Fuchs.

Posilniť rozhodcovskú partiu môžu chlapci aj dievčatá vo veku od 15 rokov (vrátane). Prihlásiť sa môžu do konca júla 2019 na tel. č. 0915 565 244 (E. Gemzický) alebo prostredníctvom mailu kr.obfzbb@gmail.com.