Hokejisti Banskej Bystrice majú za sebou úspešný utorkový súboj s Liptovským Mikulášom. Barani si v stretnutí s posledným celkom tabuľky Tipos extraligy schuti zastrieľali, a dobre sa tak naladili pred štvrtkovým derby vo Zvolene.

Hráči HC ’05 dominovali proti Liptákom od úvodu zápasu, otvorili skóre v 6. minúte a postupne navyšovali svoje vedenie. Prvé štyri presné zásahy strelili barani buď po tečoch, alebo z dorážok po dôslednej práci v predbránkovom priestore. Následne pridali Bystričania aj krajšie góly po priamych strelách, a napokon vyhrali 8:1. „Konečne nám to tam padalo. Myslím si, že sme dominovali celý zápas, viac-menej sa hralo u nich v pásme. Súper mal šance iba po našich chybách, alebo našich povoleniach, takže výborný zápas,“ zhodnotil duel 23-ročný center Alex Tamáši, ktorý sa v 47. minúte uvoľnil na osi klziska a presnou strelou švihom zvýšil na 6:1, k čomu pridal ešte dve asistencie.

Hokejisti Banskej Bystrice sú po utorkovej výhre nad Liptákmi na desiatej priečke, pričom na miestenku v play-off strácajú sedem bodov. „Určite je to dôležité víťazstvo. Je to v tabuľke bodovo nasekané. Trošku sme odskočili Novým Zámkom a Liptovskému Mikulášu, čiže sa môžeme potešiť do polnoci. Potom nás čaká ťažký súper – Zvolen,“ dodal Tamáši.

Baranom sa vôbec po prvýkrát v sezóne podarilo nastrieľať v jednom zápase viac ako štyri góly. Nízka efektivita v zakončení trápila Bystričanov od začiatku sezóny a je hlavným dôvodom, prečo sa momentálne nachádzajú mimo vôd play-off. Práve takýto gólovo vydarený zápas by mohol byť pre hráčov HC ’05 zlomový. „Bol to jeden z tých zápasov, ktorý sme potrebovali hlavne my v útoku. Teší nás to všetkých. Treba sa potešiť do polnoci, nadviazať v ďalšom zápase disciplinovaným výkonom a pokračovať v ťažení,“ povedal po súboji s Liptovským Mikulášom Alex Výhonský, ktorý sa v zápase prezentoval dvomi presnými zásahmi, keď najprv v 18. minúte zvyšoval na 2:0 tečom Kabáčovej strely a v závere druhej tretiny upravil presnou strelou od ľavej žŕdky na 5:1.

Tretí útok baranov v zložení Michal Kabáč, Alex Tamáši a Alex Výhonský, sa postaral o polovicu gólov v sieti Liptákov. „V prvom rade je cítiť dôveru trénera. Myslím si, že to je dôležité pre každého jedného hráča. Ak cíti dôveru a má priestor, ten hráč sa uvoľní. Naša lajna spolu v podstate funguje už od predošlej sezóny, akurát teraz máme trošku väčší priestor a snažíme sa to spoločne zužitkovať, zúročiť trénerovi,“ povedal na margo svojho, ale aj výkonu celej tretej formácie Výhonský, ktorý si okrem dvoch gólov pripísal aj jednu asistenciu.

Bodovo sa najviac darilo Michalovi Kabáčovi. Ku gólovej dorážke na 3:0 pridal 26-ročný útočník s áčkom na hrudi aj tri asistencie. „Určite to nebolo také hladké. Hlavne sme dobre zachytili úvod, kde sme prvých trinásť-štrnásť minút súpera nepustili k ničomu. Tam sme dali dva góly a ja si myslím, že zápas sa rozhodol tam. Potom sa súper snažil, robil si tlak, ale nám to už išlo a skoro zo všetkého sme dali gól. Musím pochváliť celé mužstvo, že zabrali všetky štyri lajny. Začali sme robiť to, čo si vravíme. Začali sme sa tlačiť do brány, začali sme strieľať, a z toho to pramenilo, takže naďalej to musíme robiť. Myslím si, že ak budeme od začiatku zápasu súpera takto drviť, tak začneme vyhrávať,“ zhodnotil vysoké víťazstvo baranov Michal Kabáč.

Treba však podotknúť, že Liptáci prišli pod Urpín v oklieštenej zostave, keď nastúpili so šestnástimi korčuliarmi, a teda len tromi kompletnými formáciami. Tréner hostí Milan Jančuška však s debaklom pochopiteľne spokojný nebol: „Ja som veľmi sklamaný, aj napriek tomu, že máme osem zranených hráčov a hrali sme na tri päťky. Predstavoval som si to inak. Dostali sme veľmi lacné góly – tečované puky, dorážky, a potom sa to všetko zosypalo ako domček z karát.“

Jeho náprotivok Ivan Droppa bol naopak s výkonom svojho mužstva spokojný, no uvedomuje si, že ak chcú byť jeho zverenci dlhodobo úspešní, musia podobné výkony podávať konzistentne a nestriedať výhry s prehrami. „Od prvej minúty sme mali zápas pevne v rukách. Presadili sme sa aj strelecky, keď sme našli skôr sviatočných strelcov, ale sme radi, že to tam padlo. Musíme však zostať nohami pevne na zemi, pretože nás čaká vo štvrtok veľmi náročný súper,“ zdôraznil kormidelník HC ’05 Banská Bystrica.

Barani by potrebovali naštartovať víťaznú sériu, ktorá by ich posunula k miestenke v play-off. Už vo štvrtok ich však čaká náročné pohronské derby vo Zvolene proti aktuálne druhému najlepšiemu tímu súťaže. „Hádam nám táto výhra zdvihne sebavedomie a budeme si viacej veriť. Máme dosť skúsených chlapcov na to, aby tú šatňu upratali a povedali, že jeden zápas z nás nerobí hrdinov,“ povedal smerom k najbližšiemu derby Michal Kabáč.

Viac o priebehu stretnutia medzi baranmi a Liptákmi sa dozviete a fotogalériu nájdete v našej reportáži. Hokejisti Banskej Bystrice odohrajú ďalšie stretnutie už vo štvrtok 30. decembra. V rámci 47, kola vycestujú do neďalekého Zvolena, kde si v derby stretnutí zmerajú sily proti obhajcovi majstrovského titulu.