Odborníci z RÚVZ budú v stredu dopoludnia radiť aj Banskobystričanom ako bojovať s nadváhou či obezitou. Počas individuálnej konzultácie budú okrem poradenstva aj analyzovať zloženie tela.

V stredu  4. marca si celá Európa pripomína Svetový deň obezity (WOD). Tento ročník sa inšpiroval mottom Riešme spoločne obezitu v Európe. Po prvý raz v histórii sa spojili svetové organizácie zamerané na obezitu, aby upozornili na vážny problém 21. storočia, ktorým je narastajúca nadváha, ktorá prerastá do obezity.

„Hlavným zámerom kampane je  zvýšiť povedomie a informovanosť verejnosti o výskyte, prejavoch, následkoch a komplikáciách, ktoré toto ochorenie sprevádzajú,“ hovorí Zora Kľocová Adamčíková, vedúca Oddelenia podpory zdravia a výchovy k zdraviu Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici (RÚVZ).

Odborníkov nájdete v lekárňach

Pracovníci z Poradní zdravia, ktoré sú súčasťou regionálnych úradov verejného zdravotníctva, budú poskytovať bezplatnú identifikáciu rizika a jeho meranie individuálne pre každého klienta a následne im poskytnú poradenstvo v  rámci akcie  Lekárne pomáhajú s riešením obezity. Každý účastník  dostane okrem  odporúčaní ako riešiť svoj problém, aj praktické materiály.

Odborní pracovníci budú v stredu v  Benu lekárni v OC Point (Vajanského námestie 15299/7 Banskej Bystrica) v čase od 9.00h. – 12.00h. zadarmo analyzovať zloženie tela. „Analýza zahŕňa obvod pása, stanovenie BMI, či percento telesného tuku. „Každý záujemca dostane aj edukačné materiály,“ konštatuje Adamčáková.

Do liečby ide ročne 70-miliárd eur

Obezitou trpí viac ako 2 miliardy ľudí po celom svete. Každý druhý dospelý a každé piate dieťa má nadváhu alebo obezitu. Podľa odborníkov je spojených s obezitou vyše 200 ďalších chronických ochorení, ako sú cukrovka 2.typu, srdcovo-cievne ochorenia a niektoré druhy rakoviny. Liečba obezity a s ňou spojených ochorení stojí európske vlády 70 miliárd ročne.