Quantcast

Hlavný lákadlom tohtoročného výškarského stredajšieho mítingu ESC high jump bola v jej 18. ročníku súťaž mužov, ktorá sľubovala atakovanie svetového rekordu v podaní Rusa Ivana Uchova.

Okrem pôvodne avizovaného Petra Horáka sme v nej mali zastúpenie aj v osobe víťaza dnešnej Latky piatich miest – národnej súťaže, ktorá prebiehala počas dňa v športovej hale – Lukáša Beera a ďalším Slovákom, s aktuálnym rekordom na úrovni 218 cm, bol Michal Ďurkáč. Zo štrnásťčlenného štartového poľa preskakovala úvodnú výšku 210 centimetrov rovná polovica, ktorá si s ňou bez problémov poradila. Prvé drobné problémy nastali na výške 215 centimetrov, ktoré na prvýkrát neprekonali práve spomenutí dvaja slovenskí reprezentanti Beer a Ďurkáč, ale na druhý pokus si s ňou poradili. Naopak dve najväčšie hviezdy mítingu – Američan Jesse Williams a Rus Ivan Uchov úvodné výšky vynechali. Na 220 cm prekvapil určite úspechom Slovák Ďurkáč, ale svoj sezónny rekord vyrovnal aj známejší reprezentant Slovenska Peter Horák. Túto výšku si už vyskúšal aj najväčší favorit Ivan Uchov a prekonal ju s takým prehľadom, že divákov poriadne navnadil na ďalší priebeh večera.

Prvým pretekárom, ktorý súťaž opustil bol mladý kvalifikant z národnej súťaže Lukáš Beer, nad ktorého sily bola výška 220 centimetrov, do tabuľky si tak zapisuje poslednú prekonanú hranicu 215 cm. Táto hranica sa nakoniec stala konečnou aj pre Bulhara Viktora Ninova, ktorý sa pokúšal prekonať 223 centimetrovú hranicu. 223 je číslo, ktoré bude mátať aj ďalšieho Slováka –  Michala Ďurkáča, ktorý skončil s osobným maximom 220 centimetrov, ale aj Taliana Filippa Campioliho.

Dvestodvadsaťšesť centimetrová hranica bola ostrosledovanou najmä z pohľadu nášho Petra Horáka, ktorý by sa jej prekonaním mohol kvalifikovať na parížske Majstrovstvá Európy. Prvé dva pokusy mu nevyšli, ale ten tretí v stíchnutej športovej hale na Štiavničkách prekonal a Petra Horáka uvidíme medzi európskou elitou! Výška 226 centimetrov však bola konečnou pre Američana Jamieho Nieta (preskočil maximálne 220), ale aj Ukrajinca Viktora Shapovala (223). Po prvom pokuse na výške 228 centimetrov zo súťaže pre zranenie odstúpil Poliak Wojciech Theiner, do tabuľky si však zapisuje solídnych prekonaných 226 cm. Priebežne každú druhú výšku si na zahriatie vyskúšali aj najväčšie hviezdy mítingu Ivan Uchov a Jesse Williams, ktorí úspešne na prvý pokus prekonali aj hranicu 230 centimetrov.

Výška 232 centimetrov bola osudnou pre ďalšieho atléta – Alekseya Dmitrika (228) z Ruska, jeho krajana Sergeya Mudrova (230) a zo súťaže pre kŕče musel odstúpiť aj Talian Nicola Ciotti (228). V súťaži tak zostali už len traja pretekári. Dmytro Demanyuk, s tohtoročným halovým maximom 230 centimetrov si tento o dva centimetre zvýšil, ale pred ním stála výzva s číslom 236. Túto dvaja hlavní favoriti ESC high jump vynechali. Demanyuk napriek snahe skončil na treťom mieste a ďalší priebeh bol už o očakávaných favoritoch, ktorých čakala latka na výške 238 centimetrov. Jej prekonaním by sa vyrovnal tohtoročný halový rekord, ale aj minuloročný Uchovov rekord mítingu v Banskej Bystrici. A práve Ivan Uchov oba tieto rekordy, tak z pred týždňa z českých Hustopečí, ako aj z minuloročnej latky, obhájil na prvý pokus. Jesse Williams si síce navýšil svoj tohtoročný rekord o tri centimetre na 234 centimetrov, ale latka vo výške 238 centimetrov už bola nad jeho sily. Víťazom tohtoročného ESC high jump je Ivan Uchov, ktorý si okamžite vyžiadal navýšenie latky na 244 centimetrov, čím by prekonal poriadne bradatý rekord Javiera Sotomayora z Budapešti 1989 – 243 cm. Prvý pokus mimoriadne tesne nevyšiel, pri druhom už latku aj diváci pohľadmi držali na stojanoch, ale tá žiaľ padla a na smútok banskobystrických tribún mu nakoniec nevyšiel ani tretí pokus.

[youtube JwMrc7KIK0g 560 349]

zdroj: atletickevysledky.sk