Švermova ulica je jednou z najlepších ulíc vďaka svojej polohe. Tvorí ju niekoľko panelových domov, jej obyvatelia sa tešia najmä z bezprostrednej blízkosti centra mesta, no zároveň majú aj relatívny pokoj pre svoje bývanie.

Švermova ulica začína pri kruhovom objazde pri nákupnom centre Europa SC a ťahá sa až po ulicu Trieda Hradce Králové na sídlisku Fončorda. V jej tesnej blízkosti sa nachádza najväčší banskobystrický futbalový štadión SNP Štiavničky, športová hala Dukla a plaváreň Na Štiavničkách. Tvorí ju množstvo panelových domov, ktorých okolie sú najmä menšie parčíky.

Švermova ulica bola vôbec prvou, ktorá vznikla na sídlisku Fončorda v 50-tych rokoch minulého storočia. Prvý dom tu odovzdali v roku 1956 až následne pokračovala výstavba smerom na Okružnú ulicu. Švermova ulica je pomenovaná podľa Jána Švermu.

Ján Šverma bol český komunistický politik a novinár známy tiež pod pseudonymami Hendrych a Duval. Bol tiež organizátorom robotníckych štrajkov a demonštrácií, ideológ komunistického hnutia, funkcionár KSČ. V rokoch 1926–1928 absolvoval Leninskú školu v Moskve a ako zástupca moskovského vedenia KSČ sa zúčastnil Slovenského nárdného povstania. Pri ústupe zahynul počas prechodu cez Chabenec. Ako jediný poslanec predvojnového Národného zhromaždenia položil svoj život v aktívnom boji proti fašizmu. Na počesť Jana Švermu niesla v období 1948 – 1990 obec Telgárt meno Švermovo.

Pohľad na zaujímavosti a pôvod pomenovaní ďalších ulíc Banskej Bystrice nájdete v našej rubrike Ulice Banskej Bystrice.