Pokračujeme v súťaži o jednodňové vstupenky na filmovú časť Barbakanu 2012. Na každý festivalový deň môžete vyhrať dve celodenné filmové vstupenky, ktoré vám umožnia bezplatný vstup na všetky filmové projekcie daného dňa.

Včera to bola súťaž o vstupenky na otvárací film festivalu Ony (Elles) – v stredu 10. októbra o 20. hod. v kinosále Pamätníka SNP.  Dnes súťažíme o dve celodenné vstupenky na festivalový filmový štvrtok (11. októbra). Program tohto dňa je veľmi pestrý a nabitý kvalitnými filmami. Premieta sa na troch miestach v Banskej Bystrici – v kinosále Pamätníka SNP, v Akadémii umení  a v Záhrade CNK. A práve v Záhrade je na programe aj film Skutočná guráž (True Grit) bratov Ethana a Joela Coenovcov zo sekcie Ženy v ozbrojení, ktorú vám dnes priblížime slovami organizátora festivalu Mira Lánika.

Ozbrojené ženy v programe filmového Barbakanu

Muži, ktorí nenávidia ženy (Män som hatar kvinnor, r. Niels Arden Oplev, 2009), je švédsko-dánsko-nemecko-nórska adaptácia románu Stiega Larssona. Film tvorí prvú časť detektívnej trilógie, sledujúcej príbeh hackerky Lisbeth Salander a reportéra Mikaela Blomkvista, vyšetrujúceho dávnu vraždu.

Hrdinkou westernu Skutočná guráž (True Grit, r. Ethan a Joel Coenovci, 2010) je štrnásťročná Mattie (na Oscara nominovaná Hailee Steinfeld). Jej otca zabil vydedenec Tom Chaney (Josh Brolin) a dievča sa spolu s alkoholu holdujúcim maršalom (oscarovou nomináciou tiež odmenený Jeff Bridges) a texaským rangerom (Matt Damon) vydáva do indiánskych teritórií, aby vraha našlo a pomstilo otcovu smrť. Film je najnovšou adaptáciou rovnomennej knihy Charlesa Portisa. Okrem dvoch spomínaných oscarových nominácií získala Skutočná guráž ďalších osem, vrátane tej za najlepší film roku.

Z úplne iného súdka je fantasy Sucker Punch (Sucker Punch, r. Zack Snyder, 2011). Režisér Zack Snyder už pri blokubsteroch 300 (300, 2006) alebo Strážcovia (Watchmen, 2009) ukázal svoj mimoriadny cit pre filmový vizuál. Vo svojom zatiaľ poslednom filme ostáva verný pôsobivej vizuálnej štylizácii, výrazne však mení zostavu hrdinov. Kým obsadenie 300 i Strážcov stavalo na silných mužských figúrach, banskobystrické publikum bude tajiť dych pri sledovaní ciest do fantázie a tamojších súbojov medzi skupinou odvážnych dievčat a ich nepriateľmi, v reálnom svete pacientkami ústavu pre mentálne choré dievčatá a jeho zamestnancami… O pomyselné ani doslovné „ženské zbrane“ nebude v „dekadentnom epickom akčnom fantasy“ núdza.

Organizátori v rámci sekcie sľubujú aj filmové prekvapenie na záver festivalu, ak sa divákom a diváčkam bude ozbrojených žien na plátnach máliť…

Súťažiť o jednodňové filmové vstupenky môžete do nedele 7. októbra do 20.00 h. Mená  výhercov všetkých vstupeniek na všetky festivalové dni uverejníme v pondelok 8. 10. Nie je vylúčené, že vyhráte lístky na viaceré dni. Stačí súťažiť!

Otázka v tomto kole súťaže: Kto je autorom románu Muži, ktorí nenávidia ženy?

Súťaž je ukončená. Víťazov budeme kontaktovať e-mailom.