Clipperton, alebo francúzsky Île de la Passion, v preklade Ostrov vášne, je neveľký neobývaný koralový atol v Tichom oceáne. Patrí Francúzsku a je považovaný za jeden z najizolovanejších ostrovov na svete. Clipperton má v názve aj známe banskobystrické divadlo. 

Divadlo Clipperton1Čo majú spoločné ostrov a divadlo Clipperton? Určite nie izolovanosť. Skôr tú vášeň… pre divadlo. Viac o divadle, ktoré bude mať v tomto roku desať rokov, sa dozviete v rozhovore s jeho umeleckým šéfom, hercom a režisérom Petrom Kočanom. Čítajte až do konca, lebo za rozhovorom nájdete súťaž o vstupenky na komédiu Hľadá sa nový manžel, ktorú v pondelok 13. marca uvedie Klub Hudby a Divadla (HaD) v Banskej Bystrici.

Kedy, kde a „prečo“ vzniklo Divadlo Clipperton?

V tomto roku Clipperton oslávi okrúhlych desať rokov. V Banskej Bystrici ho založili bývalí spolužiaci, jedni z úplne prvých absolventov bystrickej umeleckej vysokej školy ako logické vyústenie toho, že sme boli mladí, zjedli sme všetku múdrosť sveta a podvedome sme cítili, že chceme tvoriť „po svojom“. A tak sme odmietli ponuky z kamenných divadiel… a tam niekde siahajú začiatky Divadla Clipperton. A prečo máme názov podľa koralového ostrova v Tichom oceáne? V sne sa mi zjavil John Lennon na narodeninovej torte medzi sviečkami a povedal: „A odteraz sa budete volať Clipperton s dvoma pé!“ Thank you, Mr. Lennon.

Má divadlo svoju stálu scénu?

Stálu scénu sme nikdy nemali a myslím, že ani nikdy nebudeme mať. Počas tých desiatich rokov sme boli vždy radi, že máme kde skúšať a máme kde a pre koho hrať. Samozrejme, sú mestá a miesta, kde hrávame ozaj často a pravidelne.

Ako vznikajú nové inscenácie, predstavenia, kto ich vyberá a na základe čoho?

Som umelecký šéf divadla, vyberám hry, píšem scenáre, režírujem, robím účtovníctvo, jednoducho slovami Kazisveta, ktorého i hrám: „Zabijem sa, keď som inteligent?“ Ale otec sa ma dodnes z času na čas pýta, kedy prestanem blbnúť a začnem už robiť niečo normálne. A ako vznikajú hry? Vždy inak, ale prial by som si, aby sme dokázali ostať pri myšlienke, ktorá bola pri vzniku divadla, aby šlo o tvorbu, aby šlo o pohodu, aby šlo o to, že to robia spolu priatelia.

Koľko hier máte v repertoári?

Ak správne počítam, tak momentálne máme v repertoári šesť hier.

Ktorá z nich je podľa vás divácky najúspešnejšia?

Divadlo Clipperton4Ťažko porovnávať. Ale všetky hry okrem najnovšej rozprávky Zlatá rybka sme už odohrali radovo v stovkách.

Veľa s divadlom cestujete… Kde sa radi vraciate?

No ozaj, ročne dva krát obehneme celý rovník. Teda ak zrátam všetky divadelné kilometre, niežeby sme hosťovali v Ekvádore. A kam sa radi vraciame? Myslím, že môžem hovoriť za všetkých z divadla, že najmä do Čiernej nad Tisou. Nejakých slabých 330 kilometrov, keď sa to objaví v tabuľke s odchodom o pol štvrtej „ráno“, tak sa všetci idú potrhať, aby boli oni tou vyvolenou alternáciou pre tento trip. Nie, vraciame sa radi fakt všade, aj keď to znie ako klišé. Je to tak preto, že keď nás niekde volajú znova, znamená to, že sme sa páčili, že sme zaujali, skrátka, že sme asi dobre spravili svoju prácu.

V banskobystrickom Klube Hudby a Divadla hráte o pár dní komédiu Hľadá sa nový manžel… Na čo sa môžu diváci tešiť?

Minimálne na bábovku Zuzky Kohútovej po predstavení. Pôjde aj o dočasnú derniéru, pretože Marcelovi Šálymu, s ktorým na javisku robíme psie kusy, sa deje taká nemilá vec… v pondelok hráme a v sobotu sa žení a odlieta na svadobnú cestu. Vôbec, táto hra o manželstve je ako mor, najprv sa nám vydali všetky tri ženské alternácie, dokopy už majú pol tucta detí, teraz Marcel a na konci leta prejde smiech i mňa samotného.

Čo ešte čaká divadlo v apríli, kam sa chystáte, čo nové pripravujete?

Po Veľkej noci sa znova rozbehne kolotoč predstavení a poletíme svetom divadelných dosák a kultúrnych domov z mesta do mesta. A určite pripravíme aj niečo nové. Čo? To sa dozviete, ak budete sledovať napríklad aj program Klubu HaD.

Súťaž o vstupenky – Hľadá sa nový manžel

Divadlo Clipperton3Autorom bláznivej grotesknej komédie Hľadá sa nový manžel je v súčasnosti najhranejší chorvátsky autor Miro Gavran. Táto komédia je jeho najúspešnejšou hrou.

Jednoduchý príbeh doplnený chytľavou balkánskou hudbou sa začína v byte vdovy Zdenky Smočilovičovej. Tá sa po dlhých desiatich dňoch samoty rozhodne opäť predstúpiť pred oltár. Táto novina šťastím rozpáli Zdenkinho dávneho suseda Brkiča, zástupcu šéfa pre klasifikáciu maštaľného hnojiva, ktorý susedku už dlhé roky platonicky miluje. Brkičova radosť však veľmi rýchlo upadá, pretože jeho milovaná nesníva práve o človeku, ktorého v bytovke všetci volajú Hovnivál… Pani Zdenka sa rozhodne hľadať toho pravého cez inzerát vo večerníku a keďže slepo a oddane verí kartám, počúvne ich veštbu – vypočuje len prvých päť ponúk na sobáš a hneď po piatej sa rozhodne…

V podaní hercov Divadla Clipperton si túto bláznivú komédiu na motívy hry Mira Gavrana môžete vychutnať v pondelok 13. apríla o 19. hod. v Klube HaD v Banskej Bystrici.

Účinkujú: Sever Pavlíčková (vdova Zdenka Smočilovičová, Marcel Šály (sused Dragomír Brkič) a Peter Kočan (hazardný hráč Ivica Jurič).

V spolupráci s Klubom HaD sme pre vás pripravili súťaž o dve vstupenky na pondelkové predstavenie. Do žrebovania zaradíme všetkých, ktorí do piatku 10. apríla správne odpovedia na otázku: Koľko hier má v repertoári Divadlo Clipperton?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Marianna Kováčová.