Od piatka 2. decembra pokračuje aktuálne turné skupiny Slobodná Európa po slovenských mestách. Turné nesie názov Kristove roky Tour 2022 a kapela si ním pripomína 33. výročie svojho vzniku. Počas koncoročného turné navštívi Slobodná Európa aj Banskú Bystricu. Koncert sa uskutoční v piatok 9. decembra v Robotníckom dome.

Ako skonštatoval Whisky, spevák skupiny Slobodná Európa, po letných festivaloch a samostaných koncertoch sa opäť tešia do klubov, kde to majú najviac radi. Kapela odštartovala turné v piatok 2. decembra v Piešťanoch v Pivovare Žiwell a hneď na druhý deň sa presunula do Trnavy, kde po prvý raz zahrala v Malom Berlíne.

V piatok 9. decembra turné pokračuje v Robotníckom dome v Banskej Bystrici a v sobotu sa Slobodná Európa po troch rokoch vráti aj do skalickej Orlovne. Následne odohrá ešte štyri vianočné koncerty v Žiline, Bratislave a tento dlhý koncertný rok ukončí koncertmi v Košiciach a prešovskom Stromoradí. Na koncertoch sa ako obvykle môžu fanúšikovia tešiť na všetky overené hity.

„Playlist oproti letným koncertom však mierne obmeníme, aby to pekne gradovalo a možno vytiahneme opäť aj niečo z nášho archívu čo sme dlho nehrali,“ hovorí gitarista Sveťo Korbel.

Slobodná Európa – Unavený a zničený:

Prvopočiatky vzniku skupiny Slobodná Európa siahajú do obdobia rokov 1987/1988, kedy sa spevák Whisky a gitarista Sveťo Korbeľ pravidelne stretávali či už na pive, alebo len tak brázdili bratislavské ulice. Niekedy v tom čase Whisky ukázal Sveťovi text skladby Analýza dokázala hovno, ktorú aj sám zložil ešte predtým na základnej vojenskej službe, keď ho Špako z kapely Kosa z nosa naučil hrať prvé akordy na gitare. Sveťovi sa text ako aj hudba Analýzy zapáčili a hrával ju so svojou kapelou Extip na koncertoch, na ktorých si občas zahosťoval aj Whisky a odspieval ju na nich on.

Intenzívnejšie stretnutia Whiskyho so Sveťom prebiehali aj v čase novembrových udalostí v roku 1989. Akcie v Bratislave na námestí SNP Whisky aj zvučil. Po postupných odchodoch Sveťa Korbeľa, basáka Braňa Alexa a bubeníka Oziho z kapely Zóna A sa títo parťáci rozhodli založiť novú kapelu. Nemali však nové pesničky ani texty. Všetky tieto plány sa kuli hlavne v kedysi legendárnej bratislavskej pivárni Stará sladovňa (Mamut), kam v tom čase pravidelne chodilo aj celé bratislavské undergroundové podhubie. Po pár takýchto stretnutiach aj s Whiskym ho raz zavolali do skúšobne Extipu.

Hudobné nápady sa začali hrnúť, Whisky mal v talóne viacero textov a tak nestálo nič v ceste k vzniku novej kapely, ktorú pomenovali, ovplyvnení udalostiami súvisiacimi s pádom komunizmu, Slobodná Európa. Skúšobňa Extipu sa stala aj prvou skúšobňou Slobodky. Od tohto momentu sa začala písať história skupiny, ktorá si prešla nebom i peklom, výslniami i pádmi, ale stále patrí medzi vlajkové lode rock´n´rollu na území Slovenska a Čiech.

Koncertne začala Slobodná Európa fungovať od februára 1990. Whiskyho texty v kombinácii s hudbou Sveťa Korbeľa vytvorili nezameniteľný rukopis Slobodnej Európy na celú ďalšiu tvorbu kapely až dodnes, aj keď Whisky má tiež svoj podiel aj na autorstve hudby kapely…

Slobodná Európa v súčasnosti hrá v zostave:  Whisky (spev), Sveťo Korbeľ (gitara),  Laco Lučenič  (gitara), Rasťo Gore (basgitara), Tomáš „Tuleň“ Vojtek (bicie).

Slobodná Európa – Podvod (Pohoda 2022):

Súťaž

Koncert kultovej slovenskej skupiny Slobodná Európa v Robotníckom dome v Banskej Bystrici sa uskutoční v piatok 9. decembra o 19.30 h. Vstupenky sú v predpredaji na tomto odkaze.

Vstupenky však môžete vyhrať aj v našej súťaži. Zapojiť sa do nej môžete do stredy 7. decembra (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi (výherkyni)  venujeme dve vstupenky.