Rodina vo svojom dome uprostred večere. Stretávajú sa po celom dni, aby na prvý pohľad naplnili rutinu normálne fungujúcej rodiny. Otec, mama, syn, dcéra i babka žijú svoje životy tak, že tí druhí v rodine o nich už dávno stratili prehľad… To sú Pliagy a hnusoby. A mieria do Bystrice!

O pliage vonku a hnusobách v nás. O tom je tragikomédia Pliagy a hnusoby, ktorú do banskobystrického Robotníckeho domu príde zahrať skvelé Túlavé divadlo. Jeho členkou je aj rodená Banskobystričanka, herečka Zuzana Kyzeková, ktorá v  predstavení hrá Ukrajinku Aliju.  S Túlavým divadlom sa túla už viac ako desať rokov a ako hovorí: „Za ten čas sa stalo mojou divadelnou rodinou. Vytvorili sme spolu skvelé predstavenia, máme kopec divadelných aj kamarátskych zážitkov. Na javisku si rozumieme, divadelne si „voniame“ a hrá nám to spolu. Náš „principál“ Jakub Nvota má proste na ľudí nos.“

„Tragikomédia Pliagy a hnusoby,“ pokračuje ďalej Zuzana, „je o živote jednej rodiny žijúcej na fiktívnych lazoch. Na samote. Do tohto, už aj tak dosť izolovaného a stereotypného života,  sa dostane neznáma nákaza, pliaga, ktorá vyplavuje rôzne hnusoby v nás. A moja postava, Ukrajinka Alija, príde nechtiac ešte viac rozdúchať už aj tak dosť napätú situáciu v rodine. Viac asi prezrádzať nebudem…“

Zuzany Kyzekovej, ktorá hrá aj v Divadle La Komika a vidieť ju môžeme aj na televízynch obrazovkách a počuť v dabingu, sme sa opýtali, či sa na vystúpenie v Banskej Bystrici teší.

„Samozrejme, že sa teším. Nehrávame v Banskej Bystrici často a moja rodina a kamaráti chodia na naše predstavenia do Bratislavy. Tak teraz sa zatúlam ja za nimi do Bystrice. Hrať v rodnom meste je zodpovednosť a asi budem mať aj trému,“ usmieva sa.

A myslí si, že aj v Bystrici sú pliagy a hnusoby? „Pliagy sú všade a hnusoby, malé či väčšie hnusôbky, má v sebe každý. Aj v Banskej Bystrici aj všade na svete,“ odpovedá.

Pliagy a hnusoby v podaní hercov a herečiek Túlavého divadla uvidíme v Robotníckom dome Banskej Bystrici v stredu 25. augusta o 19:00 h. V réžii Jakuba Nvotu, ktorý je aj autorom hry, účinkujú: Anna Čonková, Lucia Hurajová, Zuzana Kyzeková, Adela Mojžišová, Daniela Šencová, Radovan Hudec, Štefan Martinovič, Štefan Richtárech, Jakub Ružička.

Súťaž

Vstupenky na predstavenie (8 €) si môžete zakúpiť v Informačnom centre v Radnici. No môžete ich aj vyhrať! Do súťaže o dve vstupenky na tragikomédiu Pliagy a hnusoby sa  môžete zapojiť do pondelka 23. augusta 2021 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi alebo výherkyni venujeme obidve vstupenky.