Veľká divadelná udalosť sa chystá vo Vodnom hrade v Hronseku. Nezabudnuteľný zážitok, ktorý prepojí mágiu divadla s kúzlom hradného nádvoria, je prísľubom druhého ročníka podujatia Divadelný Hronsek. Začína v nedeľu 9. júna 2024 komédiou Podfuk.

V programe tohtoročného Divadelného Hronseka je deväť skvelých predstavení s hviezdnym hereckým obsadením. Odohrajú sa v júni, júli a auguste v unikátnom priestore hradného nádvoria, kde sa v týchto dňoch už pripravuje pódium. V nedeľu 9. júna sa na ňom predstavia známi herci v známej komédii Henneqina Mauriceho Podfuk.

V júni sa diváci môžu tešiť aj na najznámejšiu a najhranejšiu Shakespearovu komédiu Sen noci svätojánskej a na Veľký žúr s kapelou Trezor. Hviezdne večery na hradnej scéne ponúknu vzrušenie, vášeň a určite aj kopec smiechu a zábavy, veď z deviatich hier je osem komédií. Deviatou je pôvodný slovenský muzikál Frida.

PROGRAM

Podfuk

nedeľa 9. jún – 20.30 h

Komédia Henneqina Mauriceho je plná pravého anglického humoru, kde sa nečakane otvárajú dvere, zvonia telefóny, miznú pečené kuracie stehná. Zdanlivo banálne klamstvo unudenej domácej paničky sa mení na gejzír tých najbizarnejších situácií. A tak sa na scéne postupne objavia tri ukradnuté deti, paroháč, ktorý paroháčom nie je, šialená dojka, ktorá je vlastne pannou a dva manželské páry zistia, že sa nikdy neprestali ľúbiť. Skvelé herecké výkony, divadelná hudba členov skupín Hex a Le Payaco, vytvárajú z tohto predstavenia ojedinelé dielko.

Hrajú: Marek Majeský, Andrea Kvašňovská, Marián Labuda ml., Gabika Dzúriková/Dagmar Brucmayerová, Dorota Letenajová, Nikita Slovák. Réžia: Nikita Slovák.

Sen svätojánskej noci

pondelok 17. jún – 20.30 h

Milostný štvoruholník predstavuje mladú, čistú či naivnú lásku, hoci zaľúbenci možno ani nevedia, koho vlastne milujú. Ich protipólom je očarenie panovníka mladou Amazonkou. A hlavne vzťah, ktorý dokáže pohnúť svetovými moriami i oceánmi – manželstvo kráľa a kráľovnej elfov a víl, mimomanželské úteky, napríklad aj láska ku kuchtíkovi s hlavou osla. Príbeh sprevádza komická skupinka, ktorá nacvičuje divadlo. A za všetkými čudesnými udalosťami stojí Puk s kúzlami, čarami a zázrakmi, ktoré ovplyvňujú pozemský i božský svet.

Hrajú: Róbert Jakab, Danica Matušová, Juraj Kemka, Zuzana Porubjaková/Zuzana Konečná/Sarah Arató, Vlado Černý, Bronislava Kováčiková, Peter Šimun, Marta Sládečková, Lukáš Latinák, Boris Farkaš, MariánMiezga, Matej Landl, Ady Hajdu, Marián Labuda, Miroslav Noga. Réžia: Ondrej Spišák.

Trezor: Veľký žúr

sobota 22. jún – 20.30 h

Máte chuť zaspievať si a zatancovať na známe hity? Pripojte sa k veľkej narodeninove party jedného z členov skupiny Trezor. Herci z Astorky spolu s tajnými hosťami vás zabavia svojou jedinečnou show. Užite si žúr plný známych rockových a tanečných hitov, vtipov a prekvapení. V decembri na doskách Astorky Trezor predviedol Silvestrovskú show, v marci oslavu jubilea Maja Labudu. A v júni sa nechajte vtiahnuť do Veľkého žúru na nádvorí Vodného hradu.

Hrajú: Marián Miezga, Marián Labuda, Marek Labuda, Pavol Šimun, Tomáš Turek, Michal Šulek, David Mlejnek, Laco Zwach, Juraj Sloboda. Réžia: Trezor.

Už ti nikdy nenaletím

pondelok 8. júl – 20.30 h

Keď sa zrazu pri dverách vášho bytu objaví váš manžel, ktorého ste nevideli vyše 10 rokov, nečakajte žiadnu nudu. Najmä ak ste si už na neprítomnosť večného seladona zvykli a vo vašom byte má už svoje papučky a župan nový muž. Uhladený, suchopárny politik Viktor… Táto skvelá komédia španielskeho autora Santiago Moncada potvrdí to, čo už je dávno známe, že život je plný prekvapení.

Hrajú: Maroš Kramár, Marko Igonda, Kristína Greppelová. Réžia: Michal Spišák.

Pozvánka

nedeľa 3. august – 20.00 h

Francúzska komédia autora Hadriena Reccah, s hudbou Ruda Geriho, je plná briskného humoru a sľubuje skvelú zábavu. Normálne nenormálny manželský pár prežíva „krízu stredného veku“… ale každý z dvojice po svojom. Príbeh, ktorý sa môže stať každému z nás a preto je veľmi zaujímavý a možno až jednoduchý až do chvíle, keď sa objaví niekto tretí a ten zamieša karty veľmi svojským spôsobom. Očakávané s neočakávaným, prekvapivé s tuctovým, vtipné so strašným.

Účinkujú: Zuzana Tlučková, Majo Labuda, Martin Mňahončák. Réžia: Martin Mňahončák.

Sobášny list

sobota 17. august – 20.00 h

Príbeh, ktorého autorom je svetoznámy satirik a humorista, spisovateľ Ephraim Kishon, sa odohráva v prostredí obyčajnej židovskej rodiny, ktorá odišla z Kibucu niekedy v druhej polovici 20. storočia. Muž pracuje a je hrdý, že zarába dosť na to, aby jeho manželka nemusela pracovať. Majú dcéru súcu na vydaj. Má nápadníka, mamičkinho synáčika. Celý život už dospelého Viktora riadi mamička, od obsahu jeho vreciek až po svadbu, všetko musí byť na sto percent. Nastáva však problém so sobášnym listom rodičov nevesty, ktorý sa stratil. Vzniká množstvo vtipných situácií, medzi starými manželmi vyplávajú na povrch dlhoročné priania a sny, ktoré sú konfrontované s realitou.

Účinkujú: Soňa Norisová, Dominika Žiaranová, Martin Mňahončák, David Hartl. Réžia: Vlado Fischer.

Frida – maľovať a milovať

piatok 23. august – 20.00 h

Životný príbeh legendárnej mexickej maliarky Fridy Kahlo je plný  vášne, lásky, humoru, podmanivej hudby a tanca, muzikál s pôvodnou tvorbou hudobného skladateľa Rudolfa Geriho a spisovateľa, autora libreta a textov piesní Daniela Heviera. Život a dielo excentrickej maliarky a jej životného partnera Diega Riveru sú pre univerzálnosť posolstva príťažlivé aj pre našu dobu. Autori diela sa sústredili na hĺbku myšlienok a vnútorné posolstvo, ktoré bolo základným obsahom aj oscarového filmu Frida Kahlo s očarujúcou Salmou Hayek.

Účinkujú: Ktarína Ivanková, Tomáš Palonder, Mirka Gális Partlová, Marcel Ochránek/Jakub Ružička. Réžia: Karol Vosátko.

Milenec

utorok 27. august – 20.00 h

Brilantná komédia svetoznámeho amerického autora Neila Simona vtipným spôsobom prevedie diváka svetom plným nástrah, ktoré čakajú na muža po 22-ročnom manželstve. Hlavný hrdina, usadený majiteľ reštaurácie, už nedokáže odolávať pokušeniu a vyberie sa na cestu do sveta milostných románov. Rozhodne sa čeliť nástrahám zakázanej nemanželskej lásky. Objektom jeho túžob sa postupne stávajú tri atraktívne ženy, s ktorými sa dostáva do víru komických aj pikantných situácií.

Účinkujú: Karin Haydu, Mirka Gális Partlová, Dominika Žiaranová, Martin Mňahončák. Réžia: Soňa Ferancová.

Mandarínková izba

štvrtok 29. august – 20.00 h

Komédia plná francúzskeho espritu a šarmu ponúka zaujímavé príbehy ľudí vo vtipných, krátkych jednoaktovkách s prekvapivým, niekedy priam detektívnym záverom. Štyria herci sa v nich prevteľujú do viacerých postáv a osudov. Všetky sa odohrávajú v malom parížskom hotelíku a v záhadnej izbe, zvanej mandarínková, ktorá má svoj vlastný príbeh. Mandarínková izba dáva priestor režisérovi aj hercom vrátiť sa k schopnosti využiť divadelné remeslo v najlepšom slova zmysle. Každý herec v nej má mnoho prevlekov. Toto herecky náročné dielo, je podané s ľahkosťou a s humorom.

Hrajú: Maroš Kramár, Zuzana Tlučková, Pavol Topoľský, Bibiana Ondrejková. Réžia: Ľubomír Vajdička.

Vstupenky na predstavenia Divadelného Hronseku 2024 sú dostupné na tomto odkaze.

V cene vstupného je prehliadka hradu a občerstvenie. Vstup na nádvorie hradu je 3 hodiny pred predstavením. Organizátori podujatia odporúčajú prispôsobiť oblečenie počasiu, priniesť si deky, pršiplášte. A pozývajú so slovami: „Obdivujte zblízka umenie dávnych maliarov a remeselníkov, ktorí tvorili umelecké hodnoty hradu. Po prehliadke sa môžete občerstviť na nádvorí a ochladiť s pohárom prosecca v hradnej pivnici zo 14. storočia, alebo si jednoducho oddýchnuť a užívať divadelnú atmosféru.“

Súťaž o vstupenky

V spolupráci s Vodným hradom Hronsek sme pre vás pripravili súťaž o vstupenky na muzikál Frida – maľovať a milovať. Životný príbeh legendárnej mexickej maliarky Fridy Kahlo sa na hradnom nádvorí odohrá v piatok 23. augusta. Do súťaže sa môžete zapojiť do stredy 29. mája 2024 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi alebo výherkyni venujeme dve vstupenky.