Je nedeľa a pred nami, teda aj vami, je posledné kolo súťaže o vstupenky na festival Barbakan 2012. Opäť sú v hre dve celodenné filmové vstupenky, ktoré vám umožnia bezplatný vstup na všetky filmové projekcie posledného festivalového dňa (nedeľa 14. 10.).

O Grand Prix súťaží tento rok 15 krátkych filmov z deviatich krajín sveta. Súťaž krátkych filmov sa na festivale koná štvrtý rok. Tohtoročná porota bude pracovať v zložení – Mehdi Naderi (režisér, scenárista, strihač, producent, Irán), Mária Ferenčuhová (poetka, prekladateľka a filmová teoretička, SR) a Monika Pastuchová (hovorkyňa primátora mesta Banská Bystrica, SR). Grand Prix festivalu, udeľovaná v spolupráci s filmovým portálom Filmpress.sk, je honorovaná sumou 600 eur. Svojho favorita medzi súťažnými filmami si vyberie aj publikum a udelí mu Cenu diváka.

Štefana Beličku poznajú domáci najmä ako výtvarníka, na Barbakane môžete spoznať aj jeho filmársku tvorbu.

Slovenským filmom je na festivale venovaná sekcia Domáca úroda, ktorá ako uviedol riaditeľ festivalu Miro Lánik, „ukrýva tie najšťavnatejšie plody slovenskej filmovej tvorby posledného roku. Okrem snímok, ktoré prešli distribúciou, no svojou výraznosťou si vyslúžili aj priestor na festivalových plátnach, uvidia diváci aj niekoľko „čerstvých“ dokumentov. Medzi nimi aj film Alfréd Hičkok a cesta do Iránu v réžii Štefana Beličku a Ivana Kršiaka. Štefan Belička je známy banskobystrický umelec a cestovateľ. Venuje sa nielen klasickej kresbe a olejomaľbe ale aj nakrúcaniu filmov a fotografovaniu. Mockumentárny film (žáner, ktorý za použitia dokumentárnej formy inscenuje fiktívne situácie, za pomoci špecifického humoru, balancovaním na hranici medzi realitou a výmyslom) Alfréd Hičkok a cesta do Iránu zobrazuje ľudské predsudky voči čarovnému svetu dávnej Perzie. Iné hodnoty, iné chápanie času a priestoru a predsa tá istá planéta. Túžba po moci a absolútnej kontrole chápaná dvoma svetmi. Za všetkým hľadaj atómovú bombu! Na Barbakane 2012 bude mať film premiéru. Rovnako tak filmy Zvonky šťastia (r. Marek Šulík, Jana Bučka), 0800 800 818 (r. Marcel Pázman) a Story of Ani Nii Shobo (r. Matej Kubičár), ktoré autori na osobne uvedú.

Kompletný program festivalu Barbakan…

Dnešná súťaž je posledná. Do večera, do 20.00 h, môžete posielať odpovede nielen z tejto, ale zo všetkých „barbakanovských“ súťaží, ktoré sme uverejňovali od stredy 3. októbra. Mená víťazov uverejníme zajtra. Vstupenky si výhercovia prevezmú priamo na festivale, na mieste akreditácií v Pamätníku SNP v Banskej Bystrici.

Dnešná otázka: Uveďte mená členov filmovej poroty Babakanu 2012.

Súťaž je ukončená. Víťazov budeme kontaktovať e-mailom.