Je celkom pravdepodobné, že muža v skafandri niekedy v (ne)ďalekej budúcnosti uvidíme aj na banskobystrickom mestskom hrade Barbakán. No tento Muž v skafandri prichádza z minulosti a stretnúť sa s ním môžete už o pár dní v kultúrnom centre Záhrada.

Festival Barbakan 2021 začiatkom júna otvorila výstava Slasť, v júli festival uviedol filmový kvíz Petra Konečného, koncerty kapiel Luvver a FVLCRVM v banskobystrickej Záhrade a koncert poľskej klaviristky Hanie Rani v bratislavskej Novej Cvernovke. Piateho augusta, tiež v Bratislave, sa na festivale predstavila rakúska speváčka Oska.

Barbakan pokračuje v Banskej Bystrici multižánrovým predstavením Muž v Skafandri, ktoré sa uskutoční v pondelok 16. augusta v Záhrade CNK, a festival ukončí koncert Katarzie v piatok 27. augusta tiež v Záhrade.

Muž v skafandri

Zem je zničená, ľudstvo sa presťahovalo na Mesiac. Po mnohých rokoch sa jeden človek z ničoho nič rozhodne vrátiť. Zbalí si vlajku a vydáva sa na cestu k svojim koreňom. Ale čo vlastne hľadá? A čo na planéte, dávno opustenej, môže nájsť?

Video opera Muž v skafandri  je multižánrové predstavenie s medzinárodnými hudobníkmi. Táto vizuálne aj akusticky pôsobivá performancia voľne čerpá z príbehu Eugena Andrewa Cernana (1934 – 2017), astronauta s československými koreňmi, ktorý krajinu svojich predkov opakovane navštívil a ktorému je venované múzeum vo Vysokej nad Kysucou. Cernan absolvoval tri lety do vesmíru, a bol známy ako posledný človek, ktorý v rámci programu Apollo stál na povrchu Mesiaca.

Predstavenie Muž v Skafandri malo premiéru v marci minulého roku v bratislavskom A4 – priestore súčasnej kultúry. V banskobystrickej Záhrade CNK ho uvedie multižánrová kultúrna platforma Batyskaf, ktorá pôsobí od roku 2015 a podporuje vznik mladého a progresívneho umenia, v pondelok 16. augusta o 20:30 h.

Muž v skafandri. Námet a libretto: Miroslav Tóth, réžia: Jan Komárek, dramaturgia: Michaela Rosová, hudba: Miroslav Tóth, light design a video edit: Jan Komárek, video: Viera Čákanyová, Miroslav Tóth, scénografia: Lenka Kucháreková. Účinkujú: Andrea Miltnerová, Pasi Mäkelä. Hudobníci: Monika Knoblochová, Márton Kuna, Péter Magyar, Mikuláš Havrila, Márton Csernoszky, Miroslav Tóth.

Multižánrový festival Barbakan je jeden z najstarších festivalov na Slovensku. Jeho prvý ročník sa uskutočnil v roku 1993 na nádvorí hradného opevnenia Barbakan v centre Banskej Bystrice. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Súťaž

Do súťaže o dve vstupenky na predstavenie Muž v skafandri sa  môžete zapojiť do soboty 14. augusta (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi alebo výherkyni venujeme obidve vstupenky.