Quantcast

Banskobystrický Evanjelický kostol rozozvučí v trinásty novembrový večer jedinečné muzikantské majstrovstvo súboru Hradišťan.

Hradišťan & Jiří Pavlica – to je synonymum pre ojedinelé české hudobné zoskupenie s vysokou umeleckou a interpretačnou úrovňou, nezvyčajne širokým žánrovým záberom a netradičným repertoárom, ktorého silným inšpiračným zdrojom bola najmä v počiatkoch jeho existencie ľudová tradícia a folklór. Od roku 1978 je umeleckým vedúcim Hradišťanu huslista a hudobný skladateľ Jiří Pavlica, pod ktorého vedením sa dramaturgia začala postupne transformovať do širších súvislostí – historických, geografických, ale aj spoločenských. Vzrastali tiež interpretačné nároky na členov súboru. Postupne sa v repertoári súboru začala okrem folklórnych inšpirácií významne presadzovať aj jeho samostatná autorská tvorba.

Dnes je Hradišťan (v širšej podobe aj s tanečným súborom) profesionálnym telesom, ktoré programovo pracuje najmä s odkazom ľudovej tradície a jej filozofickým presahom. Prekračuje hranice hudobných žánrov a spolupracuje s osobnosťami rôznych kultúr celého sveta. Je častým hosťom domácich i zahraničných festivalov tradičnej, alternatívnej, ale aj vážnej hudby. Hradišťan spolupracuje s rozhlasom, televíziou a filmom, koncertoval na 4 kontinentoch, nakrútil viac ako 30 hlavných zvukových nosičov a na mnohých ďalších spolupracoval. Spôsob práce, dramaturgie a umelecká úroveň radí Hradišťan k originálnym a nezameniteľným telesám českej i medzinárodnej hudobnej scény.

Medzi kmeňových sólistov tohto vynikajúceho hudobného telesa patria Alica Holubová, Jiří Pavlica a David Burda. Tí sa spolu s ostatnými predstavia v pondelok 13. novembra (19. hod.) v duchovnom prostredí Evanjelického kostola na Lazovnej ulici v Banskej Bystrici. Krásne priestory tohto kostola spolu s jedinečným muzikantským majstrovstvom súboru Hradišťan budú určite zárukou nevšedného hudobného zážitku, ktorý by si obyvatelia Banskej Bystrice nemali nechať ujsť.

SÚŤAŽ O VSTUPENKY

Vstupenky na koncert sú v predaji na www.drhorak.sk, ako aj v sieti ticketportal. Vstupenky však môžete vyhrať aj v súťaži, ktorú sme pre vás pripravili v spolupráci s agentúrou Dr. Horák. Do žrebovania o dvakrát po dve vstupenky zaradíme všetkých, ktorí do soboty 11. novembra odošlú vyplnený formulár so správnou odpoveďou na otázku: Kto je umeleckým vedúcim súboru Hradišťan?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Andrea Bartáková a Pavol Sokol.