Aj v apríli si milovníci vážnej hudby prídu na svoje. S Banskobystrickou hudobnou jarou prichádza do mesta Štátny komorný orchester Žilina a s ním hviezda svetového hudobného neba, dirigent David Giménes Carreras ako aj mladý slovenský gitarista s medzinárodným renomé, banskobystrický rodák Karol Samuelčík. Koncert sa uskutoční v piatok 1. apríla v Robotníckom dome.

Orchester mozartovského typu

Štátny komorný orchester Žilina (Slovak Sinfonietta Žilina), jediný orchester „mozartovského typu“ na Slovensku, od svojho vzniku v roku 1974 absolvoval takmer 3 300 koncertov vo väčšine štátov Európy, v Tunisku, Turecku, Arménsku, Južnej Kórei, Japonsku, Číne, USA, Kanade a v Brazílii. Účinkoval na mnohých významných festivaloch na Slovensku a v zahraničí a predstavil sa v mnohých významných koncertných sálach ako Musikverein a Konzerthaus vo Viedni, Rudolfinum v Prahe, Tonhalle Düsseldorf, Komická opera, Konzerthaus, Sála filharmónie a Dóm v Berlíne, Katedrála sv. Františka v Assisi, Veľká sála Petrohradskej filharmónie, Palác hudby v Barcelone, Teatro Arriaga v Bilbau, Concertgebouw v Amsterdame, Symphony Hall v Osake, Metropolitan Art Hall v Tokiu, Kráľovská opera v Bruseli, Teatro Abadia v Madride, Gasteig v Mníchove, Invalidovňa v Paríži, Arena v Ženeve, Palacio de Deportes v Madride, Pavilhao Atlantico v Lisabone, Glenn Studio v Toronte, Národné centrum interpretačného umenia v Pekingu, Centrum umenia v Soule a v ďalších.

Orchester, s ktorým už účinkovali mnohí svetoznámi dirigenti a sólisti, sa nesutále snaží predstavovať svojmu publiku hviezdy svetového hudobného neba. Nesporne medzi ne patrí aj dirigent David Giménes Carreras, ktorý s orchestrom spolupracuje po prvý raz.

Rodený Barcelončan David Giménez Carreras

Synovec legendárneho tenoristu Josého Carrerasa, ktorého spevácke galakoncerty často aj dirigoval, Barcelončan David Giménez Carreras, vo svojom rodnom meste študoval hru na klavíri a kompozíciu na Conservatori del Liceu. V štúdiu pokračoval v dirigentských triedach svetoznámych dirigentov vo Viedni a v Londýne. Časom si získal reputáciu po celom svete, pričom účinkoval v takých prestížnych sálach ako sú Royal Albert Hall v Londýne, Berlínska filharmónia, Salle Pleyel v Paríži, Konzerthaus vo Viedni, Suntory Hall v Tokiu, Carnegie Hall či Avery Fisher Hall v New Yorku. Už v mladom veku dirigoval orchestre najzvučnejších mien vrátane Viedenskej filharmónie, Mníchovskej filharmónie, London Symphony, Orchestre de Paris a Filarmonica della Scala.

V súčasnosti je hlavným hosťujúcim dirigentom Filharmonického orchestra v Bukurešti a Orquestra Simfònica del Vallès v Barcelona. Významnú súčasť jeho dirigentskej práce tvorí opera. Spolupracoval s najrenomovanejšími opernými domami v Európe ale aj v USA či austrálskom Sydney a s opernými hviezdami prvej veľkosti, Josého Carrerasa nevynímajúc. Významným umeleckým úspechom bolo uvedenie opery El Juez rakúskeho skladateľa Christiana Kolonovitsa v hlavnej úlohe s José Carrerasom (v roku 2014). Svojho strýka sprevádzal aj na rozlúčkovom svetovom turné.

Rodený Banskobystričan Karol Samuelčík

Karol Samuelčík vyštudoval banskobystrickú ZUŠ J. Cikkera. Ďalšie štúdium absolvoval na Konzervatóriu v Žiline a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde pod vedením svetovo renomovaného profesora Jozefa Zsapku ukončil svoje päťročné štúdium s najvyššou poctou –  Cenou rektora. Hudobné vzdelanie si rozšíril v Španielsku počas výmenného študijného pobytu na Conservatorio Superior de Música vo Vigu a Escola Superior de Música de Catalunya v Barcelone.

V roku 2019 ukončil doktorandské štúdium na VŠMU a v súčasnosti tam pôsobí ako pedagóg. Karol Samuelčík účinkoval na mnohých festivaloch a koncertoch na Slovensku aj v zahraničí. Nahral dva albumy, debutový s dielami od Isaaca Albéniza, Johanna Sebastiana Bacha a Vicente Asencia a CD Impresiones de Catalunya so zameraním na katalánsku hudbu. Hrá na gitare od japonského majstra Masakiho Sakuraia, model Maestro RF a na romantickom nástroji, model Stauffer, z dielne slovenského majstra Martina Okenicu.

Súťaž

Koncert Štátneho komorného orchestra Žilina sa uskutoční v piatok 1. apríla o 18:00 h v Robotníckom dome.  Vstupenky (8 €, dôchodcovia, študenti a ZŤP 4 €) si môžete kúpiť v Informačnom centre na Námestí SNP (radnica). Vstupenky však môžete aj vyhrať v súťaži, ktorú sme pre vás pripravili v spolupráci s odborom kultúry MsÚ. Po dve vstupenky na koncert, na ktorom zaznejú diela Gioacchina Rossininiho, Jeana Sibeliusa, Joaquina Rodriga a Ludwiga van Beethovena, vyhrajú dvaja (dve) z vás.

Do súťaže sa môžete zapojiť do stredy 30. marca 2022 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk.