Trinásťročná Anna Franková sa spolu s rodinou a ďalšími štyrmi ľuďmi počas druhej svetovej vojny dva roky ukrývala v zadnej časti jednej budovy v Amsterdame.

Denník Anny Frankovej. Príbeh, ktorý pozná celý svet. Anna si zapisovala udalosti od 12. júna 1942 do 1. augusta 1944 a zaznamenala všetko, čo sa okolo nej dialo, aj jednotlivé dni v úkryte. Keď v marci 1944 v Oranžskom rádiu počula výzvu občanom, aby poskytli svoje zápisky do zbierky na historické účely, svoje poznámky začala prepisovať do knižnej podoby. Zápisky sa končia textom, ktorý Anna zaznamenala iba pár dní predtým, ako ju aj jej rodinu našli vojaci a odvliekli do koncentračného tábora. Anna Franková zomrela na týfus niekedy vo februári alebo marci 1945 v koncentračnom tábore Bergen Belsen. Jej zápisky sa však zachovali a po vojne sa o ich knižné vydanie zaslúžil Annin otec Otto Frank, ktorý jediný z ukrývajúcich sa vojnu prežil…

Na motívy Denníka Anny Frankovej vzniklo v nitrianskom Novom divadle výnimočné divadelné predstavenie Anna Franková, ktoré do Kulturáku v Hornej Mičinej v prvý májový piatok prináša banskobystrické OZ Umenie na Hornej. V úlohe Anny Frankovej sa predstaví Lucia Korená, ktorá za strhujúci herecký výkon v tomto predstavení získala ocenenie Dosky 2017. Peter van Daan, otec, matka, Miep, pán van Daan, pani van Daanová, pán Dussel, Mortie, kocúr… to všetko bravúrne zvláda Ivan Martinka. Hlásateľ: Martin Nahálka, hlas Anny: Alica Cvečková. Réžia: Šimon Spišák.

Annu Frankovú, silný príbeh o dospievaní a holokauste, môžete v hornomičinskom Kulturáku vidieť, počuť a prežiť v piatok 4. mája. Začiatok predstavenia je o 19:00 h, vstupné 9 eur, rezervácia vstupeniek na: www.kulturak-micina.sk. Kulturák z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Súťaž o vstupenky

V spolupráci s OZ Umenie na Hornej sme pre vás pripravili súťaž o vstupenky na divadelné predstavenie Anna Franková v podaní Nového divadla z Nitry, ktoré sa uskutoční v piatok 4. mája v Kulturáku v Hornej Mičinej. Dve vstupenky môže vyhrať jeden/jedna z tých, ktorí/é do štvrtka 3. mája 12.00 h odošlú vyplnený súťažný formulár so správnou odpoveďou na otázku: Aké ocenenie získala herečka Lucia Korená za stvárnenie postavy Anny Frankovej?

Súťaž je ukončená. Výherkyňu sme kontaktovali e-mailom.