Od pondelka 4. mája sa v Banskej Bystrici začína päťdňový EMBARGO festival, ktorý ponúkne návštevníkom kvalitné divadlo, film, hudbu, workshop, diskusie aj piknik.

V súťaži, ktorú sme pre vás pripravili v spolupráci s organizátorom festivalu – občianskou platformou Nie v našom meste, môžete vyhrať permanentky na všetky podujatia, ktoré sa v rámci festivalu budú konať v kultúrnom centre Záhrada.

Konkrétne sú to tri divadelné predstavenia, pohybová performance a koncert kapiel Martina Javor & Band a Fúzy Múzy. Päť festivalových večerov v Záhrade. 

Performance

embargo8V pondelok 4. mája o 19. hod. sa v Záhrade predstavia Mária Danadová a Kristína Chmelíková v pohybovej performance Verzus. Verzus nie je feministicky zjednodušujúci militantný manifest. otázkach, ktoré kladie a odpovediach, ktoré prostredníctvom M.D. a K. CH. interpretuje, je veľmi jemné, a tým neskutočne ženské. M.D. a K. CH. sa nesťažujú. Obnažujú svoje emócie a prostredníctvom veľmi otvoreného zdieľania najskrytejších sklamaní, ale aj radostí, si vytvárajú vzťah s divákmi… 

Koncert

Utorok 5. mája bude patriť hudbe. Zahrajú mladé slovenské kapely Martina Javor & Band a Fúzy Múzy (19. hod.).

Martina Javor je bratislavská staromestská pesničkárka obklopená hudobníkmi tvoriacimi originálne znejúcu kapelu. Hrá na gitare, spieva a tvorí vlastné piesne, jemne, melancholicky ladený nu-folk s prvkami bluesu či nu-jazzu.

[youtube NEHLl0y64os 640 390]

Trojčlennú prešovskú kapelu Fúzy Múzy Trio, hrajúcu výlučne inštrumentálnu muziku, tvorí basgitarista Juraj Staviarsky, gitarista Ľubo Krajňák a bubeník Stano Kořínek.

[youtube vxX9WhkvJ1Q 640 390] 

Divadlo

Počas troch festivalových večerov sa predstavia divadlá Pôtoň, Continuo a Ticho a spol.

Bátovské Divadlo Pôtoň uvedie inscenáciu Krajina nepokosených lúk – streda 6. mája o 18. hod.

embargo2Krajina nepokosených lúk je megametaforickou správou o Slovensku a Slovákoch. Prazvláštne jazykové obrazy odkazujú na formovanie slovenského národa, na budovanie vlastnej identity, na vzťah k pôde, k územiu, k domovu, k tradíciám, ale sú aj o našom vykročení z priemernosti, xenofóbii a o nespočetných migračných vlnách smerom na západ. Mikuláš Hoblina Šahanský vytvoril v štrnástich obrazoch niekoľko novodobých mýtov, opierajúc sa o slovanskú mytológiu, ktorá je presiaknutá vlkolakmi, čarodejnicami, hladom a tmavými nocami s mesiacom v splne, ale motívy čerpal aj zo slovenských ľudových rozprávok, ktoré sú zase plné zamordovaných panien, silných junákov, krvi a strachu.

Divadlo Continuo (Malovice, CZ) predstaví festivalovému publiku Obeť – štvrtok 7. mája o 18. hod.

Monodráma Obeť v podaní absolventa Divadelnej fakulty Akadémie múzických umení v Prahe Ivana Jurečku sleduje príbeh lekára židovského pôvodu, ktorý na konci Druhej svetovej vojny uteká cez Taliansko do Argentíny. Hlavná postava muža, ktorý sa pokúša emigrovať, pôsobí zo začiatku ako obeť. Keď predstúpi pred pomyselnú komisiu, ktorá udeľuje cestovné povolenia, začne sa pred publikom odohrávať súdny proces s jedným z najkontroverznejších mužov minulého storočia.

Bratislavské komorné divadlo Ticho a spol obohatí EMBARGO festival hrou Všade tá rieka – piatok 8. mája o 18. hod.

„Pri rozhovoroch s pamätníkmi a aktérmi dôb nedávno minulých mám často pocit, že sa pohybujem ako slon v porceláne. Veľmi citlivo musím hľadať svoj vnútorný pevný bod, z ktorého by som mala právo na veci nazerať,“ povedala autorka hry Všade tá rieka Viki Janoušková. V jej hre sú použité autentické citáty z diela Leopolda Laholu (1918 – 1968), ale aj z korešpondencie medzi Laholom a Špitzerom, či Špitzerovej knihy Nechcel som byť Žid. Rovnako na dokreslenie doby sa stretávame s autentickými výrokmi Laholových súputnikov Jána Roznera, Agneši Kalinovej, ale aj z rozprávok Pavla Dobšinského, ktorého si Lahola veľmi vážil a dokonca ho nazval najlepším slovenským spisovateľom…

[youtube 4Imu3VnDOko 640 390]

Ďalšie podujatia

Zaujímavá je aj ponuka ďalších festivalových podujatí. V pondelok 4. mája si diváci v kinosále Múzea SNP môžu pozrieť skvelý film dánskeho režiséra Larsa von Triera Manderlay (19.30 hod.). Filmové budú aj dopoludnia v Múzeu SNP.

V Klube 77 v rámci festivalu v piatok 8. mája zahrajú kapely Kurkus Humanoid (20. hod.)

V Záhrade CNK sa v utorok 5. mája uskutoční workshop k vzdelávaciemu projektu Kto klope, tomu otvoria (15. hod.) a diskusia so angažovanosti vo veciach verejných včera a dnes (ne)Angažuj sa! (18. hod.). Vstup na tieto podujatia je voľný.

A nenechajte si ujsť ani Komunitný piknik, ktorý sa koná v Komunitnej záhradke Sásová v rámci EKOdňa v piatok 8. mája. V programe EKOdňa (od 10. do 18. hod., vstup voľný) je okrem iného aj  jazzový koncert – Martin Uherek trio, záhradnícke workshopy a rôzne aktivity pre deti.

www.embargofestival.com 

Do žrebovania o dve permanentky na päť festivalových večerov v Záhrade CNK zaradíme všetkých, ktorí do piatku 1. mája správne odpovedia na otázku: Ktorú inscenáciu uvedie na festivale bátovské Divadlo Pôtoň?

Súťaž je ukončená. Výhercami sa stávajú Tomáš Samseli a Daniel Búlik.