Všetky tri knižné tituly, o ktoré dnes môžete s portálom BBonline.sk a vydavateľstvom Ikar súťažiť, majú jedného spoločného menovateľa – napätie.

Jo Nesbø: Prízraky

prizrakyV uliciach Osla sa zjavila nová droga violín, opiát silnejší než heroín a vyvolávajúci oveľa väčšiu závislosť. Mladý narkoman Gusto leží v byte na podlahe, krváca a čoskoro zomrie. Za zvukov kostolných zvonov rekapituluje svoj životný príbeh. Inšpektor Harry Hole sa po troch rokoch strávených v zahraničí vracia do Nórska. Žiada bývalého policajného nadriadeného, aby mu umožnil vyšetriť takmer uzavretý prípad vraždy. Dostane povolenie navštíviť vo väzení údajného vraha, 18-ročného chlapca, s ktorým ho však spája vlastná minulosť. Vražda spočiatku nesie typické znaky násilia z drogového prostredia, ale rozrastie sa do rozmerov, o ktorých sa Harrymu ani nesnívalo. Väčšina stôp totiž vedie inam, do vyšších kruhov, a inšpektor sa takisto stáva nepohodlnou osobou. Vyšetrovanie smeruje k prekvapujúcemu vyústeniu… (Z nórskeho originálu preložil Jozef Zelizňák.)

Ukážka z knihy: V júli by človek ozaj nemal zomrieť. Skutočne počujem kostolné zvony, alebo bol v tých prekliatych guľkách halucinogén? Okej, takže tu sa to končí. Tu, alebo tam. Teraz, alebo neskôr. Ale naozaj som si zaslúžil zomrieť v júli? Sprevádzaný vtáčím štebotom, štrnganím fľašiek, smiechom od rieky a neskutočnou letnou pohodou za oknom? Zaslúžil som si ležať na dlážke v nakazenom narkomanskom brlohu s dierou v tele, z ktorej vyteká život, sekundy a útržky obrazov, čo ma sem priviedli? Všetky malé a veľké okamihy, celá kopa náhod a udalostí, čo som si vyberal, alebo ku mne prišli. Som to ja? Je to všetko? Je toto môj život? Mal som plány, však? A teraz sa zmenili na vrece prachu, vtip bez pointy, taký krátky, že by som ho stihol dopovedať skôr, ako prestanú odbíjať tie pekelné zvony. Ach, prekliate plameňomety! Nikto mi nepovedal, že smrť tak bolí. Si tam, otec? Neodchádzaj, teraz nie. Vypočuj si môj vtip: Volám sa Gusto…

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom i internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do stredy 15. januára 14.00 h odpovedať na otázku: Kde sa odohráva príbeh knihy Prízraky?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stala Mária Jaňuchová.

Dan Brown: Inferno – Peklo

V tej tme sa mu znova vrátili tie šialené vízie… drsné a živé. Spoza krvavočervenej rieky naňho opäť volala žena so striebornými vlasmi a s amuletom. Jej zúfalé výkriky prenikali skazeným vzduchom a bolo! ich zreteľne počuť za náreku mučených a zomierajúcich, ktorí sa zmietali v agónii, kam len oko dovidelo. Znova videl prevrátené nohy označené písmenom R, to napoly zahrabané telo, ktoré nepríčetne kopalo v zúfalom úsilí nadýchnuť sa.

Hľadaj a nájdeš! volala žena na Langdona. Čas sa kráti.

Inferno - PekloLangdon pocítil neodolateľnú potrebu pomôcť jej… pomôcť všetkým. Cez krvavočervenú rieku na ňu v panike zakričal: Kto ste?

Žena opäť zdvihla ruky a odhrnula si závoj. Ukázal sa ten istý nápadný zovňajšok, ktorý Langdon už videl.

Som život, povedala.

Z ničoho nič sa na oblohe nad ňou zjavil kolosálny obraz – strašidelná maska s dlhým zobákovitým nosom a s dvoma ohnivými zelenými očami, ktoré neprítomne hľadeli na Langdona.

A… ja som smrť, zadunel hlas.

Tak! Toto je ukážka z najočakávanejšej knihy tohto roka Inferno – Peklo. Najnapínavejší, najpredávanejší – aj také prívlastky má štvrtá kniha Dana Browna s profesorom Robertom Langdonom, mysteriózny triler inšpirovaný Peklom Danta Alighieriho. Dan Brown aj v tejto knihe stavil na konšpiračného ducha. Spôsobom jemu vlastným rozvíja úvahy o tom, že oficiálna verzia výkladu dejín je falošná a niekto pred nami ukrýva omnoho závažnejšie pravdy. V novom príbehu sa Langdon dostane do srdca Európy.

„Čitateľov zavediem na cestu hlboko do mystickej ríše kódov, symbolov a tajných chodieb,“ povedal Dan Brown pre BBC. „Ako študent som sa zaoberal Danteho Peklom, no až pri výskume vo Florencii som si uvedomil ten večný vplyv Danteho diela na moderný svet,“ tvrdí spisovateľ. Aj preto sa veľká časť novej knihy odohráva v uliciach talianskej Florencie.

Symboly dokážu veľmi dobre skrývať pravdu. Hľadaj a nájdeš! Čas sa kráti. Tieto slová znejú v hlave známemu harvardskému vedcovi  ikonografovi Robertovi Langdonovi, keď sa zranený prebudí na nemocničnej posteli. Netuší, kde je a ako sa tam dostal. Nevie vysvetliť ani to, odkiaľ sa v jeho veciach vzal podivný predmet. Čo má hľadať? Komu alebo čomu sa kráti čas?   V ohrození života spolu s mladou lekárkou Siennou Brooksovou unikajú po uliciach Florencie, rodiska vynikajúceho básnika Danteho Alighieri. Pred neznámymi prenasledovateľmi ich zachráni iba to, že Langdon toto skvostné mesto a jeho spletité uličky dobre pozná. Postupne sa mu vracia aj pamäť: pomocou veršov z Danteho temnej epickej  básne Peklo musia dešifrovať mystické kódy a symboly  ukryté v slávnych dielach renesancie – v sochách, obrazoch, budovách. Chcú tak vyriešiť záhadu a zabrániť katastrofe hroziacej ľudstvu. O výsledky pátrania sa však zaujímajú aj iní a tí sa nezastavia pred ničím… (Z anglického originálu preložil Otakar Kořínek.)

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom i internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do stredy 15. januára 14.00 h odpovedať na otázku: Na čo stavil Dan Brown v tejto knihe?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Juraj Stančík.

Cilla a Rof Börjlindovci: Skočný príliv

Krimi triler Skočný príliv už pred uvedením na trh vyvolal zaslúženú pozornosť a práva na jeho vydanie sa predali do viac ako dvadsiatich krajín vrátane Slovenska.

skocny_prilivČo je skočný príliv? Na severnom pobreží ostrova Nordkoster v Hasslevikskom zálive je zvyčajne rozdiel vo výške hladiny vody medzi odlivom a prílivom päť až desať centimetrov. Výnimku tvorí skočný odliv a skočný príliv. Nastávajú v okamihu, keď Slnko a Mesiac ležia v jednej  línii so Zemou. Vtedy rozdiel vo výške hladiny dosahuje aj pol metra. Ľudská hlava meria na výšku približne dvadsaťpäť centimetrov…

Rok 1987. V chladnom svite mesiaca v splne na morskej pláži ktosi spácha sadistickú vraždu. Obeťou je mladá tehotná žena. Páchatelia sú traja. Vražda má aj očitého svedka, náhodou sa ním stane deväťročný chlapec. Vyšetrovateľ Tom Stilton napriek úsiliu nenachádza nijaký motív vraždy. Ani páchateľov. Ani identitu obete. Prípad zostane nevyriešený a putuje ad acta.

Rok 2011. Olivia Rönningová, študentka Policajnej akadémie, v seminárnej práci rieši nevyjasnený odložený prípad z pobrežia. V starých prameňoch hľadá nové súvislosti, prehodnocuje fakty, zisťuje, čo sa dá. No najťažšie pre ňu je nájsť muža, ktorý viedol vyšetrovanie. Tom Stilton akoby sa prepadol pod zem. Lenže Olivia nie je z tých, čo sa ľahko vzdávajú, a jej pátranie vedie k neuveriteľným záverom…

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom i internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do stredy 15. januára 14.00 h odpovedať na otázku: Koľko rokov má očitý svedok vraždy?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Katarína Šurjanska.