Úprimnosť do sebazničenia a príbeh so silnými postavami… Tak možno charakterizovať knihy v dnešnej knižnej súťaži.

Miroslav Brück: Žmurknutie z večnosti

Zmurknutie vecnosti_16,5 preb:Sestava 1Novela Žmurknutie z večnosti je príbehom muža, ktorý sa po nečakanom rozvode a problémoch na pracovisku ocitne v náručí prostitútky. Rozhovory, ktoré po milovaní medzi ním a Zuzkou prebiehajú, premieňajú čisto profesionálny vzťah na lásku. Obaja už majú viac za sebou ako pred sebou, a čo ako sa usilujú zbaviť minulosti, tá neustále nenápadne presakuje do súčasnosti. Len čo milenci nájdu spoločný východiskový bod, prichádza k nečakanému vyústeniu.

Štýl, ktorým je novela napísaná, pripomína lakonické seba obnažujúce rozprávanie Ruda Slobodu, Brück je podobne ako Sloboda úprimný do sebazničenia, nezaprel však v sebe básnika. Prózu Žmurknutie z večnosti prečítate na jeden dych, ale potom sa k nej istotne budete znovu vracať.

Ukážka z knihy:

Zuzka tvorila s Petrom dokonalý pár, už iba pomyslenie na možnú neveru bolo pre ňu neakceptovateľné. Súžitie nebolo bez drobných konfliktov a nedorozumení, ale tie sa odvíjali najmä od spoločného bývania so svokrovcami. Svokra bola na Petra chorobne naviazaná, Zuzka bola pre ňu raz a navždy privandrovalkyňa z detského domova, hoci to nikdy nahlas nevyslovila. Svokrovo správanie bolo presnou kópiou neriadenej strely a v určitých chvíľach jej pripomínalo vlastného otca – vraha.

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom i internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do nedele 1. decembra 22.00 h odpovedať na otázku: V náručí koho sa ocitne hlavná mužská postava novely Žmurknutie z večnosti?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Petra Slamová.

Marek Zákopčan: Plamene hriechu

Autorom dobrodružno-romantického románu Plamene hriechu je mladý banskobystrický spisovateľ Marek Zákopčan. Po kriminálnych príbehoch Mesto tieňov 1, 2 (2008), románe pre ženy Zradná vášeň (2008) a vtipnej súčasnej próze Nevinní zmätkári (2010) je to jeho prvý historický román.

Plamene hriechu 18,5:Sestava 1Plamene hriechu sú príbehom so silnými postavami. Stretávajú sa v ňom osudy troch žien, ktoré sa nečakane prelínajú. Mladá šľachtičná Sofia sa už čoskoro má vydať za Adriana, s ktorým sa pozná od detstva, ale už roky sa nevideli. Ich sobáš však zatieni náhla smrť jeho otca, vojvodu z Lékavíc. Pátranie po tajomstvách minulosti privedie mladý pár na stopu Dračieho rádu. Skutočný nepriateľ však ostáva v úzadí a ako sa ukáže, jeho odhalenie môže mať fatálne následky…

„Písanie Plameňov hriechu som si veľmi užíval, dej a stavba príbehu mi umožňovali posúvať postavy po imaginárnej šachovnici a napokon aj mňa samého prekvapilo, kto na konci ostal víťazom a kto porazeným. Tvorba príbehu je jedno veľké dobrodružstvo a verím, že čitatelia si ho vychutnajú rovnako ako ja,“ hovorí autor, inak stredoškolský učiteľ. Učí slovenský jazyk a literatúru.

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom i internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do nedele 1. decembra 22.00 h odpovedať na otázku: Osudy koľkých žien sa stretávajú v románe Plamene hriechu?

Súťaž je ukončená, výherkyňou sa stala Jana Štulrajterová.