Viete si predstaviť Vianoce bez knihy? Ak ste si pre seba či svojich blízkych zatiaľ žiadnu nevybrali, možno nájdete inšpiráciu v našej predvianočnej knižnej súťaži.

Pierre La Mure: Život Mony Lisy

Mona Lisa. Aká bola táto žena, čo už celé stáročia dráždi zvedavosť sveta a na všetky otázky odpovedá iba záhadným úsmevom? Prečo sa bohatá patricijská dievčina v pätnástich rokoch vydala za oveľa staršieho veľkoobchodníka s hodvábom? Prečo sa dala ako dvadsaťštyriročná portrétovať a prečo jej to manžel dovolil, hoci si obraz neobjednal? Prečo monu Lisu maľoval práve Leonardo da Vinci, ktorý bol vo Florencii cudzincom a objednávky na portréty neprijímal? Prečo na tom neveľkom obraze pracoval nekonečne dlho, hoci maľoval nerád a ani svoje najväčšie diela nebol schopný dokončiť? A napokon najväčšia hádanka zo všetkých: pre koho vlastne ten portrét maľoval?

Ukážka z knihy

Už takmer dva roky bola Lisa Giocondovou manželkou. V čase bitky pri Fornove, v júli 1495 sa jej narodila dcéra. Pomenovali ju Andoca; žila iba deň, vlastne ani nie celý. Na svet prišla predpoludním, po Giocondovom odchode do práce, a za súmraku, keď sa vrátil, už nedýchala. Žila len toľko, čo ju dedinský kňaz stihol pokrstiť, a tak sa dostala do neba.Ten istý večer ju bez obradov v Settignane pochovali.

Na svete bola tak krátko, že Lisa za ňou dlho nežialila. Akoby ani nebola žila.  Úbohá maličká Andoca asi vedela, že je plodom slabej chvíľky a nepatrí do Giocondovej rodiny. Iste bola šťastnejšia v nebeských jasliach pod dohľadom Madoninho láskavého zraku.

Michala Ries: Na úteku

On. Motorkár telom aj dušou, verný svojmu klubu a svojim zásadám. Má presnú predstavu o tom, ako má jeho život vyzerať, a je presvedčený, že svoju budúcnosť drží pevne v rukách. O pár mesiacov sa žení. Ona. V deň, keď jej otec tragicky zahynie, stratí nielen jeho, ale aj samu seba. Ani po dvoch rokoch nevie, kto vlastne je, no jedným si je istá: vie rozoznať, čo je správne a čo nie. Nie je pre ňu ťažké určiť, do ktorej kategórie patrí snúbenec jej novej kamarátky. Keby záležalo na nich, ani jeden by toho druhého netúžil stretnúť. Ibaže sa stalo. Ako sa Júlia vyrovná so skutočnosťou, že svet nie je čierno-biely a medzi dobrým a zlým jestvuje tisíc odtieňov? Je nevera neverou, až keď je fyzická, alebo sa začína už v mysli? A bude vôbec Adam ochotný vzdať sa všetkého, čo si vybudoval, a vykročiť do neznáma?

Ukážka z knihy

Občas som mala silné nutkanie zavolať jej a priznať sa, aby sa mi uľavilo. Našťastie som to neurobila. Podľahla som okamihu a emóciám, čo bola chyba, ale stalo sa. Adam ma nechce, pre nich dvoch sa nič nezmení. Nie som dobrá kamarátka a nezaslúžim si Betku. Kým zmiznem, aspoň jej nepokazím posledné dni pred svadbou tým, že by som ju bez vysvetlenia odrezala. Povedať pravdu nepripadá do úvahy, jednak preto, že som zbabelec, ale tiež preto, aby som ochránila Adama. Úprimnosť by v tejto situácii nikomu neprospela. Asi.

Premyslela som aj to, ako  sa vyvliecť zo svadby. Povedať vopred, že neprídem, som okamžite zavrhla, pretože aký rozumný dôvod ospravedlňuje absenciu na svadbe blízkej kamarátky? Musí to byť niečo nečakané a vážne. Za najlepšiu verziu považujem nejakú infekčnú chorobu…

Na úteku Michala Ries:

Jerome David Salinger: Franny a Zooey

Americký spisovateľ J. D. Salinger (1919 – 2010), ktorý sa už za svojho života stal legendou, nezanechal po sebe rozsiahle prozaické dielo. Napriek tomu jeho tvorba ovplyvnila mnohé generácie čitateľov na celom svete. Preslávil ho predovšetkým kultový román Kto chytá v žite o tínedžerskej vzbure proti svetu dospelých, no čitateľskú obľubu a uznanie kritiky si získala aj jeho rozsahom neveľká knižka Franny a Zooey, ktorá nedávno vyšla v novom vydaní.

Kniha obsahuje dve krátke prózy, ktoré pôvodne vyšli samostatne v časopise The New Yorker. Dej oboch próz sa odohráva v 50. rokoch minulého storočia. Súrodenci Franny a Zooey sú najmladšími členmi fiktívnej rodiny Glassovcov, vystupujúcej vo viacerých Salingerových krátkych prózach. Poviedka Franny zachytáva rozhovor pôvabnej, nespútanej študentky Franny s jej intelektuálskym priateľom Laneom. Na prvý pohľad tvoria títo dvaja mladí ľudia dokonalý pár, no keď sa pokúsia otvorene porozprávať o veciach, na ktorých im záleží, vyplávajú na povrch ich skutočné pocity.

V novele Zooey sa stávame svedkami rozhovoru medzi Zooeym a matkou Bessie a medzi Franny a Zooeym. Franny už nejaký čas prežíva citový zmätok a existenciálnu krízu. Po príchode domov sa nervovo zrúti a jej blízki sa jej pokúšajú pomôcť. Zatiaľ čo matka sa snaží posilniť jej telo výdatnou slepačou polievkou, starší brat Zooey, bývalé geniálne dieťa, z ktorého sa stal samotár a mizantrop, ale aj úspešný herec, sa jej usiluje poskytnúť útechu a bratskú radu.

Ukážka z knihy

O POL JEDENÁSTEJ v pondelok predpoludním – bolo to v novembri roku 1955 – dvadsaťpäťročný Zooey Glass sedel vo vani naplnenej po okraj a čítal list, ktorý dostal ešte pred štyrmi rokmi.

List akoby nemal konca. Bol napísaný strojom na niekoľkých stránkach žltého prieklepového papiera a Zooey, opretý o dva suché ostrovčeky kolien, ho len-len že udržal.  Vpravo na hrane zabudovanej mydlovničky balansovala cigareta, ktorá napriek navlhnutosti ešte celkom obstojne horela, lebo Zooey, neodlepiac oči od listu, podchvíľou si z nej jeden-dva dúšky potiahol.

Popol sa trúsil buď priamo do vody, alebo na list. Zooey si zrejme nepohodlnosť polohy vo vani už ani neuvedomoval. Zato nemohol nevnímať, že sa už na ňom prejavuje dehydratačný účinok horúcej vody. Čím dlhšie v nej sedel a čím dlhšie list čítal, či presnejšie – opakovane čítal, tým častejšie si utieral chrbtom dlane čelo a hornú peru.

Súťaž

Do súťaže o knihy  Život Mony Lisy, Na útekuFranny a Zooey (všetky tri z vydavateľstva Slovenský spisovateľ) sa môžete zapojiť do soboty, 19. decembra na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi (výherkyni) pošleme všetky tri knihy.