Ešte stále máme mesiac knihy a dobrých kníh je neúrekom. Možno práve v tomto čase, keď sa rušia kultúrne, spoločenské aj športové podujatia, by sme mohli viac čítať. Aj oddychovať. V dnešnej knižnej súťaži máte šancu vyhrať dva napínavé príbehy. 

Agatha Christie: Vražda na zámku Styles

Rozprávačom príbehu je kapitán Arthur Hastings. Jeho dávny priateľ John Cavendish ho pozve do rodinného sídla Styles, kde žije spolu s bratom a nevlastnou matkou Emily Inglethorpovou. Tá sa nedávno, napriek protestom rodiny, druhýkrát vydala za oveľa mladšieho muža. Harmonické chvíle na anglickom vidieku naruší vražda. V jedno ráno nájdu starú paniu mŕtvu. Všetko nasvedčuje otrave strychnínom, hoci to spočiatku nie je jednoduché dokázať. A ešte zložitejšie je odhaliť páchateľa. Kto otrávil Emily Inglethorpovú a ako sa vrahovi podarilo dostať do jej zamknutej spálne? Malebná dedinka Styles St. Mary sa priam hemží podozrivými: od nového, úlisného manžela bohatej dedičky cez jej dvoch nevlastných synov až po pôvabnú mladučkú ošetrovateľku, ktorá pracuje v nemocničnej lekárni. Každý zo siedmich prítomných v sídle mohol mať dobrý dôvod sa jej zbaviť. Tento poriadne zamotaný prípad môže vyriešiť iba skutočný majster záhad, neprekonateľný belgický detektív Hercule Poirot.

Ukážka z knihy

Vidiecke sídlo Styles Court kúpil pán Cavendish hneď na začiatku manželstva. Jeho manželka si ho tak osedlala, že keď zomieral, odkázal jej na dožitie celé panstvo, ako aj väčšinu svojho majetku. Toto usporiadanie očividne nebolo férové voči jeho dvom synom. Ich nevlastná matka k nim však vždy bola veľmi štedrá, navyše keď sa s ňou ich otec oženil, boli ešte takí malí, že ju pokladali za vlastnú matku.

Mladší Lawrence bol jemný mladík. Vyštudoval za lekára, no medicínu čoskoro zanechal a ostal doma, pokúšal sa uspokojiť svoje literárne ambície. Písal básne, no jeho verše nikdy nezaznamenali úspech.

John nejaký čas pôsobil ako advokát, napokon dal prednosť príjemnému vidieckemu životu. Pred dvoma rokmi sa oženil a do styleského sídla si priviedol manželku, hoci som tušil, že by bol radšej, keby mu matka zvýšila apanáž, čo by mu umožnilo zariadiť si vlastný domov. Pani Cavendishová však rada presadzovala vlastné plány a očakávala, že ostatní sa s nimi stotožnia, a v tomto prípade mala dozaista výhodu, lebo peniaze držala v hrsti ona.

Christina McDonald: Noc, keď som spadla

Napínavý, emotívny príbeh o utajovaných vzťahoch, zničujúcej sile klamstiev a nekonečnej materinskej láske kladie znepokojivé otázky: Poznáte dobre svoje deti? A poznajú ony vás?

Abi Knightovú nadránom vytrhne zo spánku telefonát, akého sa desí každý rodič. Oznámia jej, že jej sedemnásťročná dcéra spadla z mosta. V nemocnici sa šokovaná Abi dozvie, že Olivia pri páde utrpela nezvratné poškodenie mozgu a z kómy sa už nepreberie. Akoby to nestačilo, lekári zistili, že je tehotná, a preto ju nemôžu odpojiť od prístrojov, ktoré jej telo udržiavajú pri živote. A potom si Abi všimne hrozivé podliatiny na dcériných zápästiach… Keď polícia nečakane vyhlási Oliviin pád za nehodu, Abi si zaumieni, že príde na to, čo sa v tú noc skutočne stalo. Bol Oliviin pád naozaj iba nešťastná náhoda? Alebo sa za ním skrýva niečo oveľa temnejšie?

Ukážka z knihy

Znenazdajky som sa prebudila, pomaly ma opúšťali bavlnené chumáčiky snov. Nepamätala som si, kedy som zaspala, ale lampa na nočnom stolíku bola zhasnutá, takže jediné svetlo poskytoval žiarivý spln za oknom.

Zvonil telefón.

„Olivia?“ zamrmlala som v nádeji, že to pôjde zdvihnúť, aby som nemusela ja. Moja dcéra patrila k tým ľuďom, čo sa vedeli zobudiť aj zaspať ako šťuknutím vypínača. Prevalila som sa a pozrela na budík. Červené svetielko oznamovalo 4.48 ráno. O takomto čase nik nevolá s dobrými správami.

Vyskočila som na rovné nohy a schytila telefón. Páperová prikrývka mi skĺzla z tela a vystavila zohriate ruky chladu.

„Haló?“

„Haló, hovorím s Abigail Knightovou?“ Ozval sa hlboký a napätý hlas, mužský, ako vretenica, ktorá sa práve chystá zaútočiť.

„Áno.“

„Tu nemocnica Portage Point. Volám ohľadom vašej dcéry Olivie. Je mi to ľúto, ale stala sa nehoda.“

Prebehla som cez chodbu do Oliviinej izby. V žalúdku mi trepotali studené krídla strachu. Dvere mala zavreté, tak som ich roztvorila a iracionálne som dúfala, že sa posadí na posteli a ospalo na mňa zažmurká.

Predstavila som si, dúfala som, že sa na mňa nahnevá, lebo som narušila jej tínedžerské súkromie. Možno by do mňa hodila vankúš a ja by som sa ticho zasmiala a jednou rukou sa chytila za srdce, kým by sa mi tep vrátil do normálu.

Súťaž

Do súťaže o knihy Vražda na zámku Styles (Slovenský spisovateľ, 2020)Noc, keď som spadla (Slovenský spisovateľ, 2020) sa môžete zapojiť do stredy 18. marca na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovaný výherca alebo výherkyňa získava obidve knihy.