Už tento víkend zapálime poslednú, štvrtú adventnú sviečku. Darčeky už máte nakúpené? Fanúšikov detektívok slávnej Agathy Christie by určite potešili knihy, ktoré môžete vyhrať v našej vianočnej súťaži.

Agatha Christie: 3x Hercule Poirot 4

Zlo pod slnkom, Vražda na golfovom ihrisku a Päť malých prasiatok. V každom z týchto troch skvelých detektívnych príbehov vás Hercule Poirot presvedčí, že niet takého páchateľa, ktorého by neodhalili jeho povestné malé sivé bunky. V románe Zlo pod slnkom si Hercule Poirot užíva dovolenku na ostrove v letovisku pri pobreží Devonu,  ale len dovtedy, kým tam nenájdu zavraždenú známu herečku. Obletovaná krásavica priťahovala mužov ako magnet a v ženách vyvolávala žiarlivosť. Takmer všetci hoteloví hostia mali s ňou niečo spoločné, no komu prekážala tak veľmi, že ju bol schopný zabiť? Vražda na golfovom ihrisku vás zavedie do mestečka na severe Francúzska, kde Hercule Poirot vyšetruje vraždu miestneho milionára, ktorého dobodali na smrť. Slávnemu detektívovi je hneď jasné, že páchateľa netreba hľadať nikde inde ako medzi príbuznými, veď tam, kde je v hre obrovské dedičstvo, nechýba ani motív. V detektívke Päť malých prasiatok Hercule Poirot rieši šestnásť rokov starý prípad vraždy slávneho maliara a milovníka krásnych žien, za ktorú odsúdili jeho manželku. Ich dcéra je skalopevne presvedčená o matkinej nevine, a preto nalieha na Poirota, aby odhalil skutočného vraha a očistil tak jej meno.

Ukážka z knihy

Päť malých prasiatok – Carla Lemarchantová

Carla Lemarchantová zopäla ruky. Hovorila pomaly a váhavo, ale so zvláštnym dôrazom. „Musím vám vysvetliť, ako presne do toho zapadám ja. Mala som päť rokov, keď sa to stalo. Bola som príliš malá, ničomu som nerozumela. Samozrejme, pamätám si mamu a ocka, pamätám si, že som musela náhle opustiť domov, že ma odviezli na vidiek. Spomínam si na prasatá a milú, tučnú farmárovu ženu, na to, že všetci boli ku mne veľmi milí, a aj ako čudne sa na mňa dívali, takým akoby kradmým pohľadom. Pravdaže, vedela som, že niečo nie je v poriadku, deti to vycítia, ale nevedela som čo.

Potom som cestovala loďou, to bolo mimoriadne vzrušujúce, cesta trvala niekoľko dní, až som sa ocitla v Kanade, kde sa ma ujal strýko Simon, žila som v Montreale s ním a tetou Louise, a keď som sa spýtala na mamu a ocka, vraveli, že čoskoro prídu. A potom… tuším som na nich zabudla, skrátka, vedela som, že sú mŕtvi, hoci si nespomínam, že by mi to niekto povedal.

Agatha Christie: Slony nezabúdajú

Pred dvanástimi rokmi sa na útese neďaleko sídla Overcliffe našli telá muža a ženy. Boli to generál Alistair Ravenscroft s manželkou Margaret. Obaja zomreli na strelné poranenia, ale kto zabil koho? Bola to dohoda manželov o samovražde? Zločin z vášne? Alebo nebodaj chladnokrvná vražda? Poirot sa pokúša rozlúsknuť túto záhadu na želanie Celie, krstnej dcéry svojej priateľky Ariadne Oliverovej. Celia je dcérou zastreleného manželského páru a chce sa po rokoch konečne dozvedieť pravdu o smrti svojich rodičov. Hercule Poirot si postupne utvára obraz o starom zločine iba na základe jednotlivých svedectiev a vyhlásení svedkov a čím hlbšie sa ponára do vyšetrovania, tým väčšmi sa utvrdzuje v tom, že ak chýbajú fyzické dôkazy, treba sa spoľahnúť na to, že „staré hriechy vrhajú dlhé tiene“.

Ukážka z knihy

Pani Oliverová sa obzerala v zrkadle. Kútikom oka letmo pozrela na hodinky na kozubovej rímse, ktoré, ak si dobre pamätala, dvadsať minút meškali. Potom sa opäť pustila do skúmania svojich vlasov. Vôbec sa nezdráhala priznať si svoj problém, že neprestajne potrebuje meniť účesy. Už vyskúšala takmer všetko. Raz strohý pompadour, potom zas účes, pri ktorom mali vlasy sčesané dozadu odhaľovať jej intelektuálne pôsobiace obočie — teda aspoň v to dúfala. Vyskúšala pevné, úhľadné kučierky i akúsi umelecky rozstrapatenú frizúru. Dnes však musela uznať, že na tom, čo má na hlave, až tak veľmi nezáleží, pretože sa chystala spraviť niečo, čo robila len veľmi zriedkavo — vziať si klobúk. Na vrchnej poličke šatníka pani Oliverovej ležali štyri klobúky. Jeden slúžil výlučne na svadby, vtedy bol klobúk úplná nevyhnutnosť. Pani Oliverová mala také rovno dva. V okrúhlej škatuli mala odložený klobúk s pierkami. Tesne priliehal k hlave a obstál by, aj keby sa cestou z auta do kostola či v dnešných časoch veľakrát aj na radnicu náhle strhla búrka.

Agatha Christie: Karty na stole

Pán Shaitana, výstredný zberateľ kuriozít, sa v spoločnosti preslávil okázalými večierkami. Keď sa tento záhadný človek pochváli Herculovi Poirotovi, že vražda je preňho formou umenia, detektív len váhavo prijme pozvanie na bridžový večierok, počas ktorého mu hostiteľ plánuje predstaviť súkromnú „zbierku“ vrahov. Okrem štyroch hostí, ktorí vraj v minulosti spáchali vraždu, sa u Shaitanu stretávajú aj štyri detektívne esá: superintendent Battle zo Scotland Yardu, známa autorka detektívok Ariadne Oliverová, plukovník Race z kráľovskej tajnej služby a vychýrený detektív Hercule Poirot. Spočiatku nevinná partia bridžu sa však rýchlo zmení na celkom inú hru…

Ukážka z knihy

V to popoludnie sa Shaitanovi zachcelo trocha podpichnúť toho smiešneho nízkeho chlapíka — Hercula Poirota. Poirot sa dobromyseľne usmial. „Všimol som si,“ vyhlásil, „že ste na výstavu požičali tri tabatierky.“ Shaitana odmietavo mávol rukou.

„Človek nazbiera množstvo drobností. Raz by ste ma mohli navštíviť. Mám zopár zaujímavých kúskov. Neobmedzujem sa na nijaké konkrétne obdobie či predmet.“

„Máte univerzálny vkus,“ usmial sa Poirot.

„Presne tak.“ Zrazu Shaitanovi zasvietili oči, vykrútil kútiky úst a zdvihol obočie. „Mohol by som vám ukázať aj objekty z vašej oblasti, monsieur Poirot!“

„Takže máte súkromné múzeum zločinu.“

„Pche!“ Shaitana pohŕdavo luskol prstami. „Pohár, ktorý použil brightonský vrah, páčidlo slávneho vlamača — detinské nezmysly! Nikdy by som sa nezaťažoval takými haraburdami. Zbieram len tie najlepšie exempláre svojho druhu.“

„A čo považujete z umeleckého hľadiska za najlepšie exempláre v oblasti zločinu?“ opýtal sa Poirot. Shaitana sa predklonil a položil detektívovi na plece dva prsty. „Ľudské bytosti, ktoré ho páchajú, monsieur Poirot,“ zasyčal dramaticky.

Rhys Bowen: Záhrada víťazov

Píše sa rok 1918 a Anglicko je vyčerpané vojnou, ktorá si vyberá daň na ľudských životoch. Dvadsaťjedenročná Emily Bryceová zo zámožnej rodiny sa už nedokáže viac nečinne prizerať utrpeniu a napriek nesúhlasu rodičov je odhodlaná vlastnými silami prispieť k víťazstvu. V tomto jej odhodlaní ju utvrdí aj príťažlivý pilot z Austrálie, ktorý ju presvedčí, že sa v nej skrýva oveľa viac, než si dovtedy myslela. Netrvá dlho, kým sa doňho zaľúbi a prijme jeho ponuku na sobáš. Keď jej milého znovu odvelia na front, Emily sa dobrovoľne prihlási do ženských pomocných poľnohospodárskych zborov a s pomocou ostatných dobrovoľníčok sa naučí obrábať pôdu a získa všetky potrebné zručnosti na prácu na farme. Hrou osudu sa po čase dostane na obrovské panstvo v Devonshire so zanedbanou bylinkovou záhradou. Práve tu Emily objaví dávno zabudnuté denníky ženy, ktorá zasvätila život liečivej sile bylín. Denníky sú pre Emily vítaným rozptýlením a záchranou vo chvíli, keď sa dopočuje tragické správy z frontu…

Ukážka z knihy

Emily zhrozene cúvla, lebo v kúte zbadala strašidelnú postavu. Takmer sa dala na útek, srdce jej splašene tĺklo. Napokon však pristúpila bližšie a hlasno sa zasmiala, keď odtiahla starú plachtu a zistila, že sa pod ňou skrýva stojanový vešiak na klobúky. Pri presúvaní sa rukou obtrela o pavučinu. Zatackala sa dopredu a zdvihla pred seba paže, aby zmiernila pád. Zdvihol sa oblak prachu a Emily zistila, že nespadla na zem, ale na starú truhlicu. Na tú by mohla položiť sviečku. Pokúšala sa ju zdvihnúť, bola však prekvapujúco ťažká.Srdce sa jej rozbúchalo, no čupla si, aby ju otvorila. Chvíľu trvalo, kým myknutím otvorila hrdzavú západku. Truhlica bola plná kníh. Začudovala sa – posledné, čo čakala, že nájde v dome, ktorý kedysi zrejme patril robotníkovi, boli kopy kníh.

Súťaž

Do súťaže o knihy vydavateľstva Slovenský spisovateľ 3 x Hercule Poirot 4, Slony nezabúdajú, Karty na stole a Záhrada víťazov sa môžete zapojiť do nedele 19. decembra 2021 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi (výherkyni) pošleme všetky štyri knihy.