Skoncujte s cukrom a budete v pohode, radí Sarah Wilson vo svojej knihe Končím s cukrom. Alebo sa vyberte do Hornej Dolnej a určite sa nebudete „nudyt“.

Horná Dolná

Horná DolnáHorná Dolná, ako naznačuje podtitul na obálke knihy, je sprievodca najvynikajúcejšou dedinou na svete! Ako k tomuto prívlastku, teda najvynikajúcejšia, táto dedina prišla? Nuž, to sa dočítate v knihe.

Aby bolo jasné – a hovorí to aj starosta dediny Karol Frlajz v editoriali, táto knižka nie je len taký obyčajný fakt. Je to artefakt. Jeho základným poslaním je nielen prilákať do našej dediny alebo takpovediac, lokality takzvaný turizmus a rekreatívno-relaxačný návštevnícky element. Tým však naša misia nekončí. Po jeho prilákaní je potrebné, aby sme ho ešte aj zaujali! Zaujali a prinútili zastaviť sa na chvíľočku, zamyslieť sa nad sebou aj nad zmyslom našej existencie a potom povedať: Je tu krásne! A to cicho! Na parádu!“ Kniha Horná Dolná nie je určená len divákom rovnomenného, veľmi úspešného televízneho seriálu na Slovensku (prvá séria mala najvyššiu sledovanosť za rok 2015). Humorný výlet do sveta hrdinov tohto televízneho seriálu pobaví aj ostatných.

V knihe nájdete najvýznamnejšie udalosti z histórie obce, množstvo pravdivých aj fiktívnych správičiek o Hornej Dolnej a jej obyvateľoch, rozhovory s nimi, ale aj recepty, názory, životné pravdy i množstvo exkluzívnych informácií, ktoré sa do seriálu nedostali.

Policajt Stano Sojka, už spomenutý starosta Karol Frlajz, jeho sestra Zdena a jej syn Lacko, veterinár MVDr. Jano Chalupka a jeho syn, farár Janko, krčmárka Tereza Pekná, starostova asistentka Erika, jej láska, technik hospodárskej správy obecného úradu, najväčší mačo v dedine Ďuro Brmbalíka jeho láska „rapidečka“, neprehliadnuteľná krčmárska partia Bystro, Tunel a Kokos… Týchto všetkých, aj veľa ďalšíchpostáv a postavičiek dedinčanov, ktoré poznáte (alebo aj nepoznáte) z televízie, nájdete v knižke Horná Dolná.

Tunel Horná_DolnáHovorí Juraj Šoko Tabaček alias Tunel z Hornej Dolnej, známy stand-upista, člen stand-up zoskupení 3T (Tri Tvorivé Tvory), Silné reči či Od veci:

„Horná Dolná je fantastický projekt! Nehodnotím výsledok, pretože ten je zacielený na istú skupinu ľudí a myslím si, že je to dobre, lebo práve tú skupina zasahuje. Ale Horná Dolná je fantastická práce. Stretli sme sa pri nakrúcaní vynikajúca partia, sme zašití niekde za kopčekom v obci, ktorá sa volá Nová Lehota. Robí sa nám dobre, lebo tam nie je signál, sme odtrhnutí od sveta… to akoby sme boli na nejakom ostrove. A tá obec tam je posledná, cesta tam končí a ďalej sa už moc nedá. Sú odvážlivci, ktorí išli, ale už sa nikdy nevrátili… (Smiech.) Je tam naozaj vynikajúca partia, čo sa týka štábu a, samozrejme, aj kolegov hercov. Ja teda herec nie som, aj keď som študoval v Banskej Bystrici na Akadémii umení, a som jeden z mála, ktorý ju dokázal nedokončiť. Lebo ja som tam zabudol chodiť, oni si to všimli a úplne opodstatnene mi naznačili, že už so mnou do ďalšieho ročníka nepočítajú… no ale aby som nadviazal na Hornú Dolnú, mňa tam volajú komparz, čiže som z tých všetkých, ktorí naozaj hrajú, jediný taký ako hrajúci komparz, čiže občas mám aj text… Horná Dolná je jednoducho výborný projekt.“

Neostáva nič iné, len sa vybrať na návštevu do tejto „dzedziny“, ktorá sa, ako v doslove zdôrazňuje Ďuro Brmbalík: „Furt vácej dynamicky rozvíja a napreduje a už teraz má šeckých pat pé: polohu, počasí, polovnýcky revír, prúvan aj pivové štucáky… Nastal čas, aby ste gu nám konečne došli a sami sa presvedčili, že nám s váma bude veselo a že sa s náma nebudete nudyt…“

Do žrebovania o knihu Horná Dolná (Slovart, 2015) zaradíme všetkých, ktorí do 10. februára vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Gabika Borovjaková.

Sarah Wilson – Končím s cukrom

Končím s cukromJe vo vašom jedálničku nejaké ovocie sušené či čerstvé, lyžička či dve medu v čaji, malá tabuľka čokolády po obede alebo jogurt s medom po večeri? Bez toho, aby ste si to uvedomili, takto denne zjete aj viac ako 25 lyžičiek cukru. Odporúčaný limit pre dospelého človeka je však 6 až 9 lyžičiek denne.

Konzumácia cukru môže byť zdrojom celoživotných výkyvov nálady, kolísajúcej telesnej hmotnosti, ochorenia štítnej žľazy či problémov so spánkom.

Austrálska novinárka, moderátorka, blogerka a dnes už svetoznáma autorka knihy Končím s cukrom Sarah Wilson odhaľuje, koľko ukrytého cukru obsahuje naša každodenná strava a ako ovplyvňuje našu telesnú pohodu. Ponúka 108 chutných receptov, samozrejme, bez cukru, na prípravu detoxikačných jedál, sladkostí aj nápojov. Prináša tiež jednoduchý a flexibilný 8-týždňový plán, pomocou ktorého ľahko odštartujete zmenu svojich stravovacích návykov a prekonáte chuť na nezdravé jedlá.

Keď Sarah skoncovala s cukrom, vrátila sa jej duševná pohoda a energia. Neverí na diéty ani na to, že je dobré trápiť sa prípravou jedla. Detoxikačný plán a recepty v jej knihe sú navrhnuté na dlhotrvajúcu pohodu.

sarah_wilsonČo sa začalo ako pokus o elimináciu cukru, či už pridaného, alebo skrytého, sa čoskoro stalo životným štýlom. A nielen pre Sarah. Jej program podľa knihy Končím s cukrom a webovej stránky iquitsugar.com absolvovalo už 600 tisíc ľudí. Sarah Wilson vám vo svojej knihe poradí, ako dodržať flexibilný osemtýždňový plán, spraviť z jedla vzrušujúci zážitok pomocou 108 receptov na detoxikačné jedlá, sladkosti a nápoje a ako prekonať chuť na sladké.

Do žrebovania o knihu Končím s cukrom (Slovart, 2015) zaradíme všetkých, ktorí do 10. februára vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Iveta Červenáková.