Dobrodružno-romantický príbeh zo stredoveku Cesta za láskou, vynikajúci triler V bezpečnom úkryte, rozohrávajúci drsnú hru na vraždu, aj román V rukách nepriateľa, ktorý je príbehom o tom, ako sa zo spojencov stávajú nepriatelia na život a na smrť. 

Mary Baloghová: Cesta za láskou

Za dva roky, čo uplynuli od smrti grófa Riverdala, sa jeho rodine podarilo prekonať hanbu, že prišla o tituly a majetok, len bývalá grófka Viola sa s tým stále nevyrovnala. Keďže deti sú dávno dospelé a ona už nie je súčasťou spoločenskej smotánky, netuší, kde by mala hľadať šťastie. Až kým jej náhoda neprivedie do cesty príťažlivého Marcela Lamarra, markíza Dorchestera.

Z Marcela Lamarra sa po smrti manželky takmer pred dvadsiatimi rokmi stal notorický sukničkár a búrlivák. Viola ho poznala už ako mladá matka, no vtedy odolala jeho zvádzaniu. Marcelovi sa aj po rokoch zdá krásna vdova neodolateľná a zaumieni si, že tentoraz mu neunikne. Na svoje veľké prekvapenie však zistí, že Viola túži po vášnivom dobrodružstve rovnako ako on…

Ukážka z knihy

Pokojne vykročili po terase, a keby pokračovali ďalej, dostali by sa na cestu vedúcu na kopec. Ale ona nechcela ísť do kopca. Včera mala výhľad zhora. Vyslobodila si ruku a zišla medzi papradie. Skutočne siahalo po kolená, niektoré aj vyššie, a naozaj bolo orosené, čo videla aj z okna. Hoci tá vlhkosť nebola príjemná, keď ňou nasiakli šaty, zvlhli jej pančuchy, mala mokré nohy. Vzduch bol svieži, ale slnko hrialo a sľubovalo ďalšie pekné popoludnie.

„Spokojná, madam?“ spýtal sa celý pyšný vo svojich čižmách. „Vrátime sa na raňajky?“

Očarujúco sa usmiala a obrátila sa k údoliu. Roztiahla ruky, nastavila tvár slnku a zajúkala od radosti, potom sa rozbehla dolu kopcom. Veľmi rýchlo zistila, že to nie je také ľahké, ako sa zdalo. Koberec papradia pôsobil na pohľad hladko, ale pôda veru nebola hladká, navyše sadla hmla a rosa. Svah bol oveľa strmší, než sa zdal zhora, a určite dlhší. Po chvíli si oboma rukami musela zdvihnúť sukne, aby sa nepotkýnala.

Rachel Abbottová: V bezpečnom úkryte

Presne pred rokom sa skupinka priateľov zišla na Lucasovu svadbu v jeho krásnom cornwallskom dome s výhľadom na more. Zoznamujú sa, zabávajú, popíjajú. Pri prestretom stole v predvečer svadobnej oslavy je osem stoličiek. Deviata je určená utiahnutej, tak trochu záhadnej ženíchovej nevlastnej sestre Alex. Lenže všetko sa pokazilo. Lucas tých istých priateľov znovu pozval do svojho rozprávkového domu na oslavu výročia – čoho? Svadby, ktorá sa nekonala, alebo tragédie, ku ktorej došlo len niekoľko hodín pred plánovaným obradom? Hosťom oznámil, že pre nich naplánoval hru. Dostali kostýmy, pridelili im roly a všetci bez výnimky musia hrať. Vie, ako k tomu donúti tých, ktorým sa to nepozdáva. Hra na vraždu sa čoskoro začne, a to aj napriek prítomnosti dvojice policajných vyšetrovateľov…

Ukážka z knihy

Spýtala som sa Matta, čo si myslí o dnešnej večernej hre, ale odmieta o nej hovoriť. Zjavne o to Lucasovi ide – a čo Lucas chce, to aj dostane. Aspoň od môjho manžela. Aj keď v poslednom čase vôbec netuším, aké myšlienky sa Mattovi preháňajú hlavou.

Obávam sa, že nešťastné dvojice väčšinou nevedia presne povedať, kedy sa ich vzťah začal rúcať, kedy pocit blízkosti nahradil odstup a dobrosrdečné podpichovanie sa zmenilo na nešikovne skrývané pohŕdanie. Ja však viem začiatok rozpadu svojho manželstva veľmi presne.

Náš spoločný život až dovtedy plynul bez problémov, akoby sme vedľa seba plávali v pokojnej rieke. Lenže potom sa vodná hladina zmenila. Narazili sme na kaskády a silný prúd nás od seba odtrhol. Teraz vidíme toho druhého v diaľke, no nemôžeme alebo nechceme spolu zamieriť späť do pokojných vôd.

Prešiel presne rok odo dňa, keď nás začalo unášať opačnými smermi, a zrazu nemáme nijaký záchytný bod, nijakú záchranu na dohľad.

Nikdy sme sa však o tom nerozprávali, lebo by sme nevyhli zmienke o udalosti, ktorá nás od seba odtrhla. Museli by sme hovoriť o Alex.

Kristína Brestenská: V rukách nepriateľa

Stačí jediná bitka a z klanov, ktoré boli dlhé roky spojencami, sa stanú nepriatelia na život a na smrť. Jon MacDonald, zvaný Pán ostrovov, utrpí od svojho nemanželského syna potupnú porážku a aby si zachránil holý život, utečie z ostrovov. Podobný osud stihne aj Catrionu, jeho jediné dieťa počaté v manželstve: dievčina ujde z rodného hradu, pretože jej od mocibažného nevlastného brata hrozí nebezpečenstvo. Ako slúžka sa dostane na hrad MacLeodovcov, ktorí verne bojovali po boku jej otca, a z opatrnosti zatají, kto v skutočnosti je.

Catriona spoznáva mladšieho brata vodcu klanu Normana MacLeoda, ktorý sa trápi pre stratu milovaných aj pre stratu cti. Dostane za úlohu utešiť ho v jeho žiali, a hoci sa Norman zmietaný výčitkami spočiatku bráni, napokon čaru tajomnej, odvážnej a výrečnej dievčiny podľahne. Čo sa však stane, keď Norman zistí, že dievča s tými najnevinnejšími očami a najkrajšími vlasmi je príbuzná ich úhlavného nepriateľa, ktorý za ňu ponúka kráľovskú odmenu?

Ukážka z knihy

Temné mraky plávali okolo najvyššej veže hradu Camus, vypínajúceho sa na skalnom útese nad búrlivou hladinou mora. Na nádvorí postávala dievčina, dcéra Jona z Islay, vodcu MacDonaldovho klanu a Pána ostrovov — nezávislého vládcu západného pobrežia Škótska, a vietor jej rozvieval červenohnedé vlasy okolo tváre. Podchvíľou blysla očami na nebo, akoby v tej pochmúrnosti dokázala vyčítať budúcnosť, vzápätí uprela rozrušený pohľad k strážnici, akoby tam hľadala odpovede na svoje otázky. Keď sa začala nepokojne prechádzať po nádvorí, sukne jej plieskali okolo nôh.

„Catriona, nemala by si tu byť sama,“ zahučal na ňu mužský hlas a prehlušil skuvíňanie vetra.

Catriona sa zvrtla na päte a pozrela do strýkovej ustarostenej tváre. V skutočnosti nebol jej ozajstným strýkom, bol iba otcov bratranec, no bol členom MacDonaldovho klanu a bol verný jej otcovi tak dlho, ako sa dokázala rozpamätať. Mal rovnaké vlasy ako ona, aj keď tie jeho neboli až také červené a na sluchách už boli takmer biele.

„Čo by sa mi tu mohlo stať, Duncan?“ spýtala sa naoko nenútene. Duncan MacDonald prísne zovrel pery. „Vari si zabudla, že tam, na šírom mori a priľahlých ostrovoch, sa bojuje? A čochvíľa sa môže bojovať aj tu!“

Catriona sa rukami objala okolo útleho drieku. „Ach, Duncan. Nechaj ma! Pri ničom nedokážem obsedieť, žiadna práca ma nedokáže rozptýliť. Keď som tu vonku, aspoň mám pocit, že ku mne zvesti prídu rýchlejšie.“

Súťaž

Do súťaže o knihy V bezpečnom úkryte (Ikar, 2020), V rukách nepriateľa (Slovenský spisovateľ, 2020) a Cesta za láskou (Slovenský spisovateľ, 2020) sa môžete zapojiť do nedele 6. septembra na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovaný výherca alebo výherkyňa získa všetky tri knihy.

SÚŤAŽ❗️Dobrodružno-romantický príbeh zo stredoveku, psychologický triler a pokračovanie úspešnej série o osudoch rodu…

Uverejnil používateľ BBonline.sk Piatok 4. septembra 2020