Súťaž o pekné knihy vám prinášame aj počas týchto sviatočných dní. Nepremeškajte príležitosť vyhrať očarujúci romantický príbeh Tajomný vojvoda,  príbeh o láske a odvahe čeliť skrytej minulosti Toskánske dieťa či napínavé čítanie Unesená.

Gaelen Foley: Tajomný vojvoda

Krásna lady Serena Parkerová tuší, že jej život je založený na klamstve. V minulosti sa totiž udialo čosi, čo jej príbuzní zamlčali. Na svete je len jediný človek, ktorý by jej mohol odhaliť pravdu. Ibaže za akú cenu? Napriek obavám sa Serena rozhodne, že sa s ním stretne. Tajomný Azrael, vojvoda z Rivenwoodu, býva tak ako ona na Moonlight Square, no na rozdiel od nej žije v ústraní – nechodí do spoločnosti, na bály ani na iné spoločenské podujatia. Tento bohatý, mimoriadne príťažlivý muž Serenu očarí tak, ako to vôbec nečakala. Spočiatku jej odmieta prezradiť tajomstvo týkajúce sa minulosti jej rodiny, ale mladá žena ho napokon presvedčí. A keď sa dozvie pravdu, celý jej život sa obráti hore nohami…

Ukážka z knihy

Dúfala, že polnoc už bude vhodný čas, veď celý Londýn čakal so zatajeným dychom práve na tento večer. Bolo to po prvý raz, čo tajomný Azrael Chambers, vojvoda z Rivenwoodu, otvoril svoje sídlo spoločnosti.
Samotársky plavovlasý aristokrat mal medzi londýnskou smotánkou povesť záhadného muža s temnou, priam strašidelnou rodinnou históriou. Medzi jeho predkov údajne patril aj neslávne známy John Dee, okultista a dvorný astrológ kráľovnej Alžbety. Nebolo teda nijaké prekvapenie — teda aspoň pre ňu —, že s blížiacim sa Halloweenom sa jeho milosť rozhodla usporiadať maškarný ples.
Aj Serena dostala jednu zo žiadaných pozvánok. Tajuplný samotár jej ju nepochybne poslal len zo žartu, súdiac podľa hry na mačku a myš, ktorú spolu hrali posledné mesiace bez toho, aby ich vôbec niekto formálne predstavil.

Rhys Bowen:Toskánske dieťa

Píše sa rok 1944. Keď britskému pilotovi Hugovi Langleymu začne v bojovej akcii horieť zasiahnuté lietadlo, nemá inú možnosť, než zoskočiť s padákom na územie Nemcami okupovaného talianskeho Toskánska. Pri dopade na zem si vážne zraní nohu, no našťastie sa mu dostane pomoci od mladej Talianky Sofie Bartoliovej, ktorá ho ukryje v zničenom kláštore. Do ich nečakaného zblíženia však zasiahne zrada a Sofia záhadne zmizne. Takmer o tridsať rokov neskôr Hugo náhle zomiera a jeho odcudzená dcéra Joanna prichádza na anglický vidiek zariadiť pohreb.

Medzi otcovými vecami nachádza aj list adresovaný Sofii, ktorý sa vrátil neotvorený, a jeho obsah po rokoch odhalí prekvapujúce tajomstvo. Joanna, ktorá sa sama vyrovnáva s hlbokými citovými ranami z nedávnej traumy, sa rozhodne vydať po otcových stopách do toskánskeho mestečka v horách, aby pochopila, čo sa mu v minulosti prihodilo – a možno jej táto cesta pomôže porozumieť i vlastnému životu. Čoskoro však zistí, že niekedy je lepšie nechať minulosť na pokoji…

Ukážka z knihy

Hugo Langley vedel, že zomrie, a pokúšal sa brať túto skutočnosť pokojne. Ľavé krídlo bombardéra Blenheim horelo a plamene oblizovali aj kabínu. Za chrbtom mu ležal navigátor a veliteľ letky Phipps, zrútený na prístrojoch. Po spánku mu spod helmy stekal pramienok krvi. Gunner Blackburn bol už po smrti, zastrelili ho v zadnom priestore pri útoku prvej vlny messerschmittov. Hugo si nebol istý, či nezasiahli aj jeho. Adrenalín mu ešte vždy prúdil telom tak intenzívne, až to nedokázal rozoznať. Sklopil pohľad na nohavice postriekané krvou. Nevedel, či tá krv patrí jemu alebo Phippsovi.

„Dopekla,“ zamrmlal. Nechcel zomrieť takým spôsobom a tak skoro. Kedysi sa tešil, že jedného dňa zdedí Langley Hall i titul a bude sa v okolí radovať z postavenia šľachtica, sira Huga Langleyho. Letmo si spomenul na svoju ženu a syna, ale ich obrazy v ňom nevyvolali veľké city. Manželke bude bez neho dobre. Môže žiť ďalej v Halle s jeho otcom, kým si nenájde iného muža, čo určite urobí. Jeho syn, zvláštny tichý chlapček, je ešte primalý, aby si naňho pamätal. Budú o ňom hovoriť ako o hrdinovi, a pritom je iba prekliaty blázon, ktorý Nemcom robí ľahký terč. Na túto bombardovaciu misiu nemali nikdy vyletieť…

Lucia Sasková: Unesená

Po tragickej smrti rodičov čaká hlavnú hrdinku život, na aký nebola pripravená. Trápia ju vážne finančné problémy, a tak žije od výplaty k výplate a okrem práce nikam nechodí. Hoci nikoho nehľadala, úplnou náhodou jej do života vstúpi príťažlivý muž, ktorý na rozdiel od nej nemá núdzu o peniaze. Zdá sa jej však až príliš dokonalý a najmä príliš záhadný, aby s ním riskovala hlbší vzťah. Čím dlhšie sa s ním stretáva, tým viac znepokojivých otázok si kladie: Prečo sa s ňou Dávid neukazuje na verejnosti? Kde sa skrýva, keď sa neozve niekoľko týždňov? A prečo o svojej práci zaryto mlčí? Naozaj je to len pre jej dobro, alebo je za tým niečo viac? Hlavná hrdinka sa proti svojej vôli postupne ocitá vo svete, v ktorom neexistuje dobro, ale iba zlo, vo svete, v ktorom ide o peniaze a o život – o nič viac, o nič menej. Odrazu nič nie je, ako sa zdá, nikto nie je tým, za koho sa vydáva, a ona sa musí rozhodnúť, na ktorej strane bude stáť.

Ukážka z knihy

Prešli tri dni. Celé tri dni, keď som čakala na telefonát od jediných dvoch ľudí, ktorí mali moje číslo. Zúfalo som kontrolovala mobil, snažila sa dovolať Lukášovi a modlila sa, aby mi zavolal Dávid. Nič z toho sa však neudialo. Obliekla som sa, pod čiapku si ukryla vlasy zviazané v drdole, veľký golier svetra som si vytiahla až pod nos, zhlboka sa nadýchla a vyšla na chodbu. Netušila som, pred kým alebo čím sa skrývam, napriek tomu som to robila. Keď som prechádzala recepciou, priložila som si telefón k uchu a tvárila sa, že som pohrúžená do veľmi dôležitého rozhovoru. Vyšla som na ulicu a kráčala k stanovišťu taxíkov na konci ulice. Posadila som sa do voľného taxíka a nadiktovala vodičovi adresu Dávidovho domu.

Bránka bola zamknutá. O svoje kľúče som prišla niekde medzi týmto domom a pivnicou, kde som prežila najhoršie obdobie života…

Knižný trailer ku knihe Unesená:

Súťaž

Do súťaže o knihy z vydavateľstva Slovenský spisovateľ – Tajomný vojvoda, Toskánske dieťaUnesená sa môžete zapojiť do piatka 1. januára na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi (výherkyni) pošleme všetky tri knihy.