V spolupráci s vydavateľstvom Ikar vám aj tento týždeň prinášame bližší pohľad na knižné novinky, o ktoré môžete navyše aj súťažiť.

Tyler Hamilton a Daniel Coyle: Tajné preteky

Fascinujúca a odvážna spoveď muža, ktorý sa rozhodol odhaliť nechvályhodnú pravdu o svojom milovanom športe s rovnakým odhodlaním, s akým chcel kedysi vyhrať Tour de France. Krátko po vydaní sa Tajné preteky stali bestsellerom New York Times a v závere minulého roka získali cenu za najlepšiu knihu v oblasti športu, ktorú každoročne udeľuje najväčšia anglická Stávková spoločnosť William Hill.

IkarTyler Hamilton – bývalý profesionálny cyklista, náruživý pretekár, medzi jazdcami známy nepochopiteľnou vytrvalosťou a neuveriteľnou schopnosťou znášať bolesť, patril kedysi k najobľúbenejším a najlepším cyklistom na svete. Niekoľko týždňov po tom, čo dosiahol svoj vlastný osobný vrchol – prvé miesto na Letných olympijských hrách 2004 v Aténach, prišiel nečakane koniec jeho úspešnej kariéry. A bol to koniec viac než potupný: uznali ho za vinného z dopingu a udelili mu prísny dištanc. Hamilton v knihe zaznamenáva svoju vzostupnú púť od prvých jázd v pelotóne, ktoré prežíval s naivným nadšením, až do najvyšších sfér tohto nemilosrdného športu. Po prvý raz vo svojom živote otvorene opisuje svoj boj s klinickou depresiou, bez okolkov rozpráva o trýznivých voľbách, aké so sebou prináša rozhodnutie pretekať na svetovej úrovni, a o komplikovanom vzťahu s Lanceom Armstrongom.

Na knihe Tajné preteky spolupracoval Daniel Coyle, autor bestsellerov Lance Armstrong’s War (Armstrongova vojna) a The Talent Code (Kód talentu). V priebehu dvoch rokov absolvoval Coyle viac ako dvesto hodín rozhovorov s Hamiltonom a nezaujato sa porozprával s mnohými jeho tímovými kolegami, rivalmi aj priateľmi. (Preklad Patrik Roľko.)

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom i internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do do stredy 9. októbra 12.00 h  odpovedať na otázku: V akom športe vynikal Tyler Hamilton?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Mário Marko.

Jonas Jonasson: Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

„Ak nemáš čo povedať, čuš!“

Po prečítaní tejto knihy neveriacky krútite hlavou a pýtate sa: „Akú fantáziu, do čerta, musí mať jej autor?“ Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol určite len tak ľahko nezmizne z vašej knižnice. Alebo áno?

storocny_starcek„Nemal som sto rokov po celý život. Je to pre mňa celkom nové.“

Allan Klarsson má sto rokov, a čuduj sa svete, na umretie sa necíti –  i keď, povedzme si úprimne, od muža v jeho veku sa to očakáva. Nikdy nepatril k náročným ľuďom, „chcel posteľ, poriadne jedlo, niečo robiť a v pravidelných intervaloch kvapku pálenky“. A ako to už býva, just dostal viac.

„Rozmýšľam o jednej veci,“ povedal Allan.

„Čo?“ nahnevane sa spýtal Stalin.

„Nechceli by ste si oholiť tie fúzy?“

Tým sa večera skončila, pretože tlmočník omdlel…

Láskavý humor a situácie, v ktorých sa hlavný hrdina ocitá, vás úprimne rozosmejú, lebo hoci sa o to nijakým zvláštnym spôsobom nepokúša, ocitá sa v centre udalostí, čo menia dejiny. Stretol sa s Francom, Trumanom, Mao Ce-tungom, Stalinom a Churchillom. Osobne poznal prezidentov Johnsona a de Gaulla. Prežil gulag, zachránil život Einsteinovmu nevlastnému bratovi, pôsobil ako agent CIA, Rusom prezradil návod na zostrojenie atómovej bomby, prešiel Himaláje a objavil recept, ako z kozieho mlieka vyrobiť pálenku (na tento objav bol obzvlášť hrdý). Pritiahnuté za vlasy? Na prvý pohľad možno, autor však udalosti dávkuje v stráviteľných množstvách a vy mu to zhltnete aj s navijakom.

„S nevinou je to všelijako, podľa toho, z čej perspektívy sa na to pozeráte.“

V knihe sa prelína minulosť s prítomnosťou. Storočný starček, ktorý ušiel z domova dôchodcov, sa v malom mestečku stal senzáciou. Pátra po ňom polícia a investigatívni novinári. Z jeho zmiznutia má úprimnú radosť asi len sestra Alice, ktorá bola s Allanom na nože od prvej chvíle, keď sa jej opýtal, či sa „človek bez jej dovolenia môže vysrať“.

„Na dobrodružstvo nikdy nie ste starý.“

Veru nie. Ani na krádež kufra s 50 miliónmi, ani na boj so zločineckým gangom alebo skamarátenie sa so slonom. Pardon, slonicou. A dokonca nikdy nie ste starý ani na manželstvo. Allan sa ženil, keď dovŕšil 101 rokov. S Amandou sa „mali vždy o čom rozprávať a za ruky sa držali obzvlášť pevne. Kvôli rovnováhe“.

„Nič nie je večné, možno iba všeobecná hlúposť.“

(Zo švédskeho originálu preložila Jana Melcerová.)

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom i internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do stredy 9. októbra 12.00 h odpovedať na otázku: Odkiaľ ušiel storočný Allan Klarsson?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Pavol Sokol.