Osudy piatich rodín na pozadí súčasného diania v príbehu Skúšky, sugestívna výpoveď  herečky židovského pôvodu Dalmy Špitzerovej v románe Moje javisko Svet aj odpoveď na to, ako sa vymaniť z kolotoča frustrácie, smútku a hnevu v knihe Vedomie vlastnej hodnoty. Knihy, o ktoré môžete súťažiť.

Táňa Keleová-Vasilková: Skúšky

„V príbehu zachytávam osudy piatich rodín na pozadí súčasného diania. Pandémiu koronavírusu, ktorá mnohé zmenila, nevynechávam. Možno si pomyslíte, že som mala, lebo jej všetci máme plné zuby. Lenže žijeme to a ja v svojich príbehoch už roky zachytávam náš reálny život. Podstatné v mojom príbehu je však všetko to, čo dláždi cestičku našich dní, bez ohľadu na to, či existuje koronavírus, alebo nie. Láska a neláska, problémy a neproblémy, šťastie a nešťastie… V časoch, keď ľudí ovplyvňuje pandémia, zákazy a nekonečné zmeny, je všetko oveľa ťažšie a komplikovanejšie. Ako si moji hrdinovia so zmenami poradia? Ako ich zvládnu? Príjmu ich alebo nie? A čo to urobí s ich vzťahmi? Všetci sú vystavení skúškam, na ktoré sa neprihlásili, o ktoré nestáli,“ hovorí Táňa Keleová-Vasilková o svojej knihe Skúšky a ešte dodáva:  „Knihu som písala výnimočne na chalúpke, v čase, keď bol zavretý svet a naša rodina žila všetko to, čo ostatné rodiny. No napriek náhlym zmenám som vedela, že chcem, musím písať: a tak som sa do toho pustila…“

Ukážka z knihy

„Myslíš, že na tú lyžovačku pôjdeme?“ vystrelí Nataša otázku na manžela, ktorý si práve spolu so synom sadá k večeri.
„Iste nie,“ zareaguje Peter. Dušan naňho hodí otrávený pohľad. Akoby vravel: čo ty môžeš vedieť? Niekedy sa mu to stáva… a Nataša si tajne myslí, že to súvisí s manželovým starnutím. S nejakým komplexom. Jednoducho v tom duchu, že keď už nebude mladší a vyšportovanejší a ktovie čo ešte, tak aspoň bude múdrejší. Jasné, že to často aj platí… ale niekedy aj nie. Vtedy vznikajú doma dusné situácie. Veď dnešní mladí ľudia majú prehľad o toľkých veciach, o ktorých naša generácia v ich veku ani len netušila… aj keď, samozrejme, skúsenosti ešte nie. A práve na tomto fakte stavia Dušan svoju pozíciu múdrejšieho. Nataši tým niekedy parádne lezie na nervy… a stáva sa, že si musí poriadne zahryznúť do jazyka, aby nevybuchla. Nie vždy sa jej to podarí…
„Prečo by sme nemali?“ začuduje sa Dušan. Akoby neexistoval žiaden problém… akoby záhadný vírus COVID-19, ktorý sa šíri svetom, nepozabíjal už tisíce ľudí. To je celý on! pomyslí si Nataša a v duchu si povzdychne. Nechce vidieť daný problém… pretože ak by ho videl, mohol by mu narušiť plány. No, bohužiaľ, nielen jemu… Nataša sa na lyžovačku v Dolomitoch tešila už od Nového roku, lenže ich dovolenka začína byť, napriek manželovmu sebavedomému vyhláseniu, veľmi ohrozená. Vie to. Sleduje správy, číta internet…

Z knihy číta Dado Nagy:

 

Andrea Coddington: Moje javisko Svet

Herečka židovského pôvodu Dalma Špitzerová bola do posledného dychu dáma. Prežila vojnu, pracovný tábor v Novákoch aj režim, ktorý jej bránil v realizácii. Nič ju však nezlomilo. Nikdy sa nesťažovala, silná vôľa a obdivuhodná trúfalosť ju posúvali vpred. Život si režírovala ako divadelné predstavenie, lebo sen stať sa hereckou hviezdou sa jej nenaplnil podľa predstáv. Verila, že ju v mnohých situáciách zachránila krása, a ak jej nesadli kulisy či vedľajšie postavy, dotvorila si ich. Dalmina výpoveď je plná detailov o živote na hrane, všadeprítomnej smrti, o láske, nádeji a pravde, ktorá sa môže ľahko prekrútiť.

Moje javisko Svet – Andrea Coddington:

Ukážka z knihy

Boli štyria, mladí, agresívni a sebavedomí. Dvere rozkopli s takou zvlčilou samozrejmosťou, že som sa ihneď modlila, nech je to jediná ujma. Hučali na prestrašenú mamu, ktorá sa v panike snažila utíšiť môjho mladšieho kvíliaceho brata Ernesta.
„Prišli sme si zobrať, čo ste si nahrabali,“ kypela im pena z papúľ. Mama ani necekla, všetkých nás schovala za seba do kuchyne.
Vyhrabala v sebe zvyšky dôstojnosti presvedčená, že sa ich besnenie rýchlejšie skončí.
„Kde schovávaš porcelán, židuľa smradľavá?“ pristúpil k nej jeden nechutný a čižmou rozkopol sekretár, ktorý držal pokope už len silou vôle. Na zem sa razom vysypal mamin prenádherný tanierový servis. Rozplakala som sa a z očí sa mi rinuli veľké slzy.
„Zlato, zlato nemáš?“ kričal druhý.
„Nemám nič.“
„Ani v hube?“ chytil jej drsne tvár a rozďavil ústa.
Chcela som ho zastaviť, ale od strachu som sa ani nepohla, iba plač som neovládala.
„Kurva židovská, drž hubu!“ strelil mi gardista také zaucho, že ma hodilo o stenu.
Z nosa sa mi pustila krv a možno som mala aj otras mozgu, lebo na chvíľu sa mi zahmlilo pred očami. Mama by bola aj z kože vyskočila, len keby mohla vymeniť moje ubolené líce za svoje.
Proti hrubej sile sme boli bezbranní, ale vtedy, nad porozhadzovanými skriňami, pošliapanou bielizňou a zakrvaveným svetrom, som sa zaprisahala, že plačem posledný raz.

Z knihy číta Lucia Vráblicová:

 

Stefanie Stahl: Vedomie vlastnej hodnoty

Vlastné ja, hodnota a vedomie – tieto tri slová znamenajú vnútorné presvedčenie, ktoré je rozhodujúce pre spôsob života a spokojnosť človeka so svojim životom, aj so sebou samým. Sebavedomie do veľkej miery ovplyvňuje ako sa správame a ako sa cítime. Veľakrát sa ľudia mylne domnievajú, že ich hodnota je priamo úmerná ich úspechom vo vzťahoch alebo v pracovnej sfére, sú sklamaní a plní bezmocnosti.  Čím sa líši sebavedomý človek od človeka s nedostatočným sebavedomím? Odpoveď na túto otázku je prekvapivo jednoduchá. Sebavedomý človek sa akceptuje aj so svojimi slabosťami. Naopak neistý človek nedokáže svoje slabé stránky prijať, alebo ich berie príliš vážne. Neistí ľudia sú zameraní na nedostatky. Čo s tým? Terapeutka Stefanie Stahl vo svojej knihe Vedomie vlastnej hodnoty vysvetľuje, ako sa vymaniť z kolotoča frustrácie, smútku a hnevu a ako opäť získať dobrý pocit zo samého seba.

Ukážka z knihy

Nájdite si cestu k sebe!
Mnoho neistých ľudí má problém s definíciou toho, kým vôbec sú, prípadne čo definuje ich osobnosť. Nie sú si svojou identitou istí. Tento problém súvisí s vlastnými skúsenosťami z detstva. Museli sa (aspoň čiastočne) podriadiť, aby sa páčili rodičom. To platí najmä vtedy, keď očakávania rodičov nevzali do úvahy charakter a schopnosti dieťaťa.  Ak rodičia napríklad očakávajú, že ich dieťa musí byť poslušné a nesmie prejaviť akýkoľvek hnev, tak sa dieťa naučí potláčať svoju prirodzenú agresivitu. Taký človek má potom aj ako dospelý problémy pri zvládaní svojej agresivity. Jeho agresivita sa môže prejaviť v prípade pitia alkoholu, pretože preň stráca nad sebou kontrolu. Keď sa napije , bije svoju ženu a všetok nahromadený hnev (na svoju matku( si vybije na nej. Len čo je opäť triezvy, veľmi sa hanbí a prisahá manželke, že to už viac neurobí – až do nasledujúceho razu. Tento človek nezačlenil svoje zážitky z detstva a svoju agresivitu do vlastného sebaobrazu.

Súťaž

Do súťaže o knihy Skúšky (Ikar, 2021), Moje javisko Svet (Ikar, 2021) a Vedomie vlastnej hodnoty (Noxi, 2021), sa môžete zapojiť do soboty 19. februára 2022 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk.  Vyžrebovanému výhercovi alebo výherkyni pošleme všetky tri knihy.