Tri romány od troch svetoznámych autoriek. Pútavý príbeh z austrálskeho vnútrozemia, skvelá detektívka aj sexy triler. Spríjemnite si čítaním zostávajúce dni prázdnin. 

Tamara McKinley: Dcéry vetra

Vzťah mladej veterinárky Claire s rodičmi a sestrou Aliciou nebol nikdy jednoduchý. Keď ju však jej charizmatická prateta Aurelia súrne zavolá zo Sydney domov na dobytkársku farmu, Claire tuší, že ide o veľa. A naozaj. Ak by jej rodina naďalej skrývala hriechy minulosti, mohlo by ju to celkom zničiť. A tak sa jej matka Ellie musí vrátiť k boľavým spomienkam a dcéram prezradiť, ako vo svojich štrnástich rokoch za dramatických okolností stretla dvojčatá Joea a Charlieho, ktoré jej zasiahli do života ako nikto pred nimi či po nich. Čo také zažil tento trojlístok, že to vrhá dlhé tiene až na ďalšiu generáciu?

Svetoznáma britská spisovateľka Tamara McKinley je autorkou mnohých rodinných ság odohrávajúcich sa v jej rodnej Austrálii. Jednou z nich je aj román Dcéry vetra, pútavý príbeh z austrálskeho vnútrozemia, kde sa v pestrom kaleidoskope majstrovsky vykreslených postáv prelína dnešok s včerajškom a rozuzlenie prekvapí aj toho najnáročnejšieho milovníka záhad.

Ukážka z knihy

Ellie sa vrátila do prítomnosti, prekvapená, ako rýchlo sa deň zmenil. Obloha bola tmavá, sivá, oblaky zatienili slnko, prvé ťažké kvapky dažďa jej zmáčali blúzku aj džíny. Rýchlo si obliekla bundu a zatiahla zips až po bradu. Triasla sa, no nezapríčinil to chladný vietor. Zľakla sa pri pomyslení, že musí zliezť nadol, lebo dážď vyhladil skaly  a tie sa teraz ligotali ako eben. Dostať sa dole nebude ľahké.

Obzrela sa, zvažujúc, či radšej neprečká dážď v jaskyni. Môže však trvať hodiny, môže pršať celú noc, a vysielačku nechala v dodávke! Nemá na výber – musí zísť dolu.

„Som ja ale hlupaňa,“ zamrmlala, keď vyliezla spod previsu a stúpila na miesto, ktoré sa jej zdalo bezpečné. „Vedela som, že sa znova rozprší, a len som tam vysedávala a snívala, akoby som stratila rozum.“

Potom sa silno chytila mokrého kameňa a nenáhlivo, postupne zliezajúc nadol, hľadala pevný bod, na ktorý by sa postavila. Jeden chybný krok a zletí dolu.

Agatha Christie: Nemý svedok

Keď bohatá stará dáma Emily Arundellová nešťastne spadne zo schodov, všetci ju presviedčajú, že na vine je jej nezbedný foxteriér Bob, ktorý na schodoch nechal gumenú loptičku. Čím dlhšie Emily o svojom páde premýšľa, tým si je istejšia, že niekto z jej chamtivých príbuzných sa ju pokúša zabiť. Napokon sa so svojimi podozreniami zverí slávnemu detektívovi Herculovi Poirotovi. Jej list zo 17. apríla sa však záhadne oneskorí a dostane sa k nemu až koncom júna. Vtedy je Emily Arundellová už takmer dva mesiace mŕtva…

Skvelý detektívny román Nemý svedok vyšiel v novom vydaní pri príležitosti storočnice tvorby legendárnej Agathy Christie a stých „narodenín“ jej nemenej legendárneho hrdinu, geniálneho súkromného detektíva Hercula Poirota.  Daily Mirror o románe napísal: Toto je kniha, ktorá nadchne všetkých milovníkov napínavých detektívnych príbehov. Agatha Christie sa v nej predstavila v tej najlepšej forme.

Ukážka z knihy

Nie, pomyslel som si, keď som sa náhlil za Pirotom, už o tom niet pochýb. Slečnu Arundellovú zavraždili a Theresa to vie. Ale bola vrahyňou ona sama, alebo existuje iné vysvetlenie?

Je isté, že sa bojí. No bojí sa o seba, či o niekoho iného? Mohol by ten niekto byť tichý, pedantný mladý lekár s pokojným povzneseným správaním?

Zomrela stará dáma na umelo vyvolanú chorobu?

Do určitej miery všetko do seba zapadalo – Donaldsonove ambície, jeho presvedčenie, že Theresa po tetinej smrti zdedí peniaze. Dokonca aj skutočnosť, že v ten večer, keď sa nehoda stala, bol u nich na večeri. Aké jednoduché by bolo nechať otvorené niektoré okno, vrátiť sa uprostred noci a uviazať nad schodiskom vražednú niť. Ale kto zatĺkol ten klinec?

Nie, musela to spraviť Theresa, jeho snúbenica a spoluvinníčka. Pokiaľ pracovali spolu, celá vec sa javila dostatočne jasná. V tom prípade by tam niť zrejme uviazala Theresa. Prvý, neúspešný zločin mala na svedomí ona. Druhý, úspešný zločin bol oveľa vedeckejšie majstrovské dielo doktora Donaldsona.

Sandra Brown: Voľný pád

Keď pre nepreniknuteľnú hmlu na americkom východnom pobreží skolabuje doprava na zemi aj vo vzduchu, jediný, kto si trúfne sadnúť do kokpitu lietadla, je Rye Mallett. Je to skúsený a nebojácny profesionálny pilot, ktorý vždy dopraví všetko tam, kde je potrebné, a načas. Podujme sa doručiť tajomnú čiernu schránku do mestečka v severnej Georgii, kde na ňu už netrpezlivo čaká istý doktor Lambert.

Po núdzovom pristátí v neďalekom lese, spôsobenom pokusom o sabotáž, striehne na Malletta ďalšie nemilé prekvapenie: namiesto jeho klienta sa pri lietadle zjaví neznáma žena, ktorá sa predstaví ako Brynn O´Nealová a dožaduje sa vydania schránky. Rye odmietne, a tak sa chtiac-nechtiac zapletie do mimoriadne nebezpečnej hry. Zásielku totiž treba doručiť čo najskôr a očividne ju chce získať aj niekto iný – niekto, kto by bol pre ňu ochotný aj vraždiť…

Strhujúci príbeh Voľný pád od autorky svetových bestsellerov Sandry Brown prináša neodolateľnú zmes napätia a erotiky. Aj preto dostal prívlastok sexy triler. Vlani tejto úspešnej americkej spisovateľke vyšli vo Vydavateľstve Slovenský spisovateľ dva romány Krvavé spomienky a Zrada.

Ukážka z knihy

Frustrovaný Blesk zahryzol do nezapálenej cigary a žul ju medzi zažltnutými zubami. V priestoroch základne sa fajčiť nesmelo. Jeho pravidlá. Ale aj jeho cigary. Preto vždy keď mu ktosi robil zbytočné problémy, nejakú hrýzol. Tak ako teraz.

„Žiadny ozajstný pilot by mi tu nemrnčal pre trošku hmly,“ povedal.

Letec naňho škaredo pozrel. Fajn. Blesk aspoň v duchu uznal, že to bolo o čosi viac než obyčajná hmla. Takúto ešte nikdy nikto živý nevidel. Keď sa dnes obyvatelia atlantického pobrežia prebudili, zistili, že celé ich mestá zahalil nepreniknuteľný závoj, ktorý mimoriadne komplikoval dopravu a spôsobil všeobecný zmätok v celej východnej tretine USA. Navyše to vôbec nevyzeralo, že by sa chcel zdvihnúť.

Kanál s predpoveďami počasia mal takú sledovanosť ako nikdy. Meteorológovia z toho úkazu pomaly chytali závraty. Jeden používal prívlastok „biblické“, druhý zase „epochálne“. Blesk si nebol istý, čo to znamená, ale znelo to dosť hrozivo. Preňho tá prekliata hmla znamenala hlavne to, že prichádzal o tržby.

Na atlantskom letisku Hartsfield-Jackson a ďalších veľkých letiskách vo viac ako desiatich štátoch zrušili všetky osobné aj nákladné lety. Práve na Deň vďakyvzdania, keď sa takmer každý človek snažil dostať z jedného miesta na nejaké iné. Blesk predpokladal, že potrvá aspoň do Vianoc, kým sa vymotajú z toho chaosu, ale to, našťastie, nebola jeho starosť…

Súťaž

Do súťaže o knihy Vydavateľstva Slovenský spisovateľ – Dcéry vetra, Nemý svedok a Voľný pád sa môžete zapojiť do nedele 23. augusta na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovaný výherca alebo výherkyňa získa všetky tri knihy.

SÚŤAŽ❗️Prázdniny zanedlho končia, no čas na čítanie nekončí nikdy. Posledné dni prázdnin a pomaly už aj končiaceho sa…

Uverejnil používateľ BBonline.sk Utorok 18. augusta 2020