Pravidelné súťaže s vydavateľstvom Ikar pokračujú na portáli BBonline.sk aj v poslednom týždni pred Vianocami, a tak môže výhra potešiť nielen vás, ale možno i vašich blízkych.

Koethi Zanová: Zoznam zákazov

zoznam_zakazovNajlepšie priateľky Sarah a Jennifer sa celé roky riadia zoznamom, ktorému hovoria Zoznam zákazov. Sú to pravidlá, ktorých sa musia za každú cenu držať, aby sa vyhli nebezpečenstvu. Napriek svojim vycibreným inštinktom však jedného večera nasadnú do nesprávneho taxíka a to má pre ich život tragické následky. Tri roky ich s ďalšími dvoma dievčatami väzní v pivnici šialenec so sadistickými sklonmi.

Po úteku zo zajatia Sarah strávi nasledujúcich desať rokov vo svojom byte, takmer z neho nevychádza. Zotavuje sa z utrpenia a usiluje sa vrátiť do normálneho života. Osamelá sa skrýva pod novým menom a nie je schopná zmieriť sa s faktom, že jej najlepšia priateľka Jennifer sa z pivnice nevrátila. Ich únosca však čaká na podmienečné prepustenie a Sarah už ďalej nemôže ignorovať zvrátené listy, ktoré jej posiela z väzenia. Akoby jej v nich ponúkal záhadné odkazy, ktoré môže pochopiť len ona. Ak by sa však ukázali ako reálne, mohli by ho udržať za mrežami.

Sarah sa napokon rozhodne vzoprieť svojmu strachu a čeliť aj nepochopiteľnej nevraživosti ďalších dvoch obetí. Na vlastnú päsť sa vydáva pátrať po minulosti. Ocitne sa vo svete plnom zvráteností, narazí na tajný spolok a záhadný výskum zaoberajúci sa mučením. Postupne odhaľuje záhadu, ktorá je oveľa desivejšia ako jej najhoršie predstavy. (Z anglického originálu preložil Henrich Chládek.)

[youtube HJAZRrOcy58 640 390]

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom i internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do stredy 18. decembra 15.00 h odpovedať na otázku: Do čoho nasadnú priateľky Sarah a Jennifer?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Petra Pajtášová.

Katarína Tholtová: Papierové bábiky

Papierove babiky_19 preb:prebMladá Anna si jedného dňa zbalí najnutnejšie veci a odíde z domu, od rodiny aj zo školy. Nasťahuje sa do obľúbenej kaviarne, kde sa skryje pred svetom, aby sa vyrovnala so stratou svojej lásky. Pracuje ako čašníčka a príbehmi o návštevníčkach kaviarne, o zamilovanej študentke Zuzke a ostýchavej škôlkarke Katke, sa prihovára bývalému priateľovi. Prezrádza mu všetko to, čo nedokázala vysloviť nahlas. Škôlkarka Katka sa hanbí pred dospelými aj pred rovesníkmi a uzatvára sa do vlastného sveta, do sveta papierových bábik, ktoré si sama vystrihuje. V ňom sa dá vyriešiť každý problém, stačí mať bohatú predstavivosť. Tú Katka má a dúfa, že ju ochráni pred čertom, ktorý jej chce zobrať dušu, a že jej pomôže prehovoriť opatrovateľku, aby ju vzala do záhadnej krajiny zázrakov. Zuzka sa zaľúbi do Vincenta, vášnivého čitateľa. Toho beatnická literatúra odláka študovať až do ďalekej Kalifornie. Plánuje sa odsťahovať už o niekoľko mesiacov. Zuzka to vie a túži, aby neodchádzal alebo ju zobral so sebou. To by však musela vystúpiť so svojej uzavretosti a povedať, čo skutočne chce a čo cíti. A niekedy nie je nič ťažšie. Pozorný čitateľ zistí, že všetky tri postavy – Anna, Katka i Zuzka – sa zlievajú v jednu…

Papierové bábiky sú moje detstvo…

Katarína Tholtová, víťazka 1. ročníka literárnej súťaže Mám talent, debutovala knižkou Nočné motýle (2010). Papierové bábiky sú jej druhou knihou. Študuje psychológiu. V septembri mala 26 rokov… A my sme jej položili niekoľko otázok.

Prečo práve papierové bábiky?

Papierové bábiky sú moje detstvo. Kreslila a vystrihovala som ich ostošesť. Ako názov knižky sa mi spočiatku nepozdávali, no potom mi to akosi všetko zapadlo do seba. Zistila som, že sa mi hodia, že sa za nimi môže skrývať mnoho významov, že je to krásna metafora. Preto sa z papierových bábik stali Papierové bábiky.

Katarína TholtováBola si ako dieťa hanblivá?

Jednoduchá odpoveď – áno. Bola som a zostala som hanblivá. A aj budem, asi navždy. Musím s tým však bojovať, v škole bolo treba prezentovať referáty, v práci sa tiež všeličo nájde, okolo knižiek prezentácie v kníhkupectvách, televízia, rozhlas… Samé nástrahy pre introverta, čo by najradšej sedel v kúte, kam naňho nikto nedovidí.

Kde si prežívala svoje detstvo?

Doma v Bratislave, na chalupách na Záhorí a vo Vychylovke, na dovolenkách v Chorvátsku, na Železnej studienke, v zoologickej a botanickej záhrade, v dramatickom, aranžérskom, hudobnom, chovateľskom, autorskom a tanečnom krúžku… A stále trochu aj vo vlastnom svete, o ktorom teraz píšem uvoľnene a bez hanby, s istou sebairóniou, no nikdy sa ho nevzdám.

Mala si nejaký špeciálny dôvod na to, že si sa rozhodla študovať psychológiu?

Vraj psychológiu idú študovať tí, ktorým trochu šibe… Môže to byť pravda alebo, pravdaže, vtip. No neurážam sa, keď počujem podobné žarty, podobne ako sa nemôžem urážať, keď počujem vtipy o ženách, lebo som z tých, čo nevedia poriadne šoférovať, majú takmer neexistujúce orientačné schopnosti a nevedia, čo chcú, ale chcú to hneď. No psychológia ma vždy zaujímala, zaujímajú ma ľudia, ich pocity, vnútorné konflikty, motívy, všetko, čo sa v nich deje. Vlastne nechápem, prečo sa ktokoľvek rozhodne študovať čokoľvek iné.

Mala si pri písaní bábik nejaký „systém“? Napríklad ráno hodinu a večer dve?

Nie. Kto videl môj pracovný stôl, vie, že systém nemám v ničom…

Čo robíš, keď nič nerobíš a ani nepíšeš?

Keď nič nerobím, prehováram sama seba, že by som niečo robiť mala. Väčšinou sa neprehovorím. Sedím na gauči, čítam si, pozerám filmy a seriály, pozorujem moje tri vtáčiky…

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom i internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do stredy 18. decembra 15.00 h odpovedať na otázku: Čo študuje autorka knihy Papierové bábiky?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Petra Tišliarová.