Nové knihy pre deti aj príbeh Exupéryho snúbenice, ktorá hľadala šťastie v Budmericiach pre rodičov, ktorí budú mať čas na čítanie práve vďaka tomu, že deti zaujmú krásne nové knižky. Zapojte sa do súťaže a môžu byť vaše!

Zo severských hôr cez Topánkovo až po svet lesných zvieratiek

Nové knižky pre deti určite zaujmú aj rodičov. Skrývajú v sebe totiž nostalgiu a krásy severských lesov v titule Zbojníkova dcéra Ronja, dobrodružstvá zo sveta fantázie vo Vojne v Topánkove a spojenie veselých básničiek s príjemnými lesnými ilustráciami vo veľkoformátovej knižke Vyberte sa spolu s nami do lesa za zvieratkami.

Astrid Lindgrenová: Zbojníkova dcéra Ronja

Astrid Lindgrenová, švédska autorka klasických príbehov detskej literatúry, nie je známa len vďaka Pippi Dlhej Pančuche. Okrem Vily Vilôčky, Bullerbynu či Lönnebergy vytvorila aj čarovný lesný svet, v ktorom žije Ronja. Odvážna hrdinka sa spolu so svojim kamarátom Birkom snaží o zmierenie ich rozhádaných rodín. V odľahlých severských lesoch plných divožienok a chlpazlíkov, natrafia na množstvo dobrodružstiev. Kniha vyšla prvýkrát vo Švédsku v roku 1981 a príbeh si zaslúžil aj niekoľko filmových spracovaní. Slovenským divákom môže byť známy napríklad japonský seriál Ronja, dcéra lúpežníka, ktorú cez leto vysielala RTVS. Nové vydanie knihy s pôvodným prekladom Jany Rakšányiovej je doplnené ilustráciami od Ilon Wikland.

Liz Pichon: Vojna v Topánkove

Autorka úspešnej série o Tomovi Gatesovi prichádza s novou knihou, ktorá poodhalí svet našich topánok. Liz Pichon, s humorom sebe vlastným, opisuje mesto Topánkovo, v ktorom všetci obyvatelia netrpezlivo očakávajú udeľovanie prestížnej ceny Zlatá topánka. Wiola Widláková, majiteľka najväčšej továrne na topánky, urobí čokoľvek, aby ju vyhrala. Ak sa jej podarí zmocniť lietajúcich topánok, prvú cenu má zaručene vo vrecku. Napínavý príbeh plný hravých ilustrácií zaručene zabaví aj tých, ktorí sa knižkám zatiaľ vyhýbajú.

Rachel Piercey: Vyberte sa spolu s nami do lesa za zvieratkami

Knižka pre menšie deti, ideálna na čítanie spolu s rodičmi. Krátke básničky popisujú zvieratká pri rôznych činnostiach v lese a príjemné ilustrácie zaujmú malých zvedavcov pri ich hľadaní. Dozvedia sa, ako zvieratká žijú, čo robia a ktoré sú ich obľúbené miesta. Ilustrácie sú rozdelené podľa ročných období a zachytávajú rôzne aktivity typické pre danú časť roku. Lesné zvieratká tak môžeme nájsť na pikniku, plávať v rybníku alebo zabávať sa zimnou guľovačkou. Autorkou knihy je Rachel Piercey a o ilustrácie sa postarala Freya Hartas. Slovenský preklad pripravila Mária Štefánková.

Eva Maliti Fraňová: O príjemných pocitoch

Ženatí muži odjakživa milujú vydaté ženy a vydaté ženy ženatých mužov, ináč to nejde, ak nechceme celkom otupieť a žiť bez lásky…

Budmerický kaštieľ je dejiskom nového románu slovenskej autorky Evy Maliti Fraňovej, v ktorom vzťah francúzskej spisovateľky a grófa Pálffyho poznačili historické udalosti 20. storočia.  Autorka opisuje Louise de Vilmorin, umelkyňu, ktorej snúbencom bol v mladosti Antoine de Saint-Exupéry, no sama zasnúbenie zrušila. V románe spoznáva Louise grófa Pavla Pálffyho de Erdöd a ich stretnutie sa dá označiť za lásku na prvý pohľad. Spoločne pricestujú do Budmeríc a v kaštieli, ktorý svojim štýlom pripomína francúzske historické sídla, strávia obdobie rokov 1937 až 1943. Ich harmonické spolunažívanie je dramaticky narušené udalosťami druhej svetovej vojny.

Vzťah intelektuálky a slobodomyseľného grófa je síce umeleckou fikciou, no autorka pri jeho písaní využívala rôzne dobové zdroje, ktoré potvrdzujú, že dvojica naozaj v kaštieli istý čas žila. Čerpala z memoárov, odbornej literatúry a vtedajšej tlače, aby v knihe predstavila nielen romantický vzťah, ale zároveň odkryla osudy potomkov hornouhorských šľachtických rodov v 20. storočí.

Ukážka z knihy

Napokon vedela, že sa z depresie dá vypísať a písanie môže byť na skľúčenosť dobrou terapiou. A keď sa zamyslela nad tým, čo jej vravel, uvedomila si, že by možno chcel, aby písala o ňom ako o svojej najväčšej radosti , aj mu to so smiechom povedala, ale opravil ju: „Nie o mne, myslel som, že by si mohla napísať o nás.“ Porkútila hlavou, bolo jej jasné, že o radosti písať netreba. Načo o nej písať, radosťou je pre ňu samotné písanie.  Možno napíše o niečom celkom nepríjemn om a smutnom, premýšľala.

Od tvorivého vzrušenia zle spala a v ich honosnom hoteli jej prekážala raz perina, čo ju ťažila, hoci bola ľahká ako pierko, inokedy zase uteráky, ktorými sa nedalo dosucha poutierať, vždy si našla niečo, čo jej pokazilo náladu. Našťastie tým rozlaďovala len samu seba, nesekírovala Paula, ani personál, čo by bolo pre inú ženu najjedonoduchšie. A Paul, ktorý toto všetko vnímal, hoci nie celkom chápal, radšej zavolal do kaštieľa, aby po nich čím skôr prišiel šofér Vilo.

Súťaž

Do súťaže o knihy vydavateľstva Slovart Zbojníkova dcéra Ronja, Vojna v Topánkove, Vyberte sa spolu s nami do lesa za zvieratkami a O príjemných pocitoch sa môžete zapojiť do nedele 7. novembra 2021 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi (výherkyni) pošleme všetky štyri knihy.