Nekorunovaný kráľ severských krimi románov a jeho nový triler a gitarový mág Jimi Hendrix a jeho životný príbeh. Knižné novinky, ktoré môžete vyhrať.

Jo Nesbø: Polícia

Nájdite motív a máte vraha. V nemocnici v Osle leží zranený človek v kóme. Polícia ho prísne stráži a nikto sa nesmie dozvedieť jeho meno. V tom istom čase nájdu zabitého policajta na mieste, kde bola v minulosti spáchaná vražda, ktorú neúspešne vyšetroval. Keď k nemu pribudnú ďalší dvaja zavraždení kolegovia, je jasné, že nejde o náhodu. Všetkých zabili mimoriadne brutálnym spôsobom a spájajú ich nevyriešené prípady z minulosti. Kto trestá políciu za zbabrané vyšetrovania? Neexistujú žiadne stopy a ani najlepší policajný inšpektor Harry Hole nie je k dispozícii…

PolíciaCelosvetovo úspešný spisovateľ Jo Nesbø sa aj na Slovensku zaradil k najpredávanejším zahraničným autorom vydávaným v Ikare. Na sklonku minulého roku dosiahol predaj jeho kníh v slovenskom preklade viac ako 110 tisíc výtlačkov. Autor sa preslávil sériou kriminálnych románov v hlavnej úlohe so svojráznym inšpektorom Harrym Holem. Triler Polícia je desiatym pokračovaním. Jo Nesbø v tomto románe opäť rozvíja príbeh o ľudskej zlobe, do ktorého vtiahne nielen obete a políciu, ale bravúrnym spôsobom aj svojich čitateľov.

Ukážka z knihy:

„Myslela som si, že to tetovanie mal dávno predtým, než ho zabili.“

„To by som netvrdil.“

„Ako to myslíte?“ Katrine študovala línie kresby.

„Vytetoval som mu ho až po smrti.“

Zdvihla zrak. Pohľad naďalej upieral na jej blúzku. „Vy tvrdíte, že ste Valentina tetovali až po smrti?“

„Katrine, nepočujete? Valentin nie je mŕtvy.“

„Ale… kto…?“

„Dva gombíky.“

„Čo?“

„Rozopnite si dva gombíky.“

Rozopla si tri. Rozhalila blúzku. Ukázala mu podprsenku s ešte vždy vztýčenou bradavkou.

„Bol to Judas.“ Hovoril zachrípnutým, neistým hlasom. „Tetoval som Judasa. Valentin ho tri dni držal v kufri. Už len to, že ho napchal do kufra… Ach…“

„Hovoríte o Judasovi Johansenovi?“

„Všetci si mysleli, že ušiel, no Valentin ho ubil na smrť a zbalil do kufra. Nikto nebude hľadať chlapa v kufri, však? Valentin si ho tak podal, že sám som pochyboval, či to je Judas. Rozmlátil ho na fašírku. Mohol to byť ktokoľvek. Ako-tak sa zachovala len hruď, kam som mal urobiť tetovanie.“

(Z nórskeho originálu preložil Jozef Zelizňák.)

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom aj internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do štvrka 29. mája odpovedať na otázku: Ako sa volá hlavná postava v sérii kriminálnych románov autora Jo Nesbø?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Júlia Lagová.

Jimi Hendrix: Začať od nuly

Narodil sa 27. novembra 1942 v Seattli. Na gitaru sa naučil hrať už ako teenager a vyrástol na jedného z najlepších gitaristov všetkých čias. Zomrel v roku 1970 ako 28-ročný. Mnohí hudobní historici ako aj fanúšikovia považujú Hendrixa za najvplyvnejšieho a najtalentovanejšieho gitaristu v dejinách rocku a za kultúrnu ikonu. Teraz vychádza jeho vlastný životný príbeh.

IkarAutorom tejto knihy je naozaj Jimi Hendrix. Je v nej iba to, čo skutočne povedal. Jej zostavovateľmi sú Peter Neal a Alan Douglas, ktorí pracovali na životopisnom filme o Hendrixovi. Nechceli mu však vkladať do úst slová, ktoré nikdy nevyslovil, a tak sa rozhodli, že skúsia spracovať iba to, čo skutočne povedal. Nakoniec zhromaždili obrovské množstvo materiálu z mnohých zdrojov, o ktorých hodnovernosti nemožno pochybovať. Bolo toho naozaj veľa, pretože Jimi počas svojho štvorročného života na výslní poskytol nesčíselné množstvo rozhovorov. Okrem toho si rád robil poznámky, používal doslova všetko – hotelový hlavičkový papier, cigaretové škatuľky, zdrapy papiera a dokonca vreckovky, jednoducho čo bolo poruke. Peter Neal a Alan Douglas tak uprostred mnohých mýtov a povier nechali prehovoriť samotného Jimiho Hendrixa, aby nám podal svoj vlastný pohľad na život a tvorbu. Súčasťou knihy sú texty jeho piesní, ktoré prebásnil Ivan Štrpka. (Slovenský preklad Matúš Kyčina.)

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom aj internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do štvrka 29. mája odpovedať na otázku: Koľkých rokov sa dožil Jimi Hendrix?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Peter Babiak.