Jedna trieda. Jedno tajomstvo. A jeden zločin. To všetko v napínavom príbehu Pod snehom. Fantazijný príbeh Srieň, pochodeň a temnota rozpráva o troch sestrách a rôznych podobách túžby. A do tretice povznášajúci príbeh nezvyčajného priateľstva koňa, psa a malého chlapca. Knihy, o ktoré sa oplatí súťažiť.

Katarína Pivarčiová: Pod snehom

Komorný hotel na Orave je ideálne miesto na stretnutie dávnych spolužiakov. Od maturity ubehlo už dvadsať rokov, nadišiel čas pochváliť sa životnými úspechmi a zapiť prehry. Mal to byť víkend plný nostalgických spomienok a smiechu, no mŕtve telo v saune tieto plány nadobro pochová. Akoby to nestačilo, hotel zapadne snehom a odreže bývalú 4. A od civilizácie. V mrazivom prostredí začínajú krvácať staré rany, na povrch sa vyplavujú zabudnuté krivdy. Nečakaná smrť prináša do už aj tak naštrbených vzťahov ešte väčšie napätie. Nik nemôže utiecť a pomoc zvonka neprichádza. V Hoteli na stračej nôžke môže byť ktokoľvek vrahom a každý sa môže stať obeťou…

Katarína Pivarčiová – Pod snehom:

Ukážka z knihy:

„…Volám ti kvôli stretávke.“
„Aha.“
„Je to dvadsať rokov, verila by si tomu? Musíme sa stretnúť! Povedz, že prídeš. Linda ma poverila organizáciou. Zarezervovala som nám hotel na Orave. Je tam wellness, vírivka, úplný luxus. A celé to zaplatí ona! Predstav si to. Založila nejakú brutálne úspešnú firmu a podľa všetkého je už za vodou.“
„Linda?“
Ako dlho si na ňu nespomenula? Jej najlepšia kamarátka, súčasť ich gangu. Chcela by ju opäť vidieť. Lenže to stretnutie pravdepodobne nebude príjemné. Otvorí staré rany, ktoré sa mali už dávno zahojiť, ale namiesto toho sa v nich hromadil hnis.
„Áno, Linda. Vy ste boli dobré kamošky, že? Už nie ste v kontakte? Prídu skoro všetci. Bude to o dva týždne. Prídeš?“
Na Kláru to bolo priveľa informácií naraz.
„Ja vlastne neviem. Asi nie. Mám veľa povinností.“
„Všetko sa dá odložiť! Toto je dôležité, pospomíname.“
Po chrbte jej prebehol mráz. Práve to ju znepokojovalo. Ona nechcela spomínať.

Kristína Brestenská: Srieň, pochodeň a temnota

Ansalya trpí v dôsledku kliatby, ktorou bohovia potrestali ctižiadostivosť troch princezien. Zbaviť kráľovstvo jej okov môže iba najsilnejší a najschopnejší bojovník, a tak kráľ usporadúva turnaje v snahe nájsť vyvoleného hrdinu. Víťaz sa môže oženiť s jednou z jeho dcér, no počas svadobnej noci zakaždým čaká na novomanžela smrť. Odvážnych bojovníkov, ochotných riskovať svoj život, je čoraz menej a zúfalstvo prostých obyvateľov aj šľachticov narastá. O utrpení vie svoje aj najmladšia princezná Andromede, vyrastajúca v nedostatku lásky. Keď sa v Ansalyi zjaví príťažlivý Daemon, unikajúci pred vlastnými démonmi, prebudí v nej nielen vášeň, ale hlavne nádej. A tá môže byť rovnako nebezpečná ako sprisahanie proti kráľovi, vidina trónu či ovládanie živlov. Princezné Lyasante, Salomé a Andromede, ktorým ľud prisúdil prezývky Srieň, Pochodeň a Temnota, budú musieť preukázať veľkú odvahu a ochotu obetovať, čo im je drahé, ak chcú dosiahnuť vytúžené šťastie.

Ukážka z knihy:

Je mŕtvy? Všade bola tma, ticho, pokoj. Možno je už na druhom svete, čakajú naňho duše jeho otca, matky, ženy, dieťaťa … Len ich musí nájsť. Snažil sa zorientovať, čakal na znamenie, kadiaľ sa vydať , keď sa k nemu z temnoty predral melodický spev. Ženský hlas bol nežný, zamatový, vábivý…
Volala ho k sebe a on ju túžil nájsť. Tak veľmi  ju chcel nájsť!
„Poď ku mne, môj milý, stojím tu na brehu, nasleduj môj hlas a buď kráľom môjho osudu.“
Zaškriekal krkavec. Jeho hlas Daemonovi nezapadal do myšlienok, do obrazu večnosti, nemal tam byť. Otvoril oči. Obloha nad ním bola bledá, svitanie zahnalo temravu, no do tváre mu hľadeli oči čierne ako noc.
„Musíš s tým bojovať,“ zašepkala princezná. Prekvapene zistil, že sú vonku z Temného lesa a princezná kľačí na spálenej zemi s jeho hlavou položenou v lone.
„Čo sa stalo?“ opýtal sa zachrípnuto.
„Musela som ťa odvliecť z lesa, neprežil by si. Máš v sebe príliš veľa temna.“
Zažmurkal a pozrel Andromede do blednúcich očí. Kým sa spamätal, boli zafírovomodré. Nad hlavou im preletel krkavec.

Jane Smiley: Tuláci v Paríži

Keď sa raz podvečer na dostihovú dráhu neďaleko Paríža znesie súmrak, bystrá, temperamentná kobylka Paras zistí, že dvierka  jej boxu v stajni sú otvorené, a zatúla sa až do Mesta svetla. Pouličný ruch, neznáme zvuky a pachy ju ohúria, ale nevystrašia. Čoskoro sa na svojich bezstarostných potulkách Parížom zoznámi s elegantným nemeckým stavačom Fridou, ktorá ovláda umenie prežiť na uliciach veľkomesta. Spolu sa utáboria v parku Champ de Mars, ktorého bujná zeleň im poskytne vhodný úkryt. Spoločnosť im robí párik hašterivých kačíc a ostrieľaný, svetácky havran Raoul. Všetko sa však zmení, keď Paras stretne osemročného chlapca Étienna a objaví novú, netušenú tvár Paríža: spustnutú mestskú vilu obrastenú brečtanom, kde Étienne žije v ústraní so svojou takmer storočnou prastarou mamou. Blíži sa zima, na parížskych uliciach pribúda vianočná výzdoba a nezvyčajné priateľstvo zvierat a ľudského mláďaťa prekvitá…

Ukážka z knihy:

Na rozsiahlu zeleň dostihovej dráhy v parížskej štvrti Auteuil zosadal súmrak. Z prekážok ostali len tmavé obrysy, črtali sa na pozadí stále zelenej trávy. Kým Paras obdivovala tento výhľad, oprela sa o dvierka svojho boxu ako už veľakrát, no tentoraz sa prihodilo niečo, čo sa ešte nikdy nestalo — dvierka sa otvorili. Po krátkom zaváhaní opatrne vyšla na jemný vrždiaci štrk a odfrkla si. Všade bolo ticho. Videla, že všetky boxy sú tmavé a prázdne. Jedinou jasnou farbou široko-ďaleko bola žiarivá zeleň dostihovej dráhy. Pri pohľade na ňu si Paras najprv netrúfala vydať sa do neznáma. Ale bola to veľmi zvedavá kobylka. Pri nohách jej ležalo niekoľko predmetov, ktoré tam nechala Rania — ošetrovateľský kufrík plný kief, Parasina modrá prikrývka a čosi, čo sa podľa jej informácií volá kabelka. To jediné Paras zaujalo — už videla veľa kabeliek a často o nich počúvala. Práve vyhrala dostihy a vedela, že má dostať odmenu — možno je to práve táto kabelka. Sklonila hlavu, oňuchala ju a našla rúčku. Zdvihla kabelku a odklusala z pozemku pred stajňou na dostihovú dráhu. Hoci práve odbehla dlhé preteky so štrnástimi prekážkami, bola plná energie. Vyhodila nohy do vzduchu a zaerdžala.

Súťaž

Do súťaže o knihy vydavateľstva Slovenský spisovateľ  Pod snehom, Srieň, pochodeň a temnotaTuláci v Paríži sa môžete zapojiť do soboty 5. februára 2022 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi (výherkyni) pošleme všetky tri knihy.