Angličan Daniel Cole po Handrovej bábike a Obesencovi uzatvára svoju trilógiu knihou Koniec hry. Záverečný diel zo série s inšpektorkou Emily Baxterovou bol pre autora najväčšou výzvou.

Daniel Cole priznáva, že po obrovskom celosvetovom úspechu Handrovej bábiky a následnom Obesencovi sa obával, že tretím dielom trilógie ho už nedokáže prekonať. Koniec hry uzatvára celú sériu, ako aj príbehy jednotlivých postáv – kontroverzného detektíva „Wolfa“ ale aj jeho bývalej partnerky, inšpektorky Emily Baxterovej. Tí, ktorí čítali Handrovú bábiku či Obesenca vedia, že pátranie po zločine je v prípade Daniela Cola vždy plné nečakaných zvratov. V našej prvej aprílovej súťaži môžete vyhrať kompletnú trilógiu.

Daniel Cole pre slovenských čitateľov:

Daniel Cole: Koniec hry

Bývalého detektíva seržanta Finlaya Shawa nájdu mŕtveho v zamknutej miestnosti rodinného domu. Všetci jeho smrť považujú za samovraždu, iba zdiskreditovaný detektív William „Wolf“ Fawkes si tým nie je taký istý. Wolf s bývalou partnerkou detektívkou Emily Baxterovou a so súkromným vyšetrovateľom Edmundsom začnú preverovať Shawove začiatky v polícii, keď bol ešte obyčajným pochôdzkarom.

Bol ich kolega a priateľ naozaj taký čestný, ako sa zdá? Alebo je na jeho minulosti viac, než boli ochotní pripustiť? Shawova smrť postavila detektívov pred skutočný hlavolam v najzložitejšom prípade, aký kedy vyšetrovali. Wolfov návrat si neželajú všetci. Vyšetrovanie ho čoraz hlbšie vťahuje do bahna policajnej korupcie a v ohrození sa neocitne iba jeho kariéra, ale aj životy ľudí, na ktorých mu najviac záleží. Z anglického originálu (Endgame) preložila Jana Seichertová (Ikar, 2021).

Ukážka z knihy

Baxterová nepohla ani svalom, zatiaľ čo Wolf nesúvislo bľabotal a hľadal správne slová.
Odkašlal si a potom pokračoval: „Zašiel som do toho domu. Videl som Maggie.“
Baxterovej sa niečo mihlo v očiach.

„Nehnevaj sa na ňu. Prinútil som ju, aby mi sľúbila, že ti to nepovie. Ale radšej ten dlhý príbeh skrátim: uzatvoril som dohodu… s komisárom. Dovolia mi, aby som dokončil rozrobenú prácu, svoj posledný prípad – vypátrať osobu, ktorá mu to urobila… ktorá zabila Finlaya.“
Baxterovej dýchanie sa zrýchlilo a zažmurkala vlhkými očami.

„Viem, čo vravia,“ opatrne pokračoval Wolf. „Preštudoval som si spis a chápem, prečo si to myslia. Zvonku všetko vyzerá logicky, ale obaja dobre vieme, že sa mýlia.“ Hlas sa mu zlomil. „Maggie by nikdy neopustil. Nikdy by neopustil teba… Nikdy by neopustil nás.“
Baxterovej sa už po lícach kotúľali slzy.

Daniel Cole: Obesenec

Inšpektorka Emily Baxterová sa ešte celkom nespamätala z prípadu Handrovej bábiky a zo zmiznutia svojho priateľa Williama „Wolfa“ Fawkesa. Hoci sa zdráha pustiť do objasňovania ďalšej strašnej vraždy, pozvú ju na poradu nového americko-britského vyšetrovacieho tímu do New Yorku. Tam jej predložia fotografie zatiaľ poslednej vraždy, ktorej páchateľ sa zjavne inšpiroval Handrovou bábikou. Telo našli skrútené do známej polohy a zavesené nad Brooklynským mostom, so slovom NÁVNADA vyrezaným hlboko do hrude.

Tlak médií rastie a Baxterovej prikážu, aby pomáhala pri vyšetrovaní a zúčastnila sa na obhliadke miesta ďalšej vraždy, kde opäť našli obeť, tentoraz s nápisom BÁBKA. Na oboch stranách Atlantiku pribúdajú čoraz senzačnejšie a zvrátenejšie vraždy. Tím vyšetrovateľov neúnavne prenasleduje páchateľa, ale ten je stále o krok pred ním. Baxterová musí zabudnúť na smútok a strach, ktoré ju paralyzujú už celý rok, a zastaviť ďalšieho krutého vraha, skôr než bude neskoro. Z anglického originálu Hangman preložila Jana Seichertová (Ikar, 2018).

Ukážka z knihy

Ako chytiť vraha, ktorý je už mŕtvy?
Keď sa Baxterová trochu spamätala, prezrela si aj zvyšné fotografie, ktoré zachytávali mŕtvolu z rôznych uhlov. Jedno úplné telo, nijaké stehy. Nahý, približne päťdesiatpäťročný muž. Ľavá ruka mu voľne visela a hlboko do hrude mal vyrezané slovo Návnada. Preletela očami aj ostatné fotografie a vrátila ich Curtisovej.
„Návnada?“ spýtala sa a preskakovala pohľadom medzi obomi agentmi.
„Možno už chápete, prečo sme usúdili, že by sme vás o tom mali informovať,“ odvetila Curtisová.
„Ani nie,“ priznala Baxterová, ktorá sa rýchlo vracala k svojmu normálnemu ja.
Curtisová sa zatvárila prekvapene a obrátila sa k Vanitovej. „Predpokladala som, že vaše oddelenie viac než ktorékoľvek iné sa bude snažiť…“
„Viete, koľko zločinov napodobňujúcich prípad Handrovej bábiky sme zaznamenali v Británii iba v minulom roku?“ prerušila ju Baxterová. „Sedem, o ktorých viem, a to sa usilovne vyhýbam akýmkoľvek informáciám o nich.“
„Takže vás to neznepokojuje?“ spýtala sa Curtisová.
Baxterová nechápala, prečo by ju práve tento strašný čin mal trápiť viac ako ďalších päť prípadov vrážd, ktoré len dnes predpoludním skončili na jej stole.
„Blázni sú jednoducho blázni,“ pokrčila plecami.

Daniel Cole: Handrová bábika

Williama Fawkesa, známeho pod prezývkou Wolf, pred štyrmi rokmi postavili mimo služby pre zúrivý útok na podozrivého, ktorého súd zbavil viny, a práve ho rehabilitovali. Prchký detektív, ktorý ešte vždy musí navštevovať psychiatra, sa vracia do práce a nevie sa dočkať, kedy ho poveria vyšetrovaním veľkého prípadu. Keď ho bývalá partnerka, detektívka Emily Baxterová, zavolá na miesto činu, Wolf je presvedčený, že ho má pred sebou: mŕtvola sa skladá z častí tiel šiestich obetí, ktoré vrah zošil dohromady ako bábku.

Prípad, o ktorý sa okamžite zaujímajú médiá, dostane označenie Handrová bábika. Fawkesa poveria identifikáciou obetí. Situácia sa vyhrotí, keď jeho bývalá manželka a reportérka dostane od anonyma fotografie z miesta činu spolu so zoznamom ďalších šiestich mien a dní, kedy páchateľ plánuje vraždiť. Posledné meno na zozname je Fawkesovo. Z anglického originálu Ragdoll Preložila Jana Seichertová (Ikar, 2017).

Ukážka z knihy

Posledné meno na zozname mŕtvych je tvoje!
Keď sa dav prevalil okolo nich, jej záchranca ju zdvihol. Odviedol Samanthu až k nepoužívanému hlavnému vchodu a potom sa rozbehol späť k súdnej sieni. Obrovské drevené dvere aj čierna brána boli otvorené dokorán a zamračená obloha za nimi ju lákala, aby vyšla von. Samantha sa vytackala na ulicu, tentoraz bez cudzej pomoci.
Fotografia by nemohla byť dokonalejšia, ani keby pre ňu pózovala: krásna sudkyňa v bielych šatách postriekaných krvou, otrasene stojaca pod kamennými sochami Statočnosti, Pravdy a zlovestného anjela s perom v ruke, zahaleného od hlavy po päty v ťažkom rúchu, napodobňujúceho Smrť, pripraveného prečítať Bohu nekonečný zoznam hriechov.
Samantha sa obrátila chrbtom k hlúčiku novinárskych hyen a k ich oslepujúcim svetlám. Vo svetle bleskov vychádzajúcich z tisícov fotoaparátov si všimla slová vyryté do kameňa vysoko nad sebou, podopretom štyrmi kamennými stĺpmi, ktoré vyzerali, akoby niesli ich metaforickú váhu: Bráňte deti chudobných a trestajte páchateľov.
Pri čítaní tých slov ju premohol pocit, že v istom zmysle zlyhala. Mohla úprimne vyhlásiť, že o Khalidovej nevine je presvedčená rovnako neochvejne ako detektív o jeho vine? Keď jej pohľad znovu padol na zahaleného anjela, Samantha zrazu pochopila, že ten zoznam zostavil on. Práve ju odsúdili.

Marián Šidlík číta z knihy Handrová bábika:

Súťaž

Do súťaže o knihy vydavateľstva IKAR Handrová bábika, Obesenec Koniec hry sa môžete zapojiť do stredy 7. apríla 2021 na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi (výherkyni) pošleme kompletnú trilógiu.