Nádherný príbeh o sile slov, Freudove majstrovsky napísané eseje a ľúbostný príbeh s napínavou dobrodružnou zápletkou. To sú tri, ktoré môžete vyhrať v našej súťaži.

Janet Skeslien Charles: Parížska knižnica

Paríž 1939. Ambiciózna Odile Souchetová získava vysnívanú prácu v Americkej knižnici a črtá sa jej nádejný vzťah so šarmantným policajtom. Do mesta zakrátko vpochodujú nacisti a hrozí, že stratí všetko, čo jej je drahé, vrátane milovanej knižnice. S priateľmi knihovníkmi využijú vlastné zbrane, knihy, a postavia sa nepriateľom na odpor. Po skončení vojny však namiesto oslavy slobody okúsi Odile trpkosť neodpustiteľnej zrady.

Rok 1984. Študentku Lily v montanskom malomeste zaujme postaršia osamelá suseda, celkom odlišná od miestnych obyvateľov. Čím viac sa dozvedá o jej minulosti, tým viac ju prekvapuje, že ich spája nielen láska k jazyku, podobné túžby či dokonca sklon k závisti, ale aj dávne temné tajomstvo.

Silný príbeh motivovaný reálnymi udalosťami ukazuje, aké nedozerné dôsledky majú naše rozhodnutia a že človeka určujú jeho vzťahy – k rodine, známym, no i k spisovateľom. Je to príbeh o láske, priateľstve a moci literatúry spájať ľudí dobrej vôle.

Janet Skeslien Charles predstavuje svoju knihu Parížska knižnica:

Ukážka z knihy

Paríž, mesto mnohých tajomstiev, som zbožňovala. Bol ako kniha, jeho bulváre a zákutia sa nedali súdiť podľa obalu – len čo ste do nich nazreli, voviedli vás do nečakaných svetov. Na nádvoriach ste mohli zazrieť zhluk bicyklov, inde zase moletnú domovníčku zvŕtajúcu sa s metlou. Za bránou knižnice, môjho cieľa, sa rozprestieral nevšedne krásny dvor. Na jednej strane chodníka vysypaného bielymi okruhliakmi vás vítali petúnie, na druhej udržiavaný trávnik. Na jeho konci stála vila s kamenným priečelím. Nad vstupom viali vedľa seba francúzska a americká zástava. Vošla som, zavesila si kabát na vratký vešiak a zhlboka sa nadýchla vône, ktorú som milovala: pivničného puchu starých kníh zmiešaného s prenikavou arómou novučkého papiera dnešných novín. Tu som bola doma.

Audio ukážku číta Lucia Hurajová:

Gaelen Foley: Nespútaný vojvoda

Londýn 1817. Po návrate z prvej línie bojov proti Napoleonovi sa major Connor Forbes, rodák z Írska, na svoje obrovské prekvapenie dozvie, že zdedil titul anglického vojvodu. Má to však jeden háčik: poslední traja vojvodovia z Amberley zahynuli za záhadných okolností. Zakrátko sa aj jeho samého niekto pokúsi zabiť a Connor si uvedomí, že súrne potrebuje pomoc. Ale komu z nepriateľsky naladenej londýnskej smotánky by mohol dôverovať?

Lady Margaret Winthropová sa zúfalo snaží uniknúť z domácnosti svojej panovačnej sestry, aj keby to znamenalo, že sa vydá za arogantného lorda Brycea. A tak keď horkokrvný Bryce vyzve nového vojvodu z Amberley na súboj, Maggie neostane nič iné, než orodovať u vojnového hrdinu, aby nechal jej nápadníka nažive. Ani vo sne by jej nenapadlo, že to bude začiatok jej škandalózneho spojenectva s drsným vojvodom…

Ukážka z knihy

Uvedomovala si, že jej plán je šialený, ale už dosť dlho trpela v temnote a nevedomí. Serenina krutá matka zaťato odmietala povedať čokoľvek o jej pôvode, a tak nemala na výber a musela odpovede hľadať sama.

Hodiny ticho odbili, skoro nadskočila. Trištvrte na dvanásť. Nepokojne vstala a vybrala sa za Wesleym k oknu. Pozrela von na vrcholce stromov, postriebrené mesačným svitom. Polovica listov už opadla, no zvyšok jej aj tak stále zastieral výhľad na Rivenwoodov dom v opačnom kúte námestia. Potichu bubnovala končekmi prstov po bielom okennom ráme. Bola nervózna, ale nebála sa. Práve naopak, bola bdelá a trochu vzrušená z tohto neistého nočného dobrodružstva. Nevedela sa dočkať, kedy konečne vyrazí.

Chcela sa len uistiť, že poskytne všetkým zhýralcom vo vojvodovom dome dostatok času, aby sa pohrúžili do víru večierka a dali si pár pohárikov. Dúfala, že polnoc už bude vhodný čas, veď celý Londýn čakal so zatajeným dychom práve na tento večer. Bolo to po prvý raz, čo tajomný Azrael Chambers, vojvoda z Rivenwoodu, otvoril svoje sídlo spoločnosti.

Sigmund Freud: O láske a sne

Výber zo štúdií rakúskeho lekára a psychiatra Sigmunda Freuda (1859 – 1939) sa sústreďuje na dve ústredné témy jeho psychoanalytického skúmania – na lásku a sen. Autor sa na základe svojej teórie psychosexuálneho vývinu zaoberá problematikou sexuálneho a ľúbostného života, pričom sa nezaujíma o javové podoby lásky, ale hlavne o jej nevedomé korene, typ voľby ľúbostného objektu, vnútornú psychickú dynamiku u jedinca a jej schopnosť u dospelého človeka. V štúdiách o sne – sen nazýva Freud „kráľovskou cestou do nevedomia“ – autor rozvíja chápanie sna ako splneného želania a na základe psychológie nevedomých procesov skúma, ako v snoch vystupuje potlačený obsah psychiky a telepatické fenomény. Majstrovsky napísané eseje v tomto výbere sú dôkazom toho, že Freudovo dielo je aj dnes pre čitateľov zaujímavé, inšpirujúce, podnetné v úvahách o človeku a jeho existencii.

Ukážka z knihy

ŽENA, V SÚČASNOSTI ŤAŽKO CHORÁ následkom zlyhania v živote, bola najprv mimoriadne svedomitým, pravdovravným, spoľahlivým a dobrým dievčaťom a neskôr sa z nej stala nežná manželka. Ešte predtým, v prvých rokoch života, to však bolo tvrdohlavé a nespokojné dieťa. Počas toho, ako sa pomerne rýchlo menila na až priveľmi dobré a svedomité dieťa, odohrali sa v jej školskom veku udalosti, ktoré u nej počas choroby vyvolali silné výčitky svedomia a ona sama ich považovala za dôkaz svojej celkovej zvrátenosti.

Spomínala si, že sa vtedy veľmi často vystatovala a klamala. Raz cestou do školy sa jedna spolužiačka vychvaľovala: Včera sme mali na obed zmrzlinu. Ona jej odpovedala: Ach, my máme zmrzlinu každý deň. V skutočnosti nechápala, čo znamená zmrzlina ako obedňajšie jedlo, poznala ju iba vo veľkých kusoch, ako ju prevážali na autách, ale domnievala sa, že musí ísť o nejaké vyberané jedlo, a preto nechcela zaostať za spolužiačkou.

Súťaž

Do súťaže o knihy Parížska knižnica (Ikar, 2021), Nespútaný vojvoda (Slovenský spisovateľ, 2021) a O láske a sne (Slovenský spisovateľ, 2021) sa môžete zapojiť do soboty 12. júna na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému  výhercovi alebo výherkyni pošleme všetky tri knihy.