V dnešnej knižnej súťaži figurujú dve mená – Jorge Mario Bergoglio a Iveta Radičová. Určite existujú povahové črty, ktoré majú tieto dve osobnosti spoločné. Skúste ich nájsť v týchto knihách.

Andrea Tornielli: Jorge Mario Bergoglio / František – pápež chudobných

papez„František, obnov môj dom!“ Traduje sa, že takto sa začalo povolanie Františka z Assisi, a takto prijal voľbu na pápežský stolec aj Jorge Mario Bergoglio. Vybral si meno, ktoré si dosiaľ nedal nijaký pápež.

Nový pápež, prekvapivo zvolený v konkláve, ktoré malo len päť skrutínií, vzbudil pozornosť sveta, meniac protokol a šíriac vlastný štýl ľudskosti, jednoduchosti a zvláštnej pozornosti k neveriacim.

Vatikanista Andrea Tornielli načrtáva osobnosť Božieho muža cez jeho slová a myšlienky, svedectvá a osobné spomienky: Je to mierny, srdečný človek, ktorý si za piliere svojej pastoračnej činnosti v Argentíne, trápenej sociálnou a ekonomickou nerovnosťou, zvolil evanjeliovú radikálnosť a posolstvo milosrdenstva. (Z talianskeho originálu preložila Oľga Gavendová.)

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom i internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do nedele 20. októbra 22.00 h odpovedať na otázku: Aké je civilné meno pápeža Františka?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Petra Majrníková.

Iveta Radičová – Ľuba Lesná: Krajina hrubých čiar

krajina_hrubych_ciarTáto kniha vyvolala rozruch ešte predtým, ako uzrela svetlo sveta. Expremiérka Iveta Radičová v rozhovore s Ľubou Lesnou v nej deklaruje svoje názory na stav demokracie na Slovensku. Otvorene hovorí, na akej ceste sa ocitlo nielen Slovensko, ale aj ostatné krajiny Európy. Čitateľom predostiera svoje názory na rozdelenie Česko-Slovenska, éru mečiarizmu, ale aj viaceré veľké politické kauzy. Konštatuje, že novodobá história Slovenska je rukopisom troch mužov: Vladimíra Mečiara, Mikuláša Dzurindu a Róbera Fica. Nevyhýba sa ani témam Gorila či generálna prokuratúra a v neposlednom rade nám tiež dáva možnosť nazrieť do zákulisia vnútornej politiky.

Na otázku či knižka obsahuje aj údaje, informácie, z ktorých by mohol mať niekto obavy, Iveta Radičová odpovedala: „Obavy určite nie. Nemala som ambíciu napísať niečo tak, aby niekto nemohol spávať. Mojou ambíciou bolo nájsť odpoveď, kam kráča Slovensko. Ako sa bude vyvíjať nielen Slovensko, ale aj ostatné krajiny Európy, sveta. Prispieť do dialógu v hľadaní pravdy.“ Iveta Radičová netají, že najväčším sklamaním, aké zažila funkcii predsedníčky vlády, bol pád jej vlády.

radicova_lesna_janovic
Foto: Ramon Leško

Knihu Krajina hrubých čiar uviedol do života obľúbený spisovateľ, aforista a prekladateľ Tomáš Janovic, ktorý dodal aj výstižný aforizmus o demokracii po našom: Už dávno sme mohli byť demokrati, keby sa demokracia dala niekde ukradnúť. Na snímke zľava Ľuba Lesná, Iveta Radičová a Tomáš Janovic

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom i internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do nedele 20. októbra 22.00 h odpovedať na otázku: Čo bolo najväčším sklamaním Ivety Radičovej počas jej pôsobenia vo funkcii predsedníčky vlády?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Marián Fábry.