Opäť máme v súťaži dve knihy, ktoré niečo spája – ich hlavnými hrdinami sú malí chlapci, ku ktorým osud nie je práve zhovievavý. Skôr naopak…

R. J. Palaciová: Obyčajná tvár

obycajna_tvarKeď August (Auggie) Pullman prišiel na svet, lekári predpovedali, že sa nedožije rána. V detstve podstúpil toľko operácií, čo iní nezakúsia za celý život. Pre vrodenú poruchu, ktorej názov väčšina ľudí nevie ani vysloviť, má zdeformovanú tvár, potravu jedáva cez slamku alebo nadrobno pokrájanú, a nie je na to pekný pohľad. Málokto uhádne, kedy sa usmieva a kedy mračí. A predsa je to úplne normálny chalan, ktorý miluje Hviezdne vojny a chce žiť vlastný život.

Prvých desať rokov života nemal Auggie ľahkých, no až teraz stojí pred najťažšou skúškou zo všetkých – konečne ide do školy medzi „normálne“ deti. Musí sa pripraviť na zdesené pohľady spolužiakov aj posmech neprajníkov. Niekedy bude ťažké rozoznať, kto je skutočný priateľ. Nájde v sebe dosť síl, aby v škole vydržal, alebo sa vzdá a radšej zostane doma?

Keby som našiel čarovnú lampu a mohol si niečo zaželať, chcel by som mať obyčajnú tvár, ktorú by si nikto nevšímal. Želal by som si, aby som mohol ísť po ulici bez toho, aby ľudia odvracali pohľad. Myslím si o tom toto: normálny nie som hlavne preto, že ostatní ma tak nevidia…“

Z anglického originálu Wonder preložil Michal Jedinák.

Knižku si môžete zakúpiť v každom dobrom kamennom alebo internetovom kníhkupectve. Samozrejme, ako je už zvykom, v spolupráci s vydavateľstvom Ikar môžete na portáli BBonline.sk skúsiť aj svoje šťastie a knižku vyhrať. Stačí do štvrtku 15. augusta 12.00 h odpovedať na otázku: Po čom túži Auggie?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Slavomíra Haviarová.

Lene Kaaberbølová, Agnete Friisová: Chlapec v kufri

IkarNestáva sa každý deň, aby niekto na hlavnej železničnej stanici v Kodani vybral z úschovne ťažký kufor a našiel v ňom asi trojročné dieťa, chlapčeka v bezvedomí, ale inak krásneho, zdravého, po akom túži vari každý bezdetný manželský pár. Práve toto sa prihodilo Nine Borgovej, matke dvoch detí a zanietenej dobrovoľníčke Červeného kríža. Chlapček pochádza z Litvy. Jeho osud nie je Nine ľahostajný, a tak sa pustí do pátrania na vlastnú päsť. Do prípadu sú zapletení majetní dánski rodičia, ktorí potrebujú nové obličky pre svoje choré dieťa, dvojica Jučas a Barbora, ktorá sa živí pokútnym obchodom s bezpečnostnými systémami, všemocná hlava kodanskej mafie Bukowski, kamarátka Karin, ktorá príde o život… Nina a napokon aj polícia stoja pred neľahkou úlohou. Podarí sa vrátiť dieťa jeho matke Sigite a prekaziť obchodovanie s ľudským tovarom?

„Pri čítaní severských detektívnych románov, vrátane Chlapca v kufri, človek mimovoľne uvažuje, čo je na nich také zvláštne, prečo sú také populárne? Presnú odpoveď nepoznám, ale vidím v nich jedno spoločné. Nie sú to iba priamočiare príbehy s fešáckym detektívom, prípadne jeho ženským náprotivkom, ale čoraz viac sa dotýkajú obrazu spoločnosti. V prípade románu Chlapec v kufri je to neprípustný, odporný a zavrhnutiahodný obchod s ľuďmi. Príbeh ostáva výkričníkom, ktorý v čitateľovi ostane ešte dlho po tom, keď knihu dočítal a zavrel,“ povedal o Chlapcovi v kufri jeho prekladateľ Peter Kerlik.

Knižku si môžete zakúpiť v každom dobrom kamennom alebo internetovom kníhkupectve. Samozrejme, ako je už zvykom, v spolupráci s vydavateľstvom Ikar môžete na portáli BBonline.sk skúsiť aj svoje šťastie a knižku vyhrať. Stačí do štvrtku 15. augusta 12.00 h odpovedať na otázku: Odkiaľ pochádza chlapček, ktorého nájdu v kufri?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Zuzana Doležajová.