O tom, že láska je najväčšia záhada, aj o tom, ako sa vyrovnať s bolesťou z rozchodu, no aj o tom, ako môže pozorovanie vtáčej ríše pomôcť nášmu mentálnemu zdraviu, sú knihy, ktoré môžete vyhrať v našej súťaži.

Alexandra Potter: Detektív (ka) lásky

Spisovateľka Ruby Millerová sa musí rozhodnúť, ako ďalej. Keď zistí, že ju partner podvádza, stratí nielen vieru v lásku, ale aj akýkoľvek záujem o písanie. Na radu svojej agentky a sestrino pozvanie odchádza na dovolenku do Indie, aby aspoň na chvíľu zabudla na pocity prázdnoty a beznádeje a načerpala potrebnú energiu. To, čo začína ako pokojná dovolenka na romantických plážach, sa náhle mení na nevídané dobrodružstvo. V záhadách a tajomstvách objaví dávno zabudnuté príbehy lásky. No láska si ju nájde v podobe, o akej sama nemala ani potuchy. Nájde si cestu k sebe samej? Dokáže opäť veriť, že čistá a úprimná láska skutočne existuje?

Ukážka z knihy

Akonáhle vyjdeme zo stanice, Dillí nás privíta fanfárami trúbiacich klaksónov. Ako dotieravý príbuzný nás zovrie do dusiaceho objatia, ktoré mi takmer vyrazí dych. Napriek všetkému, čo som kedy počula, nič na svete ma nemohlo pripraviť na to, akým je Dillí náporom na zmysly. Žiadne televízne cestopisy, čo som videla, ani príbehy, ktoré som počula, ani fotografie, čo som videla v knihách. Už len to šialené množstvo ľudí a dopravných prostriedkov. Je to tu ako explózia farebných sárí, trúbiacich taxíkov, vzduchom sa nesie zmes pachu nafty, výfukových plynov, exotického dreva a korenia. Je tu seriózny hluk. A seriózne znečistený vzduch. A totálny chaos. Góa sa mi zrazu zdá ako vzdialená oáza pokoja. Uvedomím si to, keď sa ocitneme v obkľúčení pouličných predavačov, švinderov, šoférov tuk-tukov a žobrákov, ktorí k nám naťahujú ruky a kmášu nás za šaty.

Doris Wolf: Keď odchádza partner

Psychoterapeutka Doris Wolf vo svojej knihe Keď odchádza partner ponúka pomoc pri prekonávaní náročného obdobia rozchodu partnerov. Opiera sa nielen o svoje dlhoročné terapeutické skúsenosti, ale hovorí aj o vlastnom bolestivom rozchode. Autenticky hodnotí svoje vtedajšie reakcie, ako aj reakcie opustených ľudí z jej profesionálnej praxe a je presvedčená, že správnym a láskavým prístupom k sebe sa dokážete zbaviť strachu zo samoty, opäť nájsť dôveru v ľudí, nebáť sa nových začiatkov a pripraviť sa na ďalšie partnerstvo.  V tejto knihe sa krok za krokom dozviete, ako sa môžete zbaviť svojej bolesti, hnevu, strachu,  pocitu viny a prekonať krízu z rozchodu tak, aby ste z nej vyšli silnejší.

Ukážka z knihy

Ilse J., 28-ročná, prišla na terapiu kvôli pretrvávajúcemu napätiu a zmenám nálad. Raz bola depresívna a skleslá, inokedy veľmi napätá a podráždená. Fyzické ťažkosti sa prejavovali dýchavičnosťou a neustálym pocitom tlaku na hrudníku. Zvykla si každý večer vypiť fľašu vína, aby sa upokojila a mohla vôbec vypnúť. Ilse J. žila s partnerom šesť rokov. Ten jej pred tromi mesiacmi povedal, že ešte nie je pripravený natrvalo sa viazať a chce sa s ňou rozísť. Pokojne môže zostať v spoločnom byte, odsťahuje sa on. Teraz sa odsťahoval a ona bola každý večer sama.  Cez deň v práci vedela trochu vypnúť, aj keď pracovala veľmi nesústredene.  Ale v tom okamihu, keď za sebou zatvorila dvere bytu, všetko sa rozsypalo. Dokázala len nepokojne blúdiť po byte a nevedela dom urobiť nič. Každý deň sa snažila dovolať expriateľovi, aby aspoň počula jeho hlas. Dvakrát mu zavolala už aj uprostred noci. Ponúkla sa, že mu bude naďalej prať. Preto jej pravidelne prinášal špinavú bielizeň a potom si ju vypranú zase odnášal. Ale to bolo všetko…

Joe  Harkness: Vtáčia terapia

Autor knihy Joe  Harkness na vlastnej koži zažil psychické zrútenie. No ani dobre mienené rady lekárov, ani medikácia, pozitívny prístup k životu, dokonca ani meditovanie mu nepomohli. Jeho prístup k vlastnému prežívaniu ako aj k sebe samému sa zmenil až po pobyte v prírode, keď začal pozorovať vtáčiu ríšu, najmä správanie vtákov. Harknessovo putovanie je mapou uzdravovania a pochopenia a jej názorná prítomnosť nepochybne poslúži ďalším ako predloha na nájdenie úľavy, aj keď zdanlivo nepravdepodobným spôsobom – cez spojenie s  prírodou, lásku k vtákom. V knihe nájdete množstvo praktických rád a objavíte nielen silu a vplyv prírody na naše duševné zdravie, ale aj výpoveď človeka, ktorý pomenúva veci pravými menami a namiesto ľutovania sa po psychickom zrútení aktívne hľadá spôsob, ako opäť žiť.

Ukážka z knihy

Bol prvý deň Vianoc a ja som mal ďalšie nutkanie, tentoraz ísť k jazeru. Obloha bola bezútešná a zatiahnutá a zimné oblaky ovísali vlhkou ťažobou, rovnako ako kvapky rosy na papradí v lese Great Wood. Na jazere sa hemžila slonovinovo sfarbená masa, neustále menila tvar a vystrkovali sa z nej ostré krídla a zobáky. Jeden, dva – pomalé a metodické zrátavanie. Odpočívalo tam 167 čajok čiernohlavých, čím zdecimovali môj predchádzajúci najvyšší počet. Takmer rok po tom, čo som si vybral túto lokalitu, akoby mi krajina dávala znamenie a zapálenie pre tento kúsok zeme sa rozsvietilo, ako keď zažnete adventnú sviečku. S príchodom nového roka bolo jasné, že bude rozhodujúci  pre mňa, môjho koníčka a rozvoj mojej lokality. Po citovej víchrici v predchádzajúcom roku, týkajúcej sa mojich motivácií, menil sa celý môj postoj k pozorovaniu vtáctva.

Súťaž

Do súťaže o knihy vydavateľstva Noxi Detektív (ka) lásky, Keď odchádza partner a Vtáčia terapia sa môžete zapojiť do nedele 25. júla 2021 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi alebo výherkyni pošleme všetky tri knihy.