Ťažko by sme hľadali akúkoľvek podobnosť medzi knihami Na vine sú hviezdy a Za múrom. Sú absolútne rozdielne. Iba ak… Hrdinkou tej prvej je dievča okolo trinástky a tú druhú napísalo dievča, ktoré má štrnásť.

John Green: Na vine sú hviezdy

HviezdyOdkedy Hazel v trinástich rokoch diagnostikovali rakovinu štítnej žľazy v štvrtom štádiu, pripravovala sa na vlastnú smrť. Potom sa stal medicínsky zázrak a metastázy v pľúcach sa jej zmenšili. Odvtedy nechodí do školy, nemá priateľov a nevie, ako vyzerá normálny život, lebo je hadičkami pripútaná ku kyslíkovej fľaši a užíva silné lieky, aby sa nádory nerozširovali ďalej. Na nenávidenom stretnutí podpornej skupiny pre pacientov s rakovinou však spozná Augusta Watersa, ktorý má štýl, rakovinu na ústupe a oči len pre ňu. S ním začne objavovať dosiaľ nepoznaný svet lásky na pomedzí života a smrti…

Ukážka z knihy: Keď vás prijmú na pohotovosť, prvé, čo urobia, vás požiadajú, aby ste ohodnotili svoju bolesť na stupnici od jeden do desať a na základe toho určia, ako rýchlo a aké lieky vám majú podať. Pýtali sa ma to už asi stokrát, pamätám si, že kedysi dávno, na začiatku choroby, keď som nemohla dýchať, pľúca som mala v jednom ohni a len som čakala, kedy si plamene prehryzú cestu z môjho hrudného koša na vzduch, ma rodičia odviezli na pohotovosť. Sestra sa ma spýtala, ako ma to bolí, no ja som nevládala rozprávať, tak som jej ukázala deväť prstov. Neskôr, keď lieky zabrali a sestra mi prišla odmerať krvný tlak, pohladkala ma po ruke a povedala: „Si veľmi statočné dievča, ukázala si o jeden prst menej, než si mala.“

Z anglického originálu The Fault in Our Stars preložil Milan Kopecký. Verše preložili Ľubomír Feldek a Jana Kantorová-Báliková.

Knižku si môžete zakúpiť v každom dobrom kamennom alebo internetovom kníhkupectve. Samozrejme, ako je už zvykom, v spolupráci s vydavateľstvom Ikar môžete na portáli BBonline.sk skúsiť aj svoje šťastie a knižku vyhrať. Stačí do nedele 11. augusta 22.00 h odpovedať na otázku: V akom rozmedzí sa pohybuje stupnica bolesti?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Janka Charvátová.

Vanessa Jóriová: Za múrom

Za muromMá štrnásť rokov a začiatkom roka jej vyšiel prvý román – Za múrom. Volá sa Vanessa Jóriová… Román je fantasy žáner, ktorý je jej v súčasnosti najbližší. „Nie sú v ňom vytýčené žiadne hranice. Inšpiráciou sú mi veci z bežného života, o ktorých sa ľudia nechcú baviť, pretože ich považujú za témy nevhodné do spoločnosti. Jednou z nich je aj ničenie sveta, ktorý nie je len náš, a pomalé podpisovanie nezvratnej zmluvy o vlastnej smrti,“ filozofuje nadaná autorka.

Život hlavnej hrdinky príbehu, Susan, sa od základov zmení, keď si prečíta tajné zápisky svojho zmiznutého a údajne mŕtveho otca. Jeho poznatky zavedú ju i jej priateľov až k tajomnému Portálu, ktorý ju vyvrhne priamo doprostred neznámeho a divokého sveta zvaného Alagonit – a táto kapitola jej života je skutočne z akčnejšieho príbehu. Susan sa dozvedá o vzácnom dedičstve jej rodiny a uvedomuje si, že jej predkovia boli s týmto svetom spriaznení viac, než si doposiaľ myslela. Nad Alagonitom však visí temnota – človek zo Susaninho sveta, Jednooký Cudzinec, ktorý ho pustoší už celé roky. Možno úloha zastaviť ho skutočne spočíva na ľuďoch z jej sveta… a možno je to úloha pre ňu.

Autorka knihy hovorí, že toto napínavé dobrodružstvo je určené predovšetkým čitateľom, ktorí sa neboja začať s púťou na záchranu sveta. Príbeh je plný originálnych zvierat i rastlín, ktoré si sama vymyslela, zbraní, akcií, no aj zábavy. Je určený pre -násťročných chlapcov a dievčatá, no zábavu v ňom rozhodne nájde aj dospelý milovník fantasy.

Knižku si môžete zakúpiť v každom dobrom kamennom alebo internetovom kníhkupectve. Samozrejme, ako je už zvykom, v spolupráci s vydavateľstvom Ikar môžete na portáli BBonline.sk skúsiť aj svoje šťastie a knižku vyhrať. Stačí do nedele 11. augusta 22.00 h odpovedať na otázku: Do akého žánru sa radí román Za múrom?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Štefánia Majerčíková.