Pokračovanie príbehu Júlie a Adama v románe Na love, vynikajúci triler Špiónka aj detektívka  so slávnym Hercule Poirotom, tentoraz však z pera známej britskej autorky Sophie Hannah.

Michala Ries: Na love

Pokračovanie románu Na úteku. Stretli sa v nesprávnom čase, ich láska nevydržala. Júlia nedokázala čeliť vlastnej zrade ani intenzite citov k Adamovi. Tentoraz sa na úteku zastaví a rozhodne sa vyrovnať s minulosťou. Chce ju uzavrieť a pohnúť sa ďalej. Keď sa však s Adamom opäť stretnú, nič sa neuzavrie, práve naopak, jej láska vzplanie s rovnakou intenzitou ako jeho vášeň a zdá sa, že sú znovu na začiatku. Obaja sa rozhodnú, že sú lovci, až do poslednej chvíle nie je jasné, kto z nich sa nakoniec stane korisťou. Júlia je Adamova divoká karta. Keď na ňu prvýkrát stavil, stratil hlavu, pokoj aj plány do budúcnosti. A skončil s prázdnymi rukami. Dokáže ho Júlia presvedčiť, aby im dvom dal druhú šancu?

Na love – pokračovanie románu Na úteku:

Ukážka z knihy

Sedím na posteli a hľadím na telefón. Nie je v ňom SIM karta a WiFi mám vypnuté, takže ma nikto nemôže kontaktovať, no ja to aj tak nezmyselne očakávam. Už som tu takto celé hodiny, odkedy som prišla k babke. Keď som sa zjavila v jej dverách, nemusela som povedať ani slovo, môj výraz mal dostatočnú výpovednú hodnotu. Pritúlila ma do svojho teplého, milujúceho náručia, no prekvapivo som sa nerozplakala, hoci som to čakala. Nepovedala som jej, čo sa presne stalo, ale nemusí byť detektív, aby na to prišla aj bez mojej pomoci.
Pokašľalo sa to. Či skôr ja som to pokašľala.
Zložila som sa v druhej voľnej spálni, kedysi to bola otcova izba, ale už je dávno prerobená na izbu pre hostí, nie sú tu žiadne jeho stopy, nič ho tu nepripomína.
Keď sa zotmie, babka ma zavolá na večeru. Cítim sa zvláštne prázdna, otupená, akoby sa ma tie udalosti posledných dvoch dní ani netýkali a zúčastnila som sa ich iba ako pozorovateľ — myslím na ne, ale nebolia. Aspoň nie príliš. Pravdepodobne je to len dočasný stav, ale aj tak som zaň vďačná.

Daniel Silva: Špiónka

Pokojný víkend v Londýne sa pre Gabriela Allona a jeho ženu Chiaru náhle skončí vo chvíli, keď na rušnej ulici agent vycvičeným okom spozoruje samovražedného útočníka. Sleduje ho, no keď vytiahne zbraň a chce ho zneškodniť, zrazia ho k zemi dvaja policajti. Allon, zdrvený z krviprelievania, ktoré sa mu nepodarilo odvrátiť, sa utiahne do ústrania v Cornwalle. Dlho tam však nezostane…

Ukážka z knihy

Prvá bomba explodovala na Avenue des Champs-Élysées o 11.46. Riaditeľ francúzskej bezpečnostnej služby neskôr uviedol, že nedostal žiadne varovanie v súvislosti s hroziacim útokom. Jeho neprajníci by sa na tom výroku zrejme dobre zabavili, keby nebolo vysokého počtu obetí. Varovné znamenia priam bili do očí, tvrdili. Iba slepý alebo zámerne nevšímavý človek by ich nevidel. Pokiaľ išlo o Európu, načasovanie útoku nemohlo byť horšie. Po desaťročiach rozhadzovania peňazí na sociálne účely kontinent balansoval na pokraji fiškálnej a menovej katastrofy.
Dlhy európskych krajín prudko narastali, štátne pokladnice zívali prázdnotou, rozmaznaní občania starli a strácali ilúzie. Nastúpilo prísne šetrenie. V súčasnej situácii už nijaká krava nebola dosť posvätná; bolo treba nemilosrdne znížiť výdavky na zdravotnú starostlivosť, univerzitné vzdelávanie, na podporu kultúry, dokonca aj penzie. Slabšie ekonomiky na takzvanej periférii Európy sa rúcali ako domčeky z karát. Grécko sa pomaly potápalo do Egejského mora, Španielsko sa sotva držalo nad vodou a z írskeho zázraku sa stal prízrak. Mnohí eurokrati v bruselských salónoch nahlas hovorili — čo bolo ešte nedávno nemysliteľné —, že sen o európskej integrácii zomiera. A niektorí v temnejších chvíľkach dokonca rozmýšľali, či nezomiera tá Európa, akú poznajú.

Sophie Hannah: Vraždy s monogramom

Keď Hercule Poirot v jeden štvrtkový večer spokojne čaká v reštaurácii na hovädzí rezeň, ani len netuší, akú smršť udalostí rozpúta blesková návšteva neznámej mladej ženy. A keď mu po návrate do penziónu, kde sa istý čas snaží ukrývať pred svetom, jeho spolubývajúci, mladý vyšetrovateľ Scotland Yardu Edward Catchpool, predostrie bizarný obraz trojnásobnej vraždy v prepychovom londýnskom hoteli Bloxham, Poirot je znovu nútený zapojiť svoje malé sivé bunky do vyšetrovania mimoriadne zamotaného prípadu…

Vraždy s monogramom – Sophie Hannah:

Ukážka z knihy

Dvere na kaviarni sa rozleteli, až narazili do steny. Zastala v nich žena v svetlohnedom kabáte a trochu tmavšom klobúku. Plavovláska. Poirot jej nevidel do tváre. Obzerala sa poza plece, akoby čakala, že je niekto za ňou.Stačilo pár sekúnd a studený vzduch vyhnal z neveľkej miestnosti všetko teplo. Za normálnych okolností by to Poirota rozčúlilo, no tentoraz venoval skôr pozornosť osobe, čo sem tak dramaticky a bezohľadne vtrhla.

Zakryl si dlaňou šálku, aby mu nevychladol nápoj. V tomto podniku s krivými stenami na St Gregory’s Alley, v neveľmi vábnej londýnskej štvrti, varili podľa Poirota najlepšiu kávu na svete. Väčšinou nepíjal tento mok pred večerou ani po nej, za normálnych okolností by ho podobná predstava doslova desila, no každý štvrtok urobil výnimku a prichádzal presne o 19.30. Teraz už pokladal túto pravidelnú odchýlku od bežného správania za akúsi svoju malú tradíciu. Menej ho už tešili „tradície“ podniku: príbor, pohár a obrúsok na jeho stole bývali zásadne rozložené šlendriánsky. Personál sa očividne nazdával, že stačí, ak predmety ležia na stole, nezáleží na tom ako. Poirota to vždy rozladilo a okamžite po príchode žiadal nápravu.

Súťaž

Do súťaže o knihy vydavateľstva Slovenský spisovateľ – Na love, Špiónka a Vraždy s monogramom sa môžete zapojiť do nedele 22. augusta 2021 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi alebo výherkyni pošleme všetky tri knihy.